به گزارش ترجمان صبح، مهران نظری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با توجه به شروع فصل سرما و به دلیل مشاهده بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان، شکار هرگونه از پرندگان مهاجر و وحشی ممنوع است.

وی اظهار داشت: متاسفانه به دلیل گزارش بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان و احتمال شیوع این بیماری از طریق پرندگان مهاجر و وحشی، هرگونه شکار پرنده ممنوع است و با متخلفان برخورد خواهد شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی از عموم مردم نیز خواست در صورت مشاهده پرندگان مهاجر و وحشی تلف شده از تماس با این پرندگان به جد خودداری کنند و بلافاصله موضوع را به صورت حضوری یا تلفنی به نزدیکترین واحد محیط زیست یا دامپزشکی اطلاع دهند تا اقدامات لازم انجام شود.

وی با اشاره به مشکلات ناشی از این بیماری در استان گفت: حفاظت محیط زیست استان بر مناطق تحت مدیریت و زیستگاه‌های پرندگان کنترل و نظارت دقیق داشته است و انتظار دارد شکارچیان به هشدارهای داده شده در این خصوص توجه جدی کنند.

نظری افزود: با توجه به مهاجرت پرندگان وحشی به زیستگاه‌های آبی استان از جمله تالاب کانی برازان، حسنلو، حواشی دریاچه ارومیه، سولدوز و سدها و حاشیه رودخانه‌ها، احتمال آلودگی و خطرات ناشی از بیماری آنفلوآنزا و جود دارد که بی‌تفاوتی شکارچیان به این موضوع ممکن است عواقب ناخوشایندی را در پی داشته باشد.

وی بیان کرد: آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان تمامی پرندگان حتی مرغ و خروس‌های محلی را نیز مورد تهدید قرار می‌دهد که لازم است صاحبان مرغداری‌ها و اماکن دامی و طیور نسبت به رعایت موارد بهداشتی محل نگهداری توجه بهتر و بیشتری داشته باشند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: آنفلوآنزای فوق حاد طیور، بیماری ویروسی پرندگان است که پرندگان وحشی آبزی و کنارآبزی می‌توانند بدون اینکه مبتلا شوند ویروس را با خود جابه‌جا کنند.

وی مرغ و خروس، بوقلمون، مرغ شاخدار، پرندگان زینتی، پرندگان وحشی و شترمرغ را از جمله پرندگان حساس به این بیماری دانست و اظهار داشت: با توجه به اینکه استان آذربایجان غربی با داشتن رودخانه، سد، تالاب و پهنه‌های آبی هر سال به صورت موقت میزبان تعدادی از پرندگان مهاجر است بنابراین تمامی سدها و آبگیرهایی که احتمال وجود پرندگان مهاجر در آنها می‌رود مورد پایش مداوم قرار می‌گیرد و در صورت مشاهده پرندگان تلف شده نیز بلافاصله موضوع به اداره دامپزشکی برای انجام اقدامات لازم، گزارش می‌شود.

شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان ۲ هفته قبل در یکی از روستاهای مهاباد گزارش شد و بنابر اعلام مسوولان اداره کل دامپزشکی یک کانون مثبت این بیماری معدوم‌سازی و مهار شد.