به گزارش ترجمان صبح، به نقل از آران نیوز، همایش بین‌المللی قره‌باغ با هدف تبیین گفتمان مقام معظم رهبری از سوی مرکز مدیریت حوزه های علمیه هم اکنون با حضور میهمانانی از داخل و خارج  کشور به صورت حضوری و مجازی و با رعایت شیوه نامه های بهداشتی و با هماهنگی  با ستاد کرونا در سالن امین ساختمان دارالولایه در قم برگزار شد.

آیت‌الله علیرضا اعرافی، مدیر حوزه‌های علمیه کشور، صبح امروز در همایش بین‌المللی «قره باغ ۱۷ ربیع، برترین گفتمان در مورد قره باغ» که در مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه کشور درحال برگزاری است، ضمن تقدیر از همکاری مجموعه‌های مختلف در راستای برگزاری این همایش اظهار کرد: از تمامی شخصیت‌های سیاسی و علمی که نسبت به موضوع قره‌باغ حساسیت نشان داده و دغدغه‌مند بودند تشکر می‌کنیم.
وی برگزاری این همایش بین‌المللی در قم به‌عنوان یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های فکر و اندیشه اسلامی و به عنوان حوزه و شهری که اندیشه و گفتمان انقلاب اسلامی را پایه‌ریزی کرد معنای ویژه‌ای دارد و معنای این همایش و نشست، آن است که حوزه با عظمت قم و مراجع تقلید و شخصیت‌های بزرگ دینی ما در قبال مسائل بزرگ جهان اسلام دارای موضع هستند و از موضع اندیشه دینی، فقه سیاسی و معارف الهی و گفتمان ناب انقلاب اسلامی که برآمده از اندیشه‌های تابناک امام و هدایت‌های رهبر عالی قدر اسلامی است در مسائل گوناگون سخن و موضع دارند و در مورد قره‌باغ نیز گفتمان برتر ۱۷ ربیع را مورد تاکید قرار می‌دهند.
مدیر حوزه‌های علمیه کشور ادامه داد: نخستین نکته مورد توجه در گفتمان انقلاب اسلامی این است که این گفتمان در حوزه امت اسلام سخنانی جامع و منظومه‌وار دارد و در دایره امت اسلام در دعوت به هم‌گرایی استوار است و برابر دشمنان و متجاوزان بر مبنای مقاومت و ایستادگی استوار است.
وی با تاکید بر اینکه منابع جغرافیایی، بازار اقتصادی و سرمایه‌های فرهنگی بسیاری در امت اسلام نهفته است، عنوان کرد: جهانی با این همه سرمایه باید از اقتدار لازم برخودار باشد و در معاملات جهان دارای کرسی معتبر و سخن مؤثر باشد.
امام جمعه قم با بیان اینکه بسیاری تلاش کرده‌اند تا پیام بزرگ انقلاب اسلامی را مخفی نگه دارند اما حقیقت آن است که انقلاب اسلامی یک سخن جدی و اساسی دارد، تصرحی کرد: سخن ما با دولت‌های وابسته در منطقه آن است که وابستگی خود را قطع کنید و به ملت‌ها و ذخایر عظیم خود بپردازید تا در کنار همدیگر قرار گرفته و یک قدرت نو، تمدنی جدید، دانشی جدید و سیاست واحدی را تولید کنیم تا بتوانیم اتحادی مطلوب را رقم بزنیم البته که برای تحقق این هدف باید مقابل اشغالگران به سرزمین‌های اسلامی ایستاد.
وی عنوان کرد: ایستادگی ما در مورد فلسطین برای همه مذاهب امت اسلامی است و در سایر قضایا و حوادث نیز این ایستادگی و مقاومت برای رسیدگی به شکوه و عظمت امت اسلامی است؛ ما فراتر از نژاد، قوم و مذهب به امت اسلامی می‌اندیشیم.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: ما از نگاه فقهی و از مبنای دینی و شرعی خود برای سرزمین‌های اسلامی حرمت قائل هستیم و تصرف آن‌ها را ناروا و ناثواب می‌دانیم و مقاومت برای آزادی آن‌ها را مهم می‌شماریم؛ به همان اندازه که سرزمین‌های فلسطین از قداست برخوردار است حمایت از قره‌باغ تا دیگر مناطقی که به اشغال متجاوزان درآمده برای ما اهمیت دارد.
وی با اشاره به اینکه مقاومتی مشروع وقتی که متجاوزان تن به گفتمان منطقی ندهد درست است، اضافه کرد: ما با یهود سرستیز نداریم بلکه با صهیونیست و اشغال فلسطین مشکل داریم و هر چیزی که سرزمین‌های اسلامی را اشغال کند را نفی می‌کنیم، اگر متجاوزان به منطق تن ندهند مقاومت مشروع را درست می‌دانیم به همین علت است که مقاومت در سوریه، عراق و یمن و فلسطین را حق می‌دانیم و اعلام همبستگی می‌کنیم.

