به گزارش ترجمان صبح، در حالیکه بیماری کرونا از اولین روزهای شیوع در کشورمان، با بیکاری و رکود برخی مشاغل باعث افزایش مشکلات اقتصادی برخی خانواده‌ها شده، در حال حاضر با گذشت ۹ ماه از شیوع آن، همزمان با آغاز فصل سرما و موج سوم بیماری شرایط برای مردم سخت‌تر و بحرانی‌تر شده است.

با این حال مردم و خیرین تبریزی حتی در این شرایط نیز مستمندان و نیازمندان را فراموش نکرده و در کنار مشکلات اقتصادی خود باز هم جایی برای کمک به این قشر آسیب دیده در نظر می‌گیرند.

شهر تبریز که از دیرباز با همت خیرین و انجمنهای مردم نهایت خیریه‌اش به شهر بدون گدا معروف است، امروز نیز در یکی از بحرانی‌ترین عرصه‌های تاریخ با رویی گشاده و سربلندی برای حمایت از نیازمندان پیشگام شد.

انجمن خیریه فرزندان رحمت، به عنوان تنها مرکز نگهداری شبانه‌روزی کودکان کار و خیابانی در کشور در این روزهای بحرانی با توزیع پک‌های لباس و غذای گرم، از کودکان کار و خیابانی حمایت می‌کند.

رامین نوابی، مدیرعامل انجمن خیریه فرزندان رحمت، گفت: طبق تعریف بین‌المللی کودکان کار در کارگاههای زیرزمینی و بنگاههای اقتصادی کوچک فعال هستنند که اداره کار به آن رسیدگی می‌کند. اما کودکان زیر ۱۸ سال که خانواده دارند و هر روز بالای ۴ ساعت در خیابان اقدام به فروش آدامس، گل و دستمال کاغذی و… می‌کنند، به عنوان کودک کار خیابانی شناخته می‌شوند.

وی تاکید کرد: بیش از ۹۰ درصد کودکانی که از خیابان به مرکز کودکان انتقال داده می‌شوند خانواده دارند و در طول روز ۳ الی ۴ ساعت در خیابان کار می‌کنند، کودک این مبلغ جمع‌آوری شده در خیابان را در گیم نت‌ها هزینه می‌کند با بررسی و تعقیب کودکان متوجه شدیم بخش عمده درآمدشان در شرط ‌بندی‌ها صرف شده یا آسیب‌های دیگری در این مراکز تهدیدشان می‌کند.

نوابی با بیان اینکه در حال حاضر با شیوع بیماری کرونا یک واحد قرنطینه نیز به مجموعه اضافه شده، افزود: کودک در ابتدای ورود به مرکز در بخش حمایتی کودک و خانواده به مدت ۲۰ روز نگهداری می‌شود که در صورت نیاز ۲۰ روز دیگر تمدید می‌شود و بعد از این دوره ۲ حالت وجود دارد، اول با انجام کارهای مددکاری با حضور و بازدید از منزل، صحبت و روانشناسی خانواده، یا کودک ساماندهی شده و نزد خانواده بازگشته، یا به عنوان بد یا بی‌سرپرست شناسایی و حضانت به سازمان بهزیستی واگذار و در مراکز شبانه‌روزی نگهداری می‌شود.

 

وی در تشریح امکانات این مجموعه گفت: مرکز آموزشی و حمایتی کودک و خانواده فرزندان رحمت، مرکز ساماندهی کودکان کار و خیابانی، واحد آموزش فنی و حرفه‌ای با آموزش‌های اولیه فنون فنی به کودکان از جمله آموزش پیرایش، تعمیرات موبایل و…، سالن اجتماعات چند منظوره برای تماشای فیلم و فوتبال و برگزاری جشن تولد کودکان، اتاق مددکاری، سایت کامپیوتری که آموزشهای تدوین، طراحی، بازیهای کامپیوتری ارائه می‌شود و کودکان در کنار بازی با شیوه‌های متنوع آموزش می‌بینند، سالن بازی فوتبال، پینگ‌پنک، والیبال، فوتبال‌دستی و…، کلاسهای موسیقی و نقاشی، کلاسهای تقویتی، اتاق مسئول فنی، مشاوره و مددکاری و… برای آسودگی و پرورش صحیح کودکان طراحی شده است.

وی با بیان اینکه کل مجموعه فرزندان رحمت ۴۲ نفر پرسنل دارد که در آموزش ساماندهی کودکان و اداره مجموعه مراکز همکاری می‌کنند، یادآور شد: ۸۰ درصد کودکان به زبان انگلیسی و روسی و فرانسه مسلط هستند.

کودکان بعد از پذیرش با تکمیل پرونده کامل و جزئی در صورت حائز شرایط فرزندخواندگی بودن به مرکز بهزیستی معرفی شده و برحسب اولویت سنجی و شرایط درخواست‌ها اقدام می‌شود.

