به گزارش ترجمان صبح، یوسف غفارزاده در خصوص امکان آبگیری اولیه این سد و آبدهی به کانال اصلی خداآفرین و انتقال آب، اظهار داشت: برای تکمیل سد قیز قلعه سی و شبکه اصلی آبیاری و زهکشی پایاب سد خداآفرین مجموعا ۳۶۵۰ میلیارد ریال اعتبار لازم است که طی روزهای اخیر با پیگیری‌های مکرر ۶۲۵ میلیارد ریال برای این طرح تخصیص یافته و در صورت تداوم تخصیص به موقع اعتبارات مورد نیاز، امکان آبگیری اولیه این سد تا پایان امسال وجود دارد.

وی افزود: در حال حاضر عملیات اصلی سد قیزقلعه سی شامل خاکریزی بخش میانی، بتن ریزی سرریز ساحل راست و سایر عملیات تجهیزات هیدرومکانیکال در دست اقدام است.

به گفته وی، سد تنظیمی قیز قلعه سی در فاصله ۱۲ کیلومتری پایین‌دست سد خداآفرین قرار دارد و هدف آن تنظیم، انحراف و انتقال آب خروجی از مخزن سد خداآفرین به کانال اصلی شبکه آبیاری و زهکشی پایاب سد خداآفرین و همچنین تولید برق به میزان ۴۰ مگاوات با ظرفیت تولید ۱۳۵ گیگاوات ساعت در سال است.

غفارزاده با اعلام این که سدقیز قلعه سی در حال حاضر ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، از شبکه آبیاری و زهکشی پایاب سد خداآفرین نیز به عنوان یکی از بزرگترین طرح‌های شبکه آبیاری و زهکشی کشور که در استان‌های آذربایجان شرقی و اردبیل و در حاشیه رودخانه ارس واقع شده، یاد کرد.

به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی، وسعت کل اراضی طرح توسعه شبکه آبیاری و زهکشی خداآفرین در استان آذربایجان شرقی ۱۲ هزار هکتار است که در اولویت اول طرح، تامین آب ۵۲۹۰ هکتار آن در حال اجراست، علاوه بر آن انتقال حقابه از رودخانه ارس به ۴ هزار هکتار از اراضی بهبود واقع در حاشیه رودخانه ارس در استان آذربایجان شرقی و انتقال آب به استان اردبیل از دیگر اهداف این طرح است.

غفارزاده همچنین در خصوص اجزای اصلی شبکه آبیاری و زهکشی خداآفرین افزود: کانال اصلی این طرح ۵۱ کیلومتر و ظرفیت ۷۲ متر مکعب انتقال آب در ثانیه را دارد و ۹ ایستگاه پمپاژ ثانویه جهت تامین آب شبکه‌های فرعی آبیاری تحت فشار طراحی و اجرا شده است.

 وی میزان پیشرفت فیزیکی شبکه آبیاری و زهکشی خداآفرین را ۸۸ درصد اعلام و اظهار امیدواری کرد با تخصیص اعتبار ۲۱۰۰ میلیارد ریالی اخیر، عملیات اجرایی کانال اصلی خداآفرین برای انتقال آب ازسد قیز قلعه سی و نیز تامین آب ۶ ایستگاه پمپاژ در استان آذربایجان شرقی جهت تامین آب شبکه آبیاری تحت فشار ۳۰۰۰ هکتار از اراضی اولویت اول پایاب سد خداآفرین و نیز انتقال و تحویل آب به ۴۰۰۰ هکتار از اراضی واقع در حاشیه رودخانه ارس محقق خواهد شد.