به گزارش ترجمان صبح، روح‌الله متفکرآزاد در گفت‌وگو با خبرنگاران، از تعیین ترکیب اعضای هیئت رئیسه فراکسیون دانشگاهیان مجلس خبر داد و گفت: اکثریت اعضای این فراکسیون به بنده برای ریاست این کمیسیون اعتماد کردند.

وی افزود: آقایان اقبال شاکری نماینده مردم تهران به عنوان نایب رئیس اول و سیدجواد ساداتی‌نژاد، نماینده مردم  کاشان به عنوان نایب رئیس دوم انتخاب شدند.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بر اساس آرای اعضای این فراکسیون، آقای احمدحسین فلاحی، نماینده مردم همدان به عنوان دبیر اول، خانم زهره سادات لاجوردی نماینده مردم تهران به عنوان دبیر دوم و آقای علی کریمی فیروزجایی، نماینده مردم بابل به عنوان سخنگوی فراکسیون انتخاب شدند.

رئیس فراکسیون دانشگاهیان مجلس یازدهم، با اشاره به اولویت‌های بررسی و پیگیری این فراکسیون، گفت: اعضای این فراکسیون که از اساتید دانشگاه و ترکیبی از اعضای کمیسیون آموزش و سایر کمیسیون‌ها هستند، به دنبال حکمرانی علم، فناوری، تحقیق و پژوهش در کشور هستند.

متفکرآزاد، خاطرنشان کرد: در این فراکسیون تلاش می‌کنیم در حوزه‌های تقویت اقتصاد دانش‌بنیان از طریق دانشگاه‌ها، تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه، افزایش سهم علم در تولید ناخالص ملی و حرکت‌های نخبگانی، بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و با آسیب شناسی قوانین این حوزه، قانون‌زدایی و یا قانون‌گذاری کنیم.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، مهمترین دغدغه دانشگاهیان را آینده نگاری حوزه علم و فناوری و تقنین در این بخش عنوان کرد و گفت: با پیگیری اعضای این فراکسیون، باید بخشی از مشکلات این حوزه را رفع کنیم و سرعت و شتاب تولید علم نافع در کشور را افزایش دهیم.

وی ادامه داد: بدنه دانشگاهی این مجلس بیش از مجالس قبلی است که منجر به نگاه علمی به بسیاری از مسایل خواهد شد.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی، توجه به مسایل صنفی اساتید دانشگاه، کارمندان و دانشجویان دانشگاه‌های وزارت علوم و وزارت بهداشت را مورد تاکید قرار داد و گفت: برای حفظ جایگاه علمی و فناوری ایران از دانشگاه‌ها پشتیبانی خواهیم کرد و پیگیر افزایش بودجه علمی و پژوهشی کشور خواهیم بود.

روح‌الله متفکرآزاد تصریح کرد: فراکسیون نقش مکمل فراکسیون‌های دیگر را دارد، به عبارتی در فراکسیون‌ها مسئله فرهنگسازی و گفتمان سازی موضوعیت دارد ولی در کمیسیون‌ها عموما تقنین مطرح است که نشان از ظرفیت بالای فراکسیون دارد.

وی در پایان تاکید کرد: از اساتید و نخبگان دانشگاهی و دانشجویی دعوت می‌کنم تا ایده‌ها و برنامه‌های خود را برای بهتر شدن شرایط علمی و دانشگاهی کشور با ما در میان بگذارند تا گام‌های موثرتری در این راستا برداریم.