  • حمایت فرزندان رحمت از ۸۶ کودک بی‌سرپرست در طی ۱۰ سال

نوابی با بیان اینکه ۲۳ کودک از این مجموعه در طی این سالها ترخیص شده و زندگی مستقلی تشکیل داده‌اند و در حال حاضر ۶۳ کودک به صورت شبانه‌روزی در این مرکز نگهداری می‌شوند، خاطرنشان کرد: طبق قانون باید این کودکان در ۱۸ سالگی مرخص شوند، ولی فرزندان‌رحمت با تعهدات اخلاقی و دلسوزی متولیان مجموعه معتقد است کودکانی که تا این سن از آسیبهای اجتماعی دور مانده و آموزش دیده‌اند، در این سن بحرانی باید به شدت محافظت شده و به این منظور حمایت آنها را تا یافتن مسکن، شغل و درآمدی امن ادامه می‌دهد.

رامین نوابی افزود: ترخیص کودک برای مجموعه فرزندان رحمت معنی ندارد این کودکان بعد از پذیرش یا به عنوان فرزندخوانده در خانواده‌ای پذیرش می‌شوند آیا با ساماندهی و توانمندسازی خانواده خود به خانه بازمیگردند و یا در جمع خانواده فرزندان‌رحمت ساکن شده و تحت آموزش قرار می‌گیرند تا زمانی که مستقل شده و با کسب درآمد و تشکیل زندگی مناسب از این مرکز مرخص شوند.

به گفته مدیرعامل موسسه خیریه فرزندان رحمت، این مجموعه آرمان بزرگی در زمینه توانمندسازی کودکان دارد که این کودکان با رسیدن به سن ۱۸ سالگی به خدمت سربازی می‌روند یا وارد دانشگاه شده و ادامه تحصیل می دهند و با کسب آموزشهای فنی و حرفه‌ای شغل و درآمدی برای خود مهیا می‌کنند.

نوابی تاکید می‌کند: ۳۱۵ کودک کار و خیابانی تاکنون توسط این مجموعه شناسایی شده‌اند، از این تعداد بیش از ۷۰ درصد ساماندهی شده، از ۱۴۷ کودک کار ۱۰۵ کودک دیگر به خیابان بازنمی‌گردند.

  • آمار کودکان کار و خیابانی تبریز رو به کاهش دارد

به گفته مدیرعامل مجموعه فرزندان رحمت، وضعیت تکدی‌گری و کودکان کار و خیابانی شهر تبریز در مقایسه با تهران، مشهد، شیراز و یزد بسیار قابل تامل است: تهران در سال ۹۷ حدود ۱۸ هزار کودک‌کار داشت، در فاصله سال ۹۷ تا ۹۸ آمار کودک در تبریز ۲ برابر شده، این آمار در تهران حدود ۳۶ هزار نفر می‌تواند افزایش داشته باشد، مشهد در سال ۹۵ به گفته معاون امور اجتماعی بهزیستی بین ۷۳۲ الی ۱۵۰۰ کودک کار و خیابانی داشته. معاون امور اجتماعی اصفهان در۹۷ این آمار را ۴۴۰ کودک کار اعلام کرده است.

رامین نوابی یادآور شد: تبریز در سال ۹۶ تنها ۶۱ کودک کار و خیابانی شناسنامه‌دار داشته و در سال ۹۷ تنها ۴۶ کودک شناسنامه‌دار شده‌اند، که این آمار تا امروز باز هم کاهش یافته، طبق آمار مقایسه‌ای در تهران از هر ۵۳۰ نفر یک کودک‌کار وجود داشته که در حال حاضر افزایش یافته، در مشهد از هر ۲ هزار نفر یک کودک کار، در اصفهان از هر ۴ هزار و ۵۰۰ نفر، در تبریز در سال ۹۶ از هر ۱۶ هزار نفر یک کودک کار داشتیم که در حال حاضر به هر ۱۹ هزار نفر کاهش یافته است.

نوابی با بیان اینکه، تمام معابر و چهارراههای شهر به پنج دسته تقسیم و بررسی شده که کودکان در این مسیرها اقدام به دستفروشی می‌کنند و موجب بروز آسیب‌های اجتماعی متعدد می‌شود، گفت: ما با دیدن تک‌تک کودکان کار سر چهارراهها می‌توانیم تشخیص دهیم که این کودک در هفته اول کار است، می‌دانیم که این کودک ابزار قاچاق معتادان و خلافکاران شده، می‌دانیم که این کودک در معرض آزارجنسی است، به دوربین‌های مداربسته دسترسی داریم، از وضعیت چهارراهها و طبقات زیرزمین و بوتیک‌های پاساژهای خلوت شهر خبر داریم.

