سازمان پزشکان بدون مرز پس از شش ماه از خروج نیروهای آن از شهر حیدان استان صعده بر اثر بمباران بیمارستان عبس توسط عربستان، امروز(یکشنبه) فعالیت خود در این شهر را از سر گرفت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترجمان صبح به نقل از  الیمن الان، پس از بمباران بیمارستان عبس توسط عربستان در آگوست (مرداد) گذشته که ۱۹ تن براثرآن کشته شدند وحمله به چند مرکز پزشکی در شمال یمن توسط متجاوزان عربستانی، سازمان پزشکان بدون مرز تصمیم به خروج نیروهای خود از دو استان حجه و صعده یمن گرفتند.
تیم پزشکان بدون مرز در فوریه (بهمن)گذشته برای کار در بیمارستان حیدان به این شهر بازگشت.
حدود ۲۰۰ هزار تن در منطقه کوهستانی حیدان زندگی می کنند که نیاز به مراقبت های پزشکی دارند.
غسان ابو شار نماینده پزشکان بدون مرز یمن گفت : اوضاع در یمن روز به روز بدتر می شود و نیاز مردم به مراقبت های پزشکی رو به افزایش است.
وی افزود : بیمارستان های استان صعده به دلیل کمبود سوخت از ارائه برخی خدمات به بیماران عاجز است.
تیم پزشکان بدون مرز قبل از ترک استان صعده کمک های اورژانس و بخش بیماران داخلی، مادران وکمک های لجستیکی ارائه می داد که با از سرگیری فعالیت های خود تلاش دارد خدمات بیشتری به بیماران بدهد.
طی دو سال تجاوز مستقیم عربستان به یمن بیمارستان ها ومراکز پزشکی زیادی ازجمله بیمارستان حیدان بر اثر بمباران آسیب جدید دیدند.
ابو شار گفت: به طرف های درگیر اطلاع دادیم بیمارستان حیدان فعالیت خود را از سر گرفته و از آنها انتظار داریم در حفاظت از آن ما را یاری کنند زیرا ساکنان یمن نیاز به بیمارستان و خدمات بهداشتی زیادی دارند.
پزشکان بدون مرز در ۱۲ بیمارستان ومرکز پزشکی در یمن فعالیت دارند و به ۱۸ بیمارستان و مرکز پزشکی در ۱۰ استان تعز، عدن، ضالع، صعده، عمران، حجه، إب، الحدیده، أبین و صنعاء خدمات ارائه می دهند.
عربستان همراه با چند کشور دیگر از ششم فروردین سال گذشته اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی ،دریایی و هوایی این کشور به هدف بازگرداندن عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی یمن به قدرت کرد .این تجاوز نظامی تاکنون نتیجه ای جز کشتار بیش از ۱۲هزار یمنی و زخمی شدن ده ها هزار تن دیگر و همچنین آواره شدن میلیون ها یمنی و ویرانی زیرساخت های این کشور نداشته است.

ایرنا