یک شبکه خبری رژیم صهیونیستی از سفر نخست وزیر اسرائیل به روسیه و مذاکره بر سر ایران خبر داده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترجمان صبح، به نقل از شبکه خبری عاروتص شوا، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل امروز یکشنبه در سخنانی گفت: قصد دارم ۱۶ مارس(۲۶۶ اسفند) هفته آینده به مسکو سفر کنم تا با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه درباره تلاش های ایران برای حضور دائمی در سوریه مذاکره و رایزنی داشته باشم.

نتانیاهو ایران را متهم کرد که در تلاش است تا جبهه ای را با اسرائیل در بلندی های جولان سوریه باز کند. نتانیاهو تهدید کرد که اسرائیل ممکن است یک حمله پیشگیرانه را انجام دهد.

نخست وزیر اسرائیل در نشست کابینه گفت: پنجشنبه با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در مسکو دیدار خواهم کرد. یکی از مهمترین مسائلی که درباره آن مذاکره خواهیم کرد، تلاش ایران برای دستیابی به توافق با سوریه است. با توافق یا بدون توافق سوریه، ایران تلاش خواهد کرد تا یک حضور نظامی دائمی در سوریه داشته باشد، هم زمینی و هم دریایی.

ماه گذشته، گزارش های تایید نشده ای منتشر شد که نشان می داد دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با برخی کشورهای عربی خاورمیانه برای تشکیل یک ائتلاف نظامی با هدف مهار نفوذ ایران در منطقه رایزنی کرده است.

اگر این ائتلاف نظامی تشکیل شود، یک مبنای دفاع جمعی شبیه بند ۵ سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ناتو خواهد داشت. این ائتلاف می تواند اطلاعات را با اسرائیل به اشتراک بگذارد، گرچه تل آویو بخشی از این ائتلاف نخواهد بود.

البته تحلیلگران سیاسی بر این باورند که اسرائیل عامل اصلی این شایعه بوده است. یک روزنامه روسی نیز نوشت: شاید تل آویو امیدوار باشد که واشنگتن این طرح ابتکاری را اجرا کند ولی چنین چیزی اتفاق نخواهد افتاد. این مساله موجب شده تا لیبرمن آشکارا از کشورهای عربی بخواهد تا هر ائتلاف نظامی شبیه ناتو تشکیل دهند.

تسنیم