او یادآور شد: ولی وقتی می‌خواهیم کودکی را از تکدی‌گری و دستفروشی نجات داده و برای آموزش و هدایت به مسیر صحیح زندگی راهنمایی کنیم با مقاومت مردم روبرو شده و مجبوریم به تمام اختلاسات، نتایج برجام‌ سرنوشت دکل نفتی و مشکلات سیاسی کشور و… پاسخگو باشیم.

به گفته مدیرعامل مجموعه فرزندان‌رحمت، طبق مصوبه سال ۸۴ هیئت دولت، ارگانهای ۱۹ گانه در جمع‌آوری و ساماندهی کودکان کار و خیابانی به صورت مستقیم دخیل هستند. ولی متاسفانه این مصوبه فقط یک برگه کاغذ و تفاهمنامه تلقی می‌شود ولی مراکز به وظایف خود عمل نمی‌کنند.

نوابی تاکید کرد: هر کودکی که از سر چهارراه جمع‌آوری می‌شود احتمالا به hiv  و هپاتیت مبتلاست، علوم‌پزشکی باید داروخانه و آزمایشگاهی برای تست سلامت این کودکان اختصاص دهد. آموزش و پرورش متعهد است اما از کودک کار معرفی شده در مدرسه حق ثبت نام و شهریه درخواست می‌شود.

وی افزود: اداره کار (اشتغال والدین)، فنی و حرفه‌ای (کارآموزی)، صدا و سیما (اموزش و تولید برنامه‌های چالشی )، کمیته امداد، سازمان تامین اجتماعی، بیمه خدمات درمانی (صدور دفترچه سلامت رایگان)، هلال احمر، دادگستری، نیروی انتظامی، وزارت بهداشت و… در ساماندهی این کودکان دخیل هستند، اما چالش اصلی شهرداری و نیروی انتظامی است.

مدیرعامل مجموعه فرزندان رحمت، تاکید کرد: در حالیکه این مجموعه تشکلی غیردولتی است و ریالی بودجه دولتی دریافت نمی‌کند و تنها با کمک‌های خیریه مردم استان فعال است و بهزیستی تنها مبالغی بابت ثبت‌نام مدرسه، عیدانه، پوشاک، توانمندی خانواده بطور سالانه به حساب شخصی کودکانی که شرایط نیازمندی آنها محرز شده باشد واریز می‌کند. ۱۲۶ میلیون بطور سالانه به ۳۱۵ دانش آموز که معادل مبلغ ۴۰۰ هزار تومان خواهد بود.

نوابی اذعان داشت: ۳۱۵ پرونده فعال داریم که کودکانی در سطح شهر شناسایی شدند به صورت ماهانه به آنها رسیدگی می‌شود آموزش‌های مجازی از طریق پلیس فتا منتقل شده، ۷۶۰ میلیون تومان در سال ۹۸ برای بخش کودکان کار و خیابانی هزینه شد که بطور سالانه انجام می‌شود بطور معمول ماهانه ۷۰ میلیون تومان، تلاش می‌کنیم تا در خیابان کودکان شهرمان از آسیبهای اجتماعی در امان باشند.

وی درباره تدابیر بهداشتی و محافظت کودکان رحمت از آلودگی به کرونا گفت: از زمان شروع بیماری کرونا در ایران پیشگیری انجام شده در اولین قدم مربیهای ۲۴ – ۴۸ ساعت به صورت پنج روز یکبار حاضر می‌شوند تا در صورت بروز مشکل آلودگی مربی مشخص شود.

نوابی ادامه داد: هیچ خیری خارج از مجموعه فرزندان‌رحمت به مراکز وارد نمی‌شود اتاق‌های قرنطینه برای کودکانی که تازه وارد مجموعه می‌شوند پیش‌بینی شده تا ۴۸ ساعت در اتاق قرنطینه می‌ماند و فوریتهای پزشکی انجام می‌شود در صورت مشاهده هرگونه علائمی به مراکز درمانی معرفی و تست‌های لازم انجام می‌شود، بالغ بر ۲۰ هزار لیتر مواد ضدعفونی کننده بین کودکان مانند ماسک و دستکش بین کودکان کار خیابان و خانواده‌هایشان توزیع شد.

مدیرعامل مجموعه فرزندان‌رحمت، با بیان اینکه مردم با خرید از این کودکان آنها را تشویق و کار ما را سخت‌تر می‌کنند، درخواست کرد: شهروندان با حمایت و اقدام مناسب و حرفه‌ای به جای خرید از کودکان کار خیابانی با حمایت و پشتیبانی مراکز خیریه برای نگهداری آنها و آموزش و تربیت صحیح این کودکان و همچنین حفظ و مراقبت آنها از آسیب‌های اجتماعی اقدام کنند.