حمایت های رهبر انقلاب مسئله قره باغ را به خوبی روشن ساخت

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی گفت: حمایت ها و بیانیه هایی که از سوی مقام معظم رهبری، برخی مراجع معظم تقلید و آیت الله اعرافی صادر شد، موضع نظام جمهوری اسلامی ایران در مسئله قره باغ را به خوبی روشن ساخت.
 حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل هاشم پیش از ظهر امروز در همایش بین‌المللی «قره باغ ۱۷ ربیع، برترین گفتمان در مورد قره باغ» که در مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه کشور درحال برگزاری است، با بیان اینکه از همان روزهای جنگ اول قره باغ جمهوری اسلامی ایران و رهبری حکیم این انقلاب پیام روشنی را در کنگره عظیم حج خطاب به مسلمانان فرمودند اظهار کرد: در حوادث امروزی در جهان وقایع مهم و قابل توجهی وجود دارد و ایشان گفتند یکی از این وقایع مهم جنگی است که در ناحیه قفقاز به وجود آمده است.
نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری طی بیاناتی که در سال ۱۳۷۲ در جمع مردم تبریز داشتند فرمودند، دولت ارمنستان به مردم قره باغ ظلم می کند و ما این حرکات را که ارامنه با حمایت دولت انجام می دهند محکوم می کنیم. البته ایشان فرمودند که این ظلم ها ارتباطی با ارامنه داخل ایران ندارد.
امام جمعه تبریز با تاکید بر اینکه پنج اصل در بیانات مقام معظم رهبری در ۱۷ ربیع امسال تداوم بیانات ایشان در مواضع گذشته بوده است افزود: ایشان در جلسه با کارگزاران حج، مواضع خود را تکرار فرمودند و از کشتار مسلمانان در قره باغ و کشمیر از مصادیق ظلم در حق مسلمانان یاد کردند.
آل هاشم با بیان اینکه گفتمان ۱۷ ربیع عمری هم اندازه انقلاب اسلامی دارد گفت: رهبر انقلاب ۳۰ سال است که این بیانات را داشته اند.
وی گفت: حمایت ها و بیانیه هایی که از سوی مقام معظم رهبری، برخی مراجع معظم تقلید و آیت الله اعرافی صادر شد، موضع نظام جمهوری اسلامی ایران در مسئله قره باغ را به خوبی روشن ساخت.

ذوالنور: استکبار به دنبال ایجاد جنگ درون تمدنی در کشورهای اسلامی است

رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: استکبار با جنگ درون تمدنی سعی می کند کشورهای اسلامی را دچار مشکل کند که یکی از خطرات برای کشورهای اسلامی و قره باغ آزاد شده، تروریسم تکفیری است.
 حجت الاسلام مجتبی ذوالنور در همایش بین المللی قره باغ ۱۷ ربیع گفتمان برتر اظهار داشت:پاکسازی و بازسازی قره باغ از اقداماتی است که باید انجام بگیرد و جمهوری اسلامی ایران آمادگی ورود به این عرصه را  دارد.
او افزود: امروز که قره باغ به آغوش کشورهای اسلامی بازگشته، خطرهایی هم آن را تهدید می کند که یکی از آنها رژیم صهیونیستی است.
ذوالنور بین یهود و رژیم صهیونیستی تفاوت قائل شد و گفت: صهیونیسم بین الملل بزرگترین خطر برای امنیت جامعه بشری است.
او خاطرنشان کرد: استکبار با جنگ درون تمدنی سعی می کند کشورهای اسلامی را دچار مشکل کند که یکی از خطرات برای کشورهای اسلامی و قره باغ آزاد شده، تروریسم تکفیری است.

