به گزارش ترجمان صبح، به نقل از مهر، ایرج شهین باهر ظهر امروز در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تبریز به مناسبت هفته درختکاری گفت: حتی یک متر مربع تغییر کاربری فضای سبز به کاربری‌های دیگر را نداشته‌ایم.

وی با بیان اینکه ۳۰ هکتار از باغات لاله تملک شده است ادامه داد: هم‌اکنون ۱۶ پارک در دست احداث است.

شهین باهر افزود: تا امروز نزدیک به ۶۰ درصد طرح کاشت یک میلیون اصله‌نهال محقق شده و تلاش می‌کنیم این طرح تا پایان خرداد آینده به سرانجام برسد.

شهردار تبریز با بیان اینکه توسعه فضای سبز یکی از اولویت‌های مدیریت شهری تبریز است، گفت: بزرگ‌ترین افتخار این دوره مدیریت شهری عدم تغییر کاربری حتی یک متر از فضای سبز است.

*

گردشگاه یا پارک و بوستان شهری به مکانی محفوظ می‌گویند که به صورت طبیعی یا نیمه طبیعی توسط دولت به وجود آمده‌است، و در کنار آن برای تفریح و لذت بردن انسان، یا برای حفاظت از حیات وحش یا زیستگاه طبیعی. بوستان‌ها ممکن است شامل سنگ، فواره، خاک، آب و قسمت‌های چمن باشد. بسیاری از پارک‌ها قانوناً حفاظت شده و محفوظ اند. از دیدگاه شهرسازی و معماری پارکها به ده‌ها نوع قابل دسته‌بندی هستند. بعنوان نمونه پارکها را می‌توان به لحاظ شعاع عملکرد و خدمات رسانی به پارکهای با عملکرد محله ای، ناحیه ای، شهری و فرا شهری تقسیم‌بندی نمود. همچنین از لحاظ نوع کاربرد، نحوه ایجاد (طبیعی یا انسان ساخت) نوع پوشش گیاهی، مقیاس و بزرگی (کوچک، متوسط و بزرگ) و … نیز قابل طبقه‌بندی می‌باشند. آنچه بدیهی است رواج پارکهای شهری امروزین که برای عموم قابل استفاده و دسترسی هستند از شهرسازی کشورهای اروپایی شروع شده‌است. البته باغسازی ایرانی در نوع خود کم‌نظیر و تاریخ طولانی دارد ولی عملکرد این باغها با پارکهای شهری امروزی متفاوت بوده‌است.