به گزارش ترجمان صبح، محمدرضا پورمحمدی عصر امروز در جلسه شورای مسکن آذربایجان شرقی که با حضور مدیران مرتبط در محل استانداری آذربایجان شرقی در تبریز برگزار شد، افزود: شهرک جوانان تبریز جزو شهرک‌های جدید تبریز بوده که برای جابه‌جا یی ساکنان بافت ‌های فرسوده و سکونت‌گاه‌های غیررسمی شهر تبریز احداث می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه بازنگری در طرح احداث شهرک جوانان تبریز به منظور رفع نگرانی‌ها درخصوص رعایت حریم گسل ضروری است، ادامه داد: باید همه جوانب ایمنی در این شهرک رعایت شود.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه شهرک جوانان تبریز مساحتی ۱۳۲ هکتاری دارد، افزود: طرح احداث این شهرک نباید جای هیچ‌گونه نگرانی از نظر ایمنی داشته باشد.

پورمحمدی با بیان اینکه نزدیک ۱۵۰ هکتار از بافت فرسوده و ناکارآمد شهری در تبریز جابه‌جا شود، ادامه داد: ظرفیت احداث ۳۵۰۰ واحد مسکونی در مرحله اول در شهرک جوانان وجود دارد.

وی گفت: با وجود مطالعات و کار کارشناسی دقیق در تدوین طرح احداث این شهرک و تصویب آن در شورای عالی شهرسازی، بازنگری در این طرح به ضروری است.

*

بافت‌های فرسوده شهری، محلات فرسوده‌ای در فضای شهری است که مسائل و پیچیدگی‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و شیوه خود را دارد .این محلات و بافت‌ها از یک سو دارای ریشه‌های سکونتی ارزشمند با غنای فرهنگی، اجتماعی و معماری است و از طرف دیگر به جهت فرسودگی شدید، نبود دسترسی مناسب به خدمات شهری و بهداشتی، وجود مشکلات اجتماعی و امنیتی و آسیب‌پذیری در برابر زلزله، سیل و آتش سوزی و نیز عدم تطابق با زندگی امروز شهری و شهرسازی مدرن دارای مشکلات رو بنایی و زیر ساختی هستند.