به گزارش ترجمان صبح، آیت شاهی در جمع خبرنگاران  با بیان اینکه در مدت ۵ ساله حضور بنیاد در شهرستان با اجرای صدها گبرنامه و پروژه متنوع در حوزه های مختلف عمرانی و زیربنایی، اشتغال و معیشت، فرهنگی ، اجتماعی و سلامت و بهداشت سعی در تحول عظیم در شهرستان چاراویماق داریم، گفت: با برگزاری جلسات کارشناسی با حضور نخبگان و کارشناسان ذیصلاح ادارت مربوطه برنامه تنظیم سند پیشرفت برای شهرستان در حوزه های ذکر شده در دستور کار قرار گرفته که در حال نهایی شدن و تدوین آن هستیم.

وی با بیان روند تشکیل نهاد آبادانی و پیشرفت بنیاد علوی در شهرستان گفت: شناسایی و سازماندهی، نهاد سازی، تدوین سند پیشرفت، مستند سازی و پیاده سازی، استفاده از ظرفیت کارشناسی استان، شهرستان و نخبگان و انجام کارهای علمی قبل از اجرای عملیاتی پروژه ها و برنامه ها رویکرد عملی بنیاد است.

مسئول نهاد آبادانی و پیشرفت شهرستان چاراویماق گفت: شهرستان چاراویماق دارای ظرفیت های عظیم معدنی، کشاورزی، دامداری، صنایع دستی و قالی بافی و … است که متأسفانه علی رغم داشتن چنین پتانسیل های عظیم،  به خاطر ضعف در اجرای عدالت اجتماعی در طول دهه های گذشته، جزء شهرستانهای محروم کشور است.

شاهی افزود : این شهرستان همچنین با داشتن رتبه سوم از نظر مساحت در استان و داشتن بیش از ۶۰ نوع انواع سنگ و فلزات معدنی، عملکرد بالای تولید گندم و نخود و نیز سطح مراتع در استان هنوز در جایگاه واقعی خود قرار ندارد و نیازمند حمایت و همت جهادی آحاد مردم و مسئولین برای رسیدن به شأن و منزلت واقعی خود است.

در حوزه اشتغال و معیشت، در ۷ رسته محوری و پایه پروژه و برنامه های علمی و عملی اجرا خواهیم کرد

آیت شاهی با اشاره به ریز پروژه و برنامه ها در این رسته های مختلف گفت: در رسته دام سنگین و سبک ۲۷ برنامه محوری، زنبورداری ۹ برنامه، قالی بافی ۷ برنامه، کشاورزی که شامل نخود و گندم است ۱۶ برنامه و گیاهان دارویی هم بیش از ۳۰ برنامه محوری برای اجراء ، تدارک دیده شده است.

وی افزود: در تمامی این برنامه ها، آموزش و علمی کردن فعالیت اقصادی مردم از اولویت های اصلی ما است؛ چرا که معتقدیم اگر برخی از شیوه های منسوخ و سنتی اصلاح شود، راندمان کمی و کیفی بالا خواهد رفت و مهمتر اینکه تأثیر آموزش و فرهنگ سازی می تواند حتی بعد از پایان ماموریت بنیاد علوی در شهرستان، باقی بماند.

شاهی با بیان اینکه هدف محور اقتصاد و اشتغال بهبود معیشت و تولید پایدار، خودکفا کردن مردم شهرستان و عدم مهاجرت به شهرهای دیگر است گفت: متأسفانه اقتصاد و اشتغال، حلقه مفقوده در تمام روستاها است و روستانشینان به خاطر عدم درآمد پایدار، مجبور به مهاجرت می شوند.

شاهی همچنین به ایجاد شبکه فعال قالیبافان و تشکیل تعاونی این قشر عظیم و دارای پتانسیل شهرستان، از  برنامه های حمایتی همه جانبه بنیاد از قالی بافان خبر داد.

وی از کاشت ۶۰ هکتار انواع گیاهان دارویی اعم از گل محمدی، سیاهدانه، نعناع فلفلی، موسیر و زعفران در سال ۹۹ خبر داد و افزود: برنامه توسعه کشت گیاهان دارویی بعنوان رسته بسیار موثر و ایجادی در بهبود اشتغال خانواده روستائیان در سال جدید بصورت جدی ادامه خواهد یافت.

وی در ادامه تشریح برنامه های اشتغال معیشت از مساعدت بنیاد برای ترویج و نهادینه کردن کاشت مکانیزه نخود اصلاح شده در شهرستان با همکاری جهاد کشاورزی خبر داد و افزود: در بهار ۱۴۰۰، کاشت ۵۰ هکتار مزرعه نخود دیم اصلاح شده با روشهای نوین و علمی شروع شده است.

*  پرداخت تسهیلات کم بهره برای اشتغالزایی شهرستان

آیت شاهی در ادامه روند مساعدت بنیاد برای بهبود معیشت و تولید پایدار از پرداخت ۶۳ میلیارد ریال تسهیلات کم بهره با دوره تنفس ۸ تا ۱۲ ماهه برای رونق رسته های دام سبک و سنگین شهرستان در سال گذشته خبر داد.

