ترجمان صبح/ سمیه گل محمدی ؛ شاید تا چند سال پیش تصور غالب بر این بود که اشتغال بانوان فقط به ادارات یا برخی محیط های خاص محدود می شود به همین دلیل پیدا کردن کار برای خانم‌ها سختی‌های بیشتری نسبت به آقایان داشت.

امروزه اما به لطف تلاش بانوان جوانان، این تابو شکسته شده و بعضی از آنان پیشتاز مشاغلی شده‌اند که تا دیروز در انحصار مردان قرار داشت.

یکی از حوزه‌هایی که کمتر کسی فکر می‌کرد خانمها هم می‌توانند در آن موفق باشند، حرفه‌های مربوط به تعمیر و نگهداری خودرو است.

درحالیکه اخیرا خبر اشتغال نخستین زن مکانیک آذربایجان در رسانه‌ها منتشر شد، باخبر شدیم یکی از دختران تبریزی در حوزه دیتیلینگ خودرو(پولیش‌کاری) فعالیت دارد و در حد حرفه ای خود را مطرح کرده است.

ترجمان صبح با این بانوی توانمند گفت و گویی ترتیب داده که در ادامه می آید…

نسیم بهاردوست متولد ۱۳۶۸ در تبریز بوده که چند سالی می شود در شغل دیتیلینگ خودرو فعالیت می کند و با این پیشه از طریق فضای مجازی آشنا شده است.

علاقه‌اش به خودرو باعث شده که دنبال دیتیلینگ خودرو (پولیش و احیای رنگ) برود و برای رسیدن به آرزوی خود، راهی پر فراز و نشیب را طی کند.

وی در این باره می‌گوید: مراکز دیتیلینگ خودرو در تبریز را گشتم و با آنها صحبت کردم اما با فعالیتم موافقت نمی‌کردند و می‌گفتند این کار به درد یک خانم نمی‌خورد و نمی‌توانید انجامش بدهید.

او ادامه می دهد: از کودکی به ماشین علاقه ی خاصی داشتم و در انتخاب اسباب بازی ها فقط سمت ماشین می رفتم و با آنها مشغول بازی می شدم.

این بانوی موفق تبریزی اظهار می کند: با کار دیتیلینگ خودرو از طریق دنیای مجازی آشنا شدم و تصمیم بر اینگرفتم تا در این راه با سختی کارم را ادامه دهم.

بهار دوست در خصوص آموزش خود در این راستا بیان می کند: تقریبا۳ ماه در مرکزی که اکنون فعال هستم آموزش دیدم و الان نیز به طور حرفه ای مشغول فعالیت هستم.

دیتیلینگ خودرو احیای رنگ خودرو است

بهاردوست در خصوص این حرفه توضیح می دهد: بطور کلی معنای صحیح دیتیلینگ نظافت موشکافانه، پولیش کردن تمامی اجزای بیرونی و درونی ماشین توسط مواد و تجهیزاتی که به طور عادی توسط مراکز نظافتی خودرو مورد استفاده قرار نمی گیرد.

او ادامه می دهد: اصلی ترین هدف از دیتیلینگ بازیابی و ترمیم رنگ خودرو با از بین بردن خط و خش های سطحی و دایره ای شکل که بر اثر گذشت زمان بوجود آمده است و به کیلر خودرو یک ظاهر نامناسب می دهد را می باشد.

این بانوی دیتیلر می گوید: حرفه ی دیتلینگ چند سالی می شود که در کشور ما جا افتاده شده و مشتری های خاصی دارد که همواره به زیبایی خودروهایشان اهمیت می دهند.

دیتیلینگ حرفه ای ظرافتی است/ بانوان بیشتر از مردان به جزئیات اهمیت می دهند

بهار دوست در این رابطه بیان می کند: پروسه پولیشکاری معمولا پروسه ای چند مرحله ای است معمولا از پولیش با گریدهای متفاوتی جهت احیاء و بازیابی بدنه خودرو استفاده می شود و می تواند چندین ساعت و یا حتی چندین روز بسته به شرایط خودروزمان ببرد.

این بانوی تبریزی ابراز می کند: دیتلینگ حرفه ای ظرافتی است از این رو به نظر من بانوان بهتر می توانند در این کار موفقیت هایی را از آن خود کنند چراکه بانوان به جزییات اهمیت بیشتری می دهند.

مشتریان از کار یک بانوی دیتیلر بر روی خودرویشان تعجب می کنند

او می گوید: بعضی وقتا از نگاه مشتری ها در می یابم که تعجب می کنند که یک خانم چطور می تواند کار دیتلینگ را انجام دهد ولی پس از مرحله نهایی از کارها راضی بوده و خوشحال می شوند که من بر روی خودروی آنها کار می کنم.

کار در محیط مردانه برایم سخت بود/ خودم را با شرایط وفق دادم

بهاردوست بیان می کند: واکنش خانواده ام در ابتدا سرسختانه بود و یکی از خواهرهایم مخالف بود که در فضای مردانه نمی توانی کار کنی ولی با جلب رضایتشان در این حرفه مشغول شوم.

این بانوی دیتیلر تبریزی می گوید: در ابتدا نمی توانستم خودم را با کار کردن درمحیط مردانه وفق دهم ولی الان عادت کرده ام و با دوستانم همکاری می کنیم و کمک آنها باعث دلگرمی به کار شده است.

خواهان راه اندازی مجموعه ای برای فعالیت بانوان هستم

بهار دوست در ادامه اظهار می کند: می خواهم در آینده مجموعه ای برای بانوان علاقمند دایر کنم تا هم آموزش های لازم را ارائه داده و هم با آنها در این راستا همکاری داشته باشم.

نخستین بانوی دیتیلر شمالغرب افتخاری برای خطه‌ی آذربایجان است

مهدی محدث ، مدیر مجموعه ی دیتیلینگ خودرو که خانم بهار دوست با آنها همکاری می کند، هم می گوید:تمامی کارهای مربوط به خودرو مردانه است و کمتر بانویی در این راه می تواند به صورت مستمر مشغول کار شود.

او ادامه می دهد: وقتی خانم بهاردوست به صورت داوطلبانه به مرکز سر زدند افتخار کردم که یک بانو برای اولین بار در این راه می خواهد پیشتاز باشد.

محدث در ادامه اضافه می کند: خانم بهار دوست سه ماه آموزش های لازم را دید و ما تا جایی که توانستیم آموزش های لازم را ارائه دادیم.

این دیتیلر تبریزی بیان می کند: دقت کاری خانم بهاردوست از آقایان بیشتر است و کیفیت کاریشان هم پای بقیه همکاران است، علاوه بر این می توانم بگویم که این بانوی موفق به ظرافت و جزییات اهمیت فراوانی می دهد.

او اظهار می کند: اگر مشتری ما خانم باشد از کار این بانو هنرمند خوشحال می شوند و آقایان هم در ابتدا از کار خانم تعجب می کنند ولی بعد از اتمام کار می بینند که کیفیت کاریشان عالی است.

محدث در پایان سخنان خود خاطر نشان می کند: از همکاری با خانم بهار دوست راضی ام و اگر این چنین بانوانی برای آموزش و همکاری تشریف بیاورند آماده همکاری با آنها خواهیم بود.