به گزارش ترجمان صبح، به نقل از ایرنا، محمدرضا پورمحمدی روز شنبه در جلسه شورای برنامه ریزی استان که به صورت ویدیوکنفرانس با حضور معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری برگزار شد، اظهار کرد: در استان آذربایجان شرقی آنچه که بایسته و شایسته توجه به بانوان بوده تا حد امکان معطوف آموزش، پژوهش و عمل است و همه اقدامات بر اساس تعامل مثبت دستگاه‌های اجرائی، دانشگاه‌ها و مراکز علمی می باشد.

وی ادامه داد: کارهای بسیار مهمی در استان آذربایجان‌شرقی برای ارتقای جایگاه بانوان و اجرای سیاست‌های ابلاغی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری انجام شده است که نتایج خوب و موثری در ارتقای جایگاه بانوان استان و ایجاد بسترهای مشارکت و ایجاد اشتغال و درآمد برای بانوان قابل مشاهده است.

پورمحمدی اظهار کرد: در آذربایجان شرقی و تبریز کارهای بسیار بزرگی انجام شده است که در همین راستا برای اولین بار در کشور کمپ ماده ۱۶ بانوان ( مرکز ترک اعتیاد اجباری ) در هفته های آینده در تبریز افتتاح می شود.

وی ادامه داد: در سایه زحماتی که مدیران قبل از ما کشیده اند، آذربایجان شرقی به عنوان استان بدون معتاد متجاهر در کشور شناخته شده است .

استاندار آذربایجان شرقی گفت: موسسه های بسیار خوبی در این استان فعالیت می کنند که از جمله آنها می توان به موسسه صبح روشن اشاره کرد که بانوانی که متولی امور خانواده هستند توسط این موسسه سازماندهی و ساماندهی شده اند.

وی خاطرنشان کرد: این موسسه تولید و توزیع مواد غذایی و تامین راه‌های معیشت زنان سرپرست خانوار انجام می‌دهد تا این بانوان زندگی خود را به‌خوبی بچرخانند.

وی ادامه داد: در مجموع مسیر درستی در حوزه ارتقای زنان و خانواده انتخاب شده و اگر حمایت‌های مادی و معنوی به شکل مناسبی صورت گیرد، خواهیم توانست جایگاه بانوان را به منزلتی که شایسته و بایسته آنهاست ارتقا دهیم.

پورمحمدی ادامه داد: پایش و رصد برنامه‌ها و اقدامات حوزه امور بانوان در ارتقای جایگاه این قشر موثر خواهد بود و ما اولین استانی خواهیم بود که در این سامانه ورود یافته و اطلاعات را تکمیل خواهیم کرد.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری اذربایجان شرقی نیز با اشاره به طرح‌ها و پروژه‌های مشترک معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و استانداری آذربایجان‌شرقی به تدوین و تصویب سند همکاری اساتید دانشگاه تبریز و جامعه شناسان، احصاء شاخص‌های ارتقای وضعیت زنان و خانواده اشاره کرد.

رقیه صادقزاده از توانمندسازی زنان روستایی و عشایری بر اساس زنجیره ارزش گیاهان داروئی، سازماندهی مشاغل خرد و خانگی از طریق حمایت از تشکیل و توسعه تعاونی‌های زنان و تعاونی‌های تامین نیاز مشاغل خانگی، آموزش مهارت‌های گفت‌وگو و ارتباط موثر دانش‌آموزان با همسالان، خانواده مدرسه و جامعه و طرح توانمندسازی زنان و دختران عشایری یاد کرد.