به گزارش ترجمان صبح به نقل از  مهر، محمدمهدی شهریاری بعد از ظهر شنبه در بازدید از آخرین وضعیت باغ وحش ارومیه با اشاره به اینکه وضعیت باغ وحش ارومیه فاقد استانداردهای لازم برای نگهداری از حیوانات و نیز جذب توریست است، افزود: ظرفیت باغ وحش ارومیه به جهت برخورداری از فضای مناسب و گونه‌های متنوع و بعضاً نادر حیوانات می‌تواند با سرمایه گذاری، در جذب گردشگر و اشتغال زایی مؤثر واقع شود.

وی با تاکید بر ضرورت ساماندهی این مجموعه عنوان کرد: اگر چه مدیریت باغ وحش علاقمند به فعالیت در این حوزه است ولی تداوم این امر نیازمند بهبود شرایط نگهداری حیوانات است.

استاندار آذربایجان غربی با تاکید بر اینکه توسعه باغ وحش منوط به مشارکت افراد حقیقی و یا حقوقی است افزود: با بهبود وضعیت این مجموعه، باغ وحش ارومیه می‌تواند در جذب گردشگر و ایجاد اشتغال مؤثر واقع شود.

شهریاری خاطرنشان کرد: بزودی جلسه‌ای برای ساماندهی وضعیت باغ وحش ارومیه و زمینه‌های مشارکت سرمایه گذاران برگزار می‌شود.

معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط‌زیست آذربایجان‌غربی نیز با بیان اینکه وضعیت جسمانی گونه‌های حیات‌وحش نیز نسبت به گذشته بهتر بود، گفت: در زمان بازدید که معمولاً بصورت سرزده و بدون اطلاع قبلی انجام می‌شود بیماری در باغ وحش مشاهده نشده است.

حجت جباری افزود: آنچه در فیلم منتشره دیده می‌شود صرفاً غذای مورد نیاز شیر بوده که حیوان (بز) اهلی بعد از ذبح به صورت کامل در قفس شیر گذاشته شده است و این روند معمول و عادی برای غذا دادن به گوشت خوران به خصوص شیر در باغ وحش هاست. چرا که شیر به غیر از گوشت چیز دیگری تغذیه نمی‌کند.

وی افزود: باغ وحش ارومیه با مجوز سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور و توسط بخش خصوصی احداث شده است که البته هنوز به استانداردهای مد نظر سازمان محیط‌زیست نرسیده است با این حال در ماه‌های گذشته با توجه به شیوع کرونا این باغ وحش بارها به دلیل قرمز شدن وضعیت شهر ارومیه به دلیل بیماری کرونا به طور کامل تعطیل شده است و در سایر مواقع نیز بازدید کننده بسیار کمی دارد.

وی گفت: باغ وحش ارومیه یکی از مکان‌هایی است که به طور داوطلبانه مسئولیت درمان و نگهداری حیوانات مصدوم و بیمار را بر عهده دارد و معمولاً حیواناتی که به دلیل مصدومیت و یا دست آموز بودن قابلیت رهاسازی به طبیعت را ندارند به این باغ وحش سپرده می‌شود.

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط‌زیست آذربایجان‌غربی افزود: در همین خصوص از تمام دوست داران حیات وحش درخواست می‌شود، اگر قصد کمک به این حیوانات را دارند با هماهنگی مدیریت باغ وحش کمک‌های خود را به حیوانات برسانند.