تخریب ۶۷ مسجد در سرزمین‌های آزادشده آذربایجان/مردم و دولت آذربایجان قدردان حمایت‌های رهبر انقلاب اسلامی هستند

سفیر جمهوری آذربایجان در ایران با تاکید بر اینکه مقام معظم رهبری در ۱۷ ربیع با سخنان گهربار خود عیدی ارزشمندی به ما دادند گفت: مردم و دولت آذربایجان در اسرع وقت از این بیانات مطلع شدند و معاون وزیر خارجه هم با سفیر ایران تماس گرفت و از این بیانات قدردانی کرد.
بنیاد حسین‌اف پیش از ظهر امروز در همایش بین‌المللی «قره باغ ۱۷ ربیع، برترین گفتمان در مورد قره باغ» که در مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه کشور درحال برگزاری است، با بیان اینکه مردم و دولت آذربایجان هیچ‌گاه کمک‌های مردم و دولت جمهوری اسلامی ایران را فراموش نکرده‌اند اظهار کرد: همه می‌دانید که در جنگ اول قره باغ یکی از شهرهای بزرگ اشغال شد و این کمک نظام اسلامی بود که بیش از ۳۰۰ هزار نفر سالم به سرزمین آذربایجان بازگشتند.
وی با بیان اینکه در جنگ ۴۴ روزه با وحدت مردم و رهبری الهام‌علی‌اف توانستیم از ۱۲ هزار کیلومتر سرزمین اشغال شده، ۵ هزار کیلومتر را آزاد کنیم گفت: ۵ هزار کیلومتر هم با بیانیه صلح آزاد شد و در ۲ هزار کیلومترمربع باقیمانده هم اتباع ارمنی‌تبار و آذربایجانی در کنار هم زندگی خواهند کرد.
وی با اشاره به روابط اقتصادی و تجاری ایران و آذربایجان گفت: از خط جلفا هر روز ۳۰۰ واگن به جمهوری اسلامی وارد می‌شد و امیدواریم بعد از بازسازی ایران از طریق نخجوان به آذربایجان راه پیدا خواهد کرد و این راه‌آهن به ارمنستان و حتی روسیه متصل خواهد شد.
حسین‌اف گفت: جمهوری آذربایجان در این جنگ ۴۴ روزه تلاش کرد که در بیانیه تنها به دنبال ترک جنگ نبوده و دنبال گسترش صلح باشیم. همسایگان مسلمان از آذربایجان در این جنگ حمایت کردند و یکی از کشورهای فعال در این زمینه جمهوری اسلامی ایران بود و رهبر نظام اسلامی بیانیه‌ای صادر کردند که بسیار ارزش معنوی بالایی برای مردم ما داشت.
سفیر جمهوری آذربایجان در ایران با بیان اینکه در شهرهای آزادشده شاهد ویرانگری هستیم گفت: ۶۷ مسجد تقریبا تخریب شده و شهر فضولی که قبل از اشغال ۴۰ هزار جمعیت داشت یک ساختمان سالم در آن باقی نمانده، با این حال با رهبری آقای الهام علی‌اف مطمئنیم قره‌باغ آباد خواهد شد.

محسن رضایی:جمهوری آذربایجان با دیگر همسایگان ایران قابل مقایسه نیست

دبیرمجمع تشخیص مصلحت نظام در همایش بین المللی «قره باغ ۱۷ربیع» که صبح امروز به میزبانی حوزه علمیه در شهر مقدس قم برگزار شد، با بیان اینکه ملت ما با تقدیم هزاران شهید برای آزادی آذری ها از دست روسیه تزاری، ۴۳میلیون دلار برای انجام امور اتباع و مهاجرین جمهوری آذربایجان هزینه کرده است، افزود: دولت ارمنستان به بهانه دفاع از ارامنه قره باغ مرزهای بین المللی را زیرپا گذاشت و به خاک آذربایجان تجاوز کرد لذا می بایست با ترک خاک آذربایجان زمینه برقراری صلح و ثبات در منطقه را فراهم کند.
محسن رضایی در ادامه سخنان خود، اعزام نظامیان دیگر کشورها به جنگ قره باغ را اقدامی کاملا اشتباه و لشگرکشی نظامی کشورهایی که هیچ مرز مشترکی با آذربایجان ندارند را اقدامی مداخله جویانه در امور داخلی این کشور عنوان کرد.
وی با بیان اینکه دست های پنهانی در باکو بعد از فوت مرحوم «حیدر علی اف» رئیس جمور سابق روابط دو کشور ایران و آذربایجان را به حاشیه برده و بین دو کشور و ملت فاصله انداخته، مشکل اصلی قره باغ را حضور و دخالت بیگانگان و کشورهای ثالث در قره باغ دانسته و با اعلام تاسف از عدم حضور ایران در بیانیه تفاهمنامه صلح قره باغ با میانجیگری روسیه برای کشوری که حق آب و گل این منطقه دارد را شکست و ناکارآمدی وزارت خارجه ایران در دیپلماسی عنوان کرد.
دبیرمجمع تشخیص مصلحت نظام، با تاکید بر ضرورت مشارکت ایران در بازسازی قره باغ بر رعایت قوانین بین المللی در تعیین گذرگاه های قره باغ تاکید و استقلال کامل این منطقه بدون حضور بیگانگان به ویژه ارامنه را خواستار شد.
وی در پایان با ارائه پیشنهادی مبنی بر تاسیس یک دبیرخانه مشترک، پیگیری تصویب و اجرای تفاهمنامه های میان دو کشور در بازسازی قره باغ را مورد تاکید قرار داد.

