به گزارش ترجمان صبح، محمدرضا پورمحمدی روز یکشنبه در دیدار مدیرعامل و معاونان سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تبریز با وی به مناسبت روز ملی آتش‌نشانی و ایمنی، اظهار کرد: عملکرد سازمان آتش‌نشانی در ۲ سال گذشته بی‌نظیر بوده و شایسته قدردانی است.

وی با اشاره به حادثه آتش‌سوزی بازار تاریخی تبریز در اردیبهشت سال گذشته، گفت: این حادثه با حضور به‌موقع و از خودگذشتگی آتش‌نشانان در کمتر از پنج ساعت مهار شد، در حالی که آتش‌سوزی قبلی در سال ۱۳۸۸، در مدت ۴۸ ساعت مهار شده بود.

پورمحمدی افزود: نصب شیرهای آتش‌نشانی بعد از حادثه ۸۸ نیز در این زمینه تاثیرگذار بود و نشان داد که تقویت سیستم ایمنی تا چه اندازه می‌تواند از عمق حوادث بکاهد.

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه حوادثی مانند پلاسکو، ایکی‌قاپیلار و آتش‌سوزی جنگل‌های ارسباران باید مایه درس‌آموزی باشد، افزود: متاسفانه تا زمانی که حادثه‌ای اتفاق نیفتد موضوع ایمن‌سازی مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

پورمحمدی اضافه کرد: ایمن‌سازی شهری نیازمند مطالعات عمیق درباره سیستم‌های ایمنی است که بر اساس آن می‌تواند متناسب با شرایط هر منطقه اقدام به ایجاد پایگاه و استقرار امکانات و تجهیزات مناسب کرد.

وی، تقویت سیستم‌های هشدار و پایش ایمنی در ساختمان‌ها و مراکز شهری را ضروری دانست و بر حمایت کامل مدیریت ارشد استان از سازمان آتش‌نشانی برای غربال‌گری ایمنی شهری تأکید کرد.

استاندار آذربایجان شرقی، آموزش را مهم‌ترین اصل در ارتقای ایمنی شهری دانست و گفت: تمام شهروندان باید نسبت به این امر احساس مسئولیت کنند.