یک منبع آگاه کاخ سفید از تصمیم رئیس جمهور آمریکا برای حذف عراق از فهرست کشورهایی خبر داد که هدف فرمان جدید ممنوعیت سفر قرار گرفته‌اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترجمان صبح،به نقل از رویترز، در حالی که انتظار می رود دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا امروز دوشنبه فرمان جدید ممنوعیت سفر اتباع برخی کشورها به آمریکا را امضا کند، یک منبع آگاه کاخ سفید تاکید کرد که ترامپ نام عراق را از این فهرست حذف خواهد کرد.

دادگاه های آمریکا فرمان قبلی ترامپ در خصوص ممنوعیت سفر اتباع و مهاجران ۷ کشور مسلمان را لغو کرده اند.

این مقام آگاه کاخ سفید تصریح کرد: فرمان جدید همچنان ممنوعیت ۹۰ روزه سفر به آمریکا را برای اتباع کشورهای ایران، لیبی، سوریه، سومالی، سودان و یمن حفظ خواهد کرد.

علت اصلی حذف نام عراق از این فهرست ظاهرا اتخاذ تدابیر مشابه از سوی دولت بغداد از جمله تشدید قوانین صدور ویزا بوده است و همین طور به این دلیل که آمریکا در حال همکاری با عراق برای مقابله با تروریست های داعش است.

این مقام کاخ سفید گفت: فرمان جدید ترامپ که احتمالا امروز امضا خواهد شد، تضمین خواهد داد که دارندگان گرین کارت از کشورهای مذکور، شامل این ممنوعیت سفر نخواهند شد.

ده ها وکیل علیه فرمان جنجالی اولیه ترامپ در ممنوعیت سفر اتباع و مهاجران کشورهای مسلمان در دادگاه های آمریکا شکایت کرده اند.

ترامپ به شدت از مقام های قضایی و دادگاه هایی که علیه این فرمان رای صادر کرده اند، انتقاد نموده است.

خبرگزاری تسنیم