حضرت آیت الله سبحانی: اشغال قره باغ امری نامشروع است/ سرزمین های اشغال شده به کشورهای اسلامی باید بازگردد

حضرت آیت الله العظمی سبحانی تاکید کردند: مراقب باشید تا منطقه قره باغ کانون وهابیت و ‌گروه های تروریستی و تکفیری مبدّل نگردد. اطلاع دارم وهابیون سالها است در این منطقه حساس سرمایه گذاری و تبلیغ می کنند.
حضرت آیت الله العظمی سبحانی در پیامی به همایش بین المللی گفتمان قره باغ ۱۷ ربیع برترین گفتمان این گونه آورده اند:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
سرزمین های اسلامی در قرون اخیر شاهد جریانات گوناگونی بوده که موجب تجزیه کشورهای اسلامی شده و برخی منتهی به اشغال، توسط کشورهای غیراسلامی شده است.
سرزمین آذربایجان همواره مهد تشیّع بوده و عالمان جلیل القدری را در دامن خود ‍پرورش داده است از جمله می توان به بزرگانی همچون: مرحوم میرزا مجتهد قره باغی، مرحوم زین العابدین شیروانی، مرحوم عبدالحسین لنکرانی، مرحوم بادکوبه ای و مرحوم میرزا مهدی نخجوانی و دیگران اشاره نمود.
جمهوری اسلامی از اولین روزهایی که مرزهای شوروی سابق به سوی ایران گشوده شد همواره در کنار مردم آذربایجان بوده و از تعاملات فرهنگی، علمی و مذهبی دو کشور حمایت نموده است.
اکنون که جمهوری آذربایجان به حاکمیت مناطق اشغال شده دست یافته نکاتی را یاد آور می شوم:
سرزمین *قره باغ* از دیرباز متعلق به سرزمین آذربایجان و اشغال آن امری نامشروع بوده است و باید سرزمین های اشغال شده به کشورهای اسلامی بازگشته و طرفین به معاهدات بین المللی متعهد باشند.
مراقب باشید تا این منطقه کانون وهابیت و ‌گروه های تروریستی و تکفیری مبدّل نگردد. اطلاع دارم وهابیون سالها است در این منطقه حساس سرمایه گذاری و تبلیغ می کنند.
دشمنان اسلام به دیانت و استقلال این کشور چشم طمع دوخته اند، تشیّع در این منطقه، سابقه دیرینه داشته و مورد توجّه دشمنان اسلام است و ‌لذا مراقب دسیسه ها و شیطنت آنان باشید.
در مناطق آزاد شده با ارامنه با اخلاق اسلامی رفتارکنید، به گونه ای که از ناحیه شما مورد آزار و اذیت واقع نشوند، خداوند در قرآن کریم می فرماید : نباید دشمنی گروهی، شما را بر آن دارد که عدالت نکنید. عدالت کنید که به تقوا نزدیکتر است و از خدا پروا دارید که خدا به آنچه انجام می دهد آگاه است (مائده – ۸)
در پایان به روح همه عزیزانی که از این آب و خاک صیانت نموده طلب رحمت و مغفرت نموده علی الخصوص برای طلاب آذربایجانی که برخی از آنها نیز به فیض رفیع شهادت نائل شده اند علو درجه را مسئلت دارم.

