رئیس ستاد انتخابات آذربایجان شرقی از نام نویسی ۱۰۰ نفر برای انتخابات میان دوره ای مجلس شورای اسلامی در حوزه های مراغه – عجب شیر و اهر – هریس تا پایان مهلت قانونی ثبت نام خبر داد.

 به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترجمان صبح،سعید شبستری در گفت و گو با خبرنگار ان افزود: از این تعداد ۵۹ نفر در حوزه انتخابیه مراغه و عجب شیر ثبت نام کرده اند که ۴۵ نفر از آن ها از طریق فرمانداری و ۱۴نفر نیز از ستاد انتخابات کشور نام نویسی کرده اند.
وی با بیان اینکه ۵۵ نفر از این داوطلبان مرد و ۲ نفر زن هستند،ادامه داد: ۲ نفر از داوطلبان نیز تا ساعت ۱۳ امروز انصراف دادند.
شبستری اظهار کرد: ۴۱ نفر نیز از حوزه انتخابیه اهر و هریس ثبت نام کرده اند که از این تعداد ۳۱ نفر از طریق فرمانداری و ۱۰ نفر نیز از ستاد انتخابات کشور نام نویسی کرده اند.
معاون سیاسی استانداری آذربایجان شرقی با بیان اینکه ۴۰ نفر از داوطلبان حوزه اهر و هریس مرد و یک نفر زن هستند، گفت: امروز همه مدارک و پرونده های داوطلبان نمایندگی مجلس در مراکز انتخابیه اهر و هریس و مراغه و عجب شیر به وزارت کشور ارسال شد.
شبستری از بررسی تعداد و محل شعب اخذ رای از امروز خبر داد.
رئیس ستاد انتخابات آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: بررسی صلاحیت نامزدها از امروز به مدت ۱۰ روز در هیات های اجرایی شهرستان آغاز و همچنین استعلام از مراجع چهارگانه نیز انجام می شود که پاسخ هر استعلام ظرف پنج روز دریافت می شود.
وی یادآور شد: در تاریخ ۲۵ اسفند ماه رد صلاحیت نامزدها به خودشان اعلام می شود که چهار روز مهلت شکایت به هیات نظارت دارند.
شبستری در خصوص نقش احزاب و تشکل ها در انتخابات گفت: افزایش احزاب و تشکل های قانونی باعث می شود مردم راحت تر کاندیداهای مورد نظر خود را انتخاب کنند.
وی افزود: تعداد احزاب قانونی در آذربایجان شرقی در سه سال گذشته از ۲۶ حزب به ۳۶ حزب شناسنامه دار افزایش یافته است.
رئیس ستاد انتخابات آذربایجان شرقی اظهار کرد: با توجه به رویه انتخابات های گذشته لیستی که از طرف تشکل ها و جناح های قانونمند ارائه می شود در رای مردم تاثیرگذار تر است.
وی با اشاره به اینکه در شهرهای بزرگ مردم بیشتر به فهرست رای می دهند، ادامه داد: نتایج حاصل از انتخابات گذشته در شهر تبریز نشان داد که مردم به فهرست رای دادند و در انتخابات پیش رو نیز استقبال از کاندیداهای لیستی بیشتر از گذشته خواهد بود.
شبستری همچنین در خصوص فضای مجازی گفت: کانال ها و شبکه های اجتماعی در عین حال که فرصت است می تواند تهدید نیز باشد.
وی تاکید کرد: توصیه ما به کاربران این است که از تخریب افراد و جناح ها پرهیز کنند، امروز نیاز کشور وحدت نیروهای داخلی و جناح های مختلف است.
رئیس ستاد انتخابات آذربایجان شرقی گفت: دولت خدمتگذار برای رفاه، سلامت، آسایش و امنیت مردم تلاش می کند و نزدیکی گروه ها و جناح ها باعث تقویت نظام می شود.
وی خاطرنشان کرد: عدم وحدت احزاب و جناح ها برای نظام خطرناک است، مردم ایران در سخت ترین شرایط ثابت کردند که پای نظام ایستاده اند و گروه ها و احزاب نیز باید در کنار هم زیر پرچم اسلام و ولایت در راستای اعتلای نظام فعالیت کنند.
شبستری با اشاره به برگزاری انتخابات میان دوره ای مجلس شورای اسلامی همزمان با ۱۲ امین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره شورای اسلامی در ۲۹ اردیبهشت ادامه داد: تفاوت این دوره از انتخابات شوراهای اسلامی با دوره های قبلی این است داوطلبانی که مایل به شرکت در این انتخابات هستند باید گواهی عدم سوء پیشینه که سه ماه از مدت آن نگذشته باشد را علاوه بر سایر مدارک ارایه دهند.
انتخابات میان ‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی همزمان با انتخابات ریاست‌ جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا در چهار حوزه اصفهان، مراغه، اهر و بندرلنگه در روز ۲۹ اردیبهشت ۹۶ برگزار می‌ شود.
انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه اهر- هریس از سوی هیات نظارت باطل شد.
انتخابات مجلس دهم در حوزه انتخابیه مراغه – عجب شیر نیز به دلیل فوت منتخب مردم این حوزه در تصادف رانندگی به میان دوره ای کشیده شد.
آذربایجان شرقی با حدود سه میلیون و ۹۰۰ هزار نفر جمعیت، ۲۲ شهرستان و ۴۵ بخش در مجموع ۱۹ کرسی در خانه ملت دارد که از این تعداد ۲ کرسی به حوزه های انتخابیه مراغه – عجب شیر و اهر-هریس اختصاص دارد.

ایرنا