گرت ویلدرز، رهبر حزب راست‌گرای افراطی “آزادی” هلند با حمله به رجب طیب اردوغان، او را “سردمدار فاشیسم اسلامی” خوانده و اعلام کرد قصد دارد در هفته‌های آینده با ارائه طرحی سفر تمامی اعضای کابینه دولت ترکیه به هلند را ممنوع اعلام کرده و جلوی تبلیغ آنها برای همه‌پرسی اصلاحات قانون اساسی ترکیه را بگیرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترجمان صبح، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، گرت ویلدرز امروز (یکشنبه) در گفتگو با خبرنگاران خارجی اظهار کرد: رجب طیب اردوغان رییس‌جمهور ترکیه سردمدار “فاشیسم اسلامی” است.

او دولت هلند را از بابت ممنوع اعلام نکردن تصمیم وزیر خارجه ترکیه برای برگزاری تجمعی تبلیغی در شهر روتردام هلند در حمایت از اصلاحات قانون اساسی ترکیه را مورد انتقاد قرار داده و آن را یک دولت “ضعیف” خواند.

رسانه‌های هلند پیشتر گزارش دادند، مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه برای برگزاری یک تجمع در شهر روتردام به منظور حمایت از رای مثبت به اصلاحات قانون اساسی ترکیه در همه‌پرسی، برنامه‌ریزی کرده است. هلند میزبان تعداد زیادی مهاجر ترکیه‌ای است.

مارک روته، نخست‌وزیر هلند این تجمع را «نامطلوب» خوانده و گفته که دولتش با این طرح همکاری نخواهد کرد.

این در حالی است که چند روز پیش میان آلمان و ترکیه نیز بر سر تجمع‌های تبلیغاتی مربوط به همه‌پرسی اصلاحات قانون اساسی ترکیه تنش دیپلماتیک به وجود آمده بود.

ایسنا