عراقچی: تمام مواضع در بحران قره‌باغ به تاسی از رهبر انقلاب اسلامی بود

معاون امور وزیر خارجه تاکید کرد: در راس همه مواضعی که در بحران قره باغ داشتیم، رهنمودهای رهبر انقلاب اسلامی بسیار تاثیرگذار بود و در همه این سالها براساس فرمایشات ایشان حرکت کردیم.
دکتر عراقچی معاون وزیر امور خارجه در همایش بین المللی قره باغ ۱۷ ربیع بیان داشت: قره باغ یکی از بحران های بسیار پیچیده و طولانی در منطقه قفقاز است و البته منطقه قفقاز تاریخ بسیار پرهیجانی دارد و قره باغ همواره محل تنش و بحران بوده است تا جایی که بعد از فروپاشی شوروی این منطقه به محل جنگ در دهه ۹۰ میلادی تبدیل شد.
او گفت: بعد از اشغال مناطق آذربایجان توسط ارمنستان، جامعه بین المللی از حل و فصل این بحران درماندند و موضع ایران مخالفت با اشغال قره باغ بود و در آن مقطع کمک های زیادی به آذربایجان صورت گرفت و حتی شهدایی را هم تقدیم کرد.
معاون وزیر امور خارجه بیان داشت: دولت و ملت آذربایجان تصمیم به آزادی مناطق اشغالی خود از طریق نظامی گرفتند و مواضع ایران همواره مخالفت با اشغالگری بود و در این راستا انعقاد قرارداد احداث سدّ خداآفرین با جمهوری آذربایجان بود که این خود نشان دهنده رسمیت دادن حاکمیت آذربایجان بر قره باغ است.
او با بیان اینکه در طول دوران تحریم روابط ایران و آذربایجان به شکل طبیعی خود ادامه یافته است، گفت: ما ارتباطات خود را براساس احترام متقابل و حفظ منافع با جمهوری آذربایجان ادامه دادیم.
عراقچی بیان داشت: بعد از شروع جنگ قره باغ، جمهوری اسلامی ایران طرحی را تهیه کرد که توقف مخاصمات، بازپس گیری مناطق اشغال شده و شروع گفتمان ها برای رسیدن به یک راه حل پایدار و ایجاد راه های ترانزیتی بین کشورهای منطقه از جمله بندهای آن بود که مورد استقبال قرار گرفت.
او ادامه داد: در راس همه مواضعی که در بحران قره باغ داشتیم، رهنمودهای رهبر انقلاب اسلامی بسیار تاثیرگذار بود و در همه این سالها براساس فرمایشات ایشان حرکت کردیم.
معاون وزیر امور خارجه گفت: ما با هرگونه تغییر در مرزهای کشورهای منطقه و تهدید حاکمیت کشورها مخالف هستیم.
او گفت: در حال حاضر روابط سیاسی، اجتماعی و فرهنگی بین ایران و آذربایجان در حد اعلای خود است و حتما به روابط شایسته بین دوطرف ادامه خواهیم داد و سیاست حسن همسایگی را با همه کشورها ادامه خواهد داد.

نیکزاد: قره باغ جزو پیکره امت اسلامی است/ آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای کمک به بازسازی قره باغ

نماینده مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: ما می توانیم در بازسازی قره باغ کمک فراوانی کنیم چون معتقدیم ایران و اذربایجان دو روح در یک پیکر هستند.
علی نیکزاد رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و آذربایجان در همایش بین المللی قره باغ ۱۷ ربیع بیان داشت: عزت، حکمت و مصلحت سه کلیدواژه جمهوری اسلامی و اصل ثابت در سیاست انقلاب اسلامی است.
او بیان داشت: در چهل و دوسال گذشته، جمهوری اسلامی بزرگترین پناهگاه برای مسلمانان بوده است و بعد از فروپاشی بلوک شرق، حمایت بدون مداخله از کشورهای همسایه بوده است.
نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: سهل انگاری و بدفهمی برخی دولت های منطقه و شاید خودفروخته منجر به اشغال بخش هایی از منطقه شده است.
او گفت: نباید اجازه حضور تروریست ها در منطقه را داد چراکه خسارت بزرگی برای کشوری خواهد بود که زمینه حضور آنها را فراهم ساخته است.
نیکزاد هرگونه جنگ در منطقه را به ضرر منطقه دانست و گفت: نزدیک شدن به مرزهای منطقه بویژه جمهوری اسلامی قابل قبول نیست و قره باغ را جزو امت اسلامی می دانیم بنابراین سیاست ایران مبتنی بر واقع گرایی، حمایت، براساس اصول همجواری و حمایت بدون دخالت است.
او خاطرنشان کرد: همسایگان مسلمان با اشتراکات دینی و تمدنی جایگاه ویژه ای دارند و در این میان، جمهوری آذربایجان جایگاه ویژه دارد.
نماینده مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: ما می توانیم در بازسازی قره باغ کمک فراوانی کنیم چون معتقدیم ایران و اذربایجان دو روح در یک پیکر هستند لذا ایران به دلیل دانش فنی و توان مهندسی بالا می تواند اقدامات ارزشمندی را برای احیا، بازسازی و نوسازی و انتقال دانش فنی را به آذربایجان داشته باشد.