به گزارش ترجمان صبح، دکتر شهرام حبیب‌زاده روز پنجشنبه در حاشیه نشست قرارگاه کرونای استانی و طرح شهید حاج قاسم سلیمانی اردبیل بیان کرد: در روزهای اخیر میزان تردد شهروندان در شهرستانهای مختلف افزایش یافته و عادی انگاری کرونا نیز از سوی شهرندان بیشتر شده است و در صورت تداوم این وضعیت خروج بیشتر شهرستانها از جمله اردبیل از وضعیت زرد و ورود به وضعیت نارنجی محتمل است.

وی بیان کرد:  اگر وارد وضعیت نارنجی شویم محدودیت‌ ترددها و کسب و کارها بیشتر شده و در این برهه از سال این به نفع هیچکس نیست و باید شهروندان با رعایت بیشتر پروتکل‌های بهداشتی همچنان به تداوم وضعیت موجود کمک کنند.

غربالگری مسافران در ورودی شهرها

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل با اشاره به احتمال افزایش مسافرت به استان در روزهای آتی گفت: باید در ورودی‌های شهرها، غربالگری انجام شده و مسافرین مشکوک، شناسایی و تحت مراقبت قرار گیرند.

دکتر حبیب زاد بر لزوم  افزایش نظارت‌ها و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان در مراکز خرید و بازار تاکید کرد و افزود: حفظ وضعیت موجود و کنترل شدید مناطق و شهرهای پرخطر، تقویت آموزش و نظارت، رهیابی کانونها و کنترل روستاها و مسافرین ورودی از نکات مهم و ضروری است که باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

حال دریافت کنندگان واکسن در اردبیل خوب است 

دکتر حبیب‌زاده گفت: حال عمومی تمام افرادی که در استان واکسن کرونا دریافت کرده‌اند خوب بوده و  به جز تب و سردرد خفیف و گذرا در برخی موارد محدود، عارضه خاصی در بین این افراد مشاهده نشده است.

به گفته وی ، در مرحله نخست ۱۲۰ نفر از کارکنان بخش درمان واکسن روسی اسپوتنیک.وی را دریافت کردند.

غربالگری ۹۷/۸ درصد جمعیت استان اردبیل 

استاندار اردبیل نیز گفت: تاکنون با همکاری بسیج و دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل  تعداد یک میلیون و ۲۴۴ هزار و ۸۶۰ نفر غربالگری شده‌اند که این تعداد حدود ۹۷/۸درصد جمعیت کل استان را تشکیل می‌دهد.

اکبر بهنامجو بیان کرد: تاکنون ۱۶۶ هزار و ۸۳۰ مورد از بیماران کووید ۱۹ شناسایی و تحت پیگیری و مشاوره تلفنی قرار گرفته‌اند.

به گفته وی، در یک هفته گذشته همچنین تعداد ۲۰ هزار و ۷۰۷مورد بسته معیشتی و کمک‌های مومنانه و تعداد ۴۵۵ هزار و  ۹۸۶ بسته بهداشتی در استان توزیع گردیده است.

او افزود: در طول این مدت از ۱۳۱هزار و ۳۹۶ اماکن عمومی نیز نظارت و بازرسی شده است.

هم‌اکنون کل استان اردبیل در زمینه شیوع کرونا در وضعیت آبی قرار دارد و هشت شهرستان بیله‌سوار، سرعین، اصلاندوز، کوثر، نیر، نمین، انگوت و گرمی در وضعیت آبی (وضعیتی بین سفید و زرد) و چهار شهرستان اردبیل، خلخال و مشگین‌شهر و پارس‌آباد در این استان در وضعیت زرد قرار دارند.

در رزوهای اخیر تعداد بستری همزمان مبتلایان کرونا در استان اردبیل از ۱۴۵ نفر به ۱۸۵ فرد بستری افزایش یافته است. همچنین مجموع فوتی‌های کرونا در این استان طی ۱۲ ماه گذشته یک‌هزار و ۳۹۴ نفر می باشد.

بیشتر بخوانید؛
راه‌اندازی سایت تولید واکسن ایرانی کرونا از بهار ۱۴۰۰