به گزارش ترجمان صبح، به نقل از ایرنا، قرارگاه پدافند پرتویی استان آذربایجان شرقی در راستای سیاست‌های کلی پدافند غیرعامل و اجرای مصوبات کمیته دائمی پدافند غیرعامل کشور به منظور صیانت از مردم و سرمایه‌های ملی در برابر تهدیدهای پرتوی تشکیل شد.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و رئیس کمیته دائمی پدافند غیرعامل کشور با صدور ابلاغیه تشکیل این قرارگاه، طی حکمی، استاندار آذربایجان شرقی را با پیشنهاد سازمان پدافند غیرعامل کشور به عنوان فرمانده قرارگاه پدافند پرتویی استان منصوب کرد.

سرلشکر محمد باقری در این حکم بر ایمنی و مصون‌سازی زیرساخت‌های حیاتی استان و ارتقای آمادگی برای مقابله با تهدیدهای پیش رو و همچنین حداکثر همکاری دستگاه‌های اجرایی استان و نیروهای مسلح در این راستا تأکید کرده است.

جانشین قرارگاه پدافند پرتوی کشور نیز  با اشاره به لزوم تشکیل این قرارگاه در استان های دارای مراکز هسته‌ای، گفت: با توجه به فعالیت مرکز تحقیقات هسته‌ای بناب و احتمال بروز حادثه در تأسیسات هسته‌ای منطقه، قرارگاه پدافند پرتویی در آذربایجان شرقی هم تشکیل شد.

مسعود عبدالله‌زاده افزود: گرچه احتمال چنین حوادثی بسیار کم است، اما با توجه به پیامدهای ناشی از آن، لزوم آمادگی بخش‌های مختلف برای کنترل و کاهش آسیب‌ها و حفاظت از مردم و سرمایه‌های کشور باید به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد.

وی، هدف از تشکیل این قرارگاه را پایش تهدیدها و بالا بردن سطح هماهنگی و آمادگی دستگاه‌ها در مواجهه با حوادث پرتویی، ارتقای آستانه مقاومت مردمی، اجتماعی و روانی و حفاظت از مردم در برابر تهدیدها عنوان کرد و گفت: این قرارگاه شامل ۱۰ کارگروه تخصصی است.

عبدالله‌زاده همچنین بر ارائه آموزش‌های تخصصی، تجهیز و آماده‌سازی کارگروه‌ها و تهیه طرح پاسخ به تهدیدهای احتمالی توسط قرارگاه تأکید کرد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان شرقی نیز اظهار داشت: قرارگاه پدافند پرتویی آذربایجان شرقی به عنوان پنجمین قرارگاه زیرمجموعه شورای پدافند غیرعامل استان تشکیل می‌شود.

علیار راستگو افزود: با توجه به اهمیت صیانت از جان و مال مردم و سرمایه‌های کشور در برابر تهدیدها، تشکیل قرارگاه‌ها و ارتقای سطح آمادگی همه بخش‌ها در برابر تهدیدها و خطرات احتمالی بسیار ضروری است.

در این نشست همچنین حکم انتصاب استاندار آذربایجان شرقی و فرمانده سپاه عاشورا به عنوان فرمانده و جانشین قرارگاه استان اعطا شد.