به گزارش ترجمان صبح، موسی خلیل اللهی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران، استفاده از ظرفیت مجازات جایگزین حبس از سوی دستگاه های مختلف را مورد اشاره قرار داد و افزود: حوزه فضای سبز از جمله زمینه هایی است که ضمن تنبیه فرد مجرم، می توان از آن در توسعه و آبادانی شهر نیز به خوبی بهره مند شد.

وی با بیان اینکه با افرادی که امنیت جامعه را مخدوش و ایجاد احساس نا امنی می کننند هیچ گونه مماشاتی نمی شود، اظهار داشت: اما باید توجه داشت افرادی نیز هستند که ضرورتی برای حضور آن ها در زندان نیست و در این رابطه می توان از مجازات های جایگزین حبس استفاده کرد.

خلیل اللهی ادامه داد: یکی از مجازات های جایگزین حبس که می توان در این راستا از آن استفاده کرد، فعالیت در حوزه فضای سبز و مجموعه های خدمات رسان شهری است که در این ارتباط اقداماتی از سوی دادگستری کل استان در حال انجام است.

وی گفت: بر همین اساس هفته گذشته اولین رای در رابطه با فعالیت در حوزه فضای سبز شهری به عنوان مجازات جایگزین حبس در دادگستری شهرستان تبریز صادر شد که بازخوردهای بسیار خوبی در جامعه داشت.

رییس کل دادگستری آذربایجان شرقی اضافه کرد: با توجه به وجود چنین ظرفیتی در دستگاه قضائی، سازمان ها یا ادارات مختلف در صورت علاقمندی می توانند نیاز خود را برای استفاده از این ظرفیت مناسب ارائه دهند.

هفته گذشته نخستین رأی سبز در تبریز صادر و بر اساس آن فرد متخلف به کاشت ۲۰۰ اصله نهال در فضای سبز محکوم شد.