 تحول عظیم در شهرستان چاراویماق با اجرای پروژه های عمرانی بنیاد علوی

مسئول اجرای پروژه های بنیاد علوی در شهرستان چاراویماق، محور عمران و زیربنایی را از مهم ترین سیاست های محرومیت زدایی بنیاد علوی در مناطق محروم دانست و گفت: در محور عمران و آبادانی پروژه های پیش اجرا، در حال اجرا و پروژه های اتمام یافته زیادی برای تحول در شهرستان چاراویماق با مشارکت تمام دستگاههای دولتی و غیر دولتی، تدارک دیده شده است.

شاهی مجموع اعتبارات جذب شده در حوزه عمرانی و زیربنایی در پروژه های تمام شده و در حال اجرا را بیش از ۱۳ میلیارد تومان اعلام نمود.

آیت شاهی افزود: البته بر پایه همین توافق انتظار داریم دستگاههای دولتی در جذب سهم مشارکت خود برای اجرای پروژه های مشارکتی با بنیاد نهایت اهتمام خود را بکار گیرند.

مسئول اجرای پروژه های بنیاد علوی در شهرستان چاراویماق، توجه به مسائل فرهنگی و اجتماعی در مناطق محروم را بسیار مهم دانست و گفت: اگر فرهنگ در جایی حاکم نباشد، پیشرفت و ساخت پروژه هم معنایی نخواهد داشت، حتی در کلانشهرها هم در بسیاری از جاها متأسفانه به دلیل کمبود مسائل فرهنگی، پیشرفت و پروژه عمرانی زیر سؤال رفته است.

مسئول نهاد آبادانی و پیشرفت شهرستان چاراویماق در ادامه این نشست خبری با بیان اینکه توجه به حوزه بهداشت و سلامت مردم شهرستان، اولویت مهم دیگر بنیاد است، گفت: متأسفانه شهرستان چاراویماق در حوزه بهداشت و درمان، کمبودهای زیادی اعم از مراکز درمانی پیشرفته و تجهیزات به روز درمانی وجود دارد که اصلا در حد پاسخگویی به نیازهای مردم نیست و ما این نوید را می دهیم که با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و مسئولین شهرستانی، تا پایان حضورمان در این شهرستان که حدود ۵ سال طول خواهد کشید، یک تحول اساسی و بنیادی در این زمینه داشته باشیم.

آیت شاهی افزود: از زمان حضور بنیاد علوی در شهرستان چاراویماق، خرید دستگاه ونتیلاتور، خرید دستگاه ABG، تهیه ۱۰ عدد کپسول اکسیژن ۴۰ کیلویی، خرید مانومتر کپسول اکسیژن برای بیمارستان امیرالمومنین و توزیع بیش از ۴۵ هزار ماسک و مایع ضد عفونی برای اهالی شهرستان، هیأتهای مذهبی و دانش آموزان جمعا به ارزش ۸ میلیارد ریال و مشارکت در احداث خانه استقرار تیم سلامت در ۱۱ روستا و مرکز اورژانس ۱۱۵ ذاکرکندی از اقدامات صورت گرفته در حوزه بهداشت و درمان بوده است.

مسئول نهاد بنیاد علوی در شهرستان چاراویماق در ادامه با بیان اینکه بنیاد مستضعفان بدون توجه به درآمدزایی و منفعت شخصی، برای محرومیت زدایی به این شهرستان ورود کرده است گفت: تمام این اعتبارات فقط به خاطر کاستن از محرومیت مردم شهرستان چاراویماق است و همانطور که اعلام کردم، به هیچ وجه جایگاه کنونی این شهرستان با داشتن ظرفیت ها و پتانسیل های عظیم، قابل قبول نیست.

آیت شاهی افزود: بنای کارهای بنیاد، وحدت، همدلی و همگرایی است به طوری که سعی کرده ایم علاوه بر مشارکت با همه دستگاههای دولتی و غیر دولتی، خود مردم را هم در پروژه ها مشارکت دهیم تا یک عِرق و تعصب خاصی به آن داشته باشند.

 توزیع سه مرحله بسته معیشتی از زمان شیوع ویروس کرونا

جذب بیش از ۱۸ میلیارد تومان از اعتبارات بنیاد مستضعفان برای پیشرفت شهرستان

مسئول نهاد آبادانی و پیشرفت چاراویماق با اشاره به پروژه های اجرا شده و اعتبارات جذب شده در حوزه های مختلف عمرانی، فرهنگی، اشتغال و سلامت از حذب بیش از ۱۸ میلیارد تومان از محل اعتبارات بنیاد مستضعفان خبر داد و افزود: این مبلغ در مدت ۶ ماه فصل کاری از زمان شروع بکار نهاد و مطابق با لایحه ۱۴۰۰ ارائه شده و با مشارکت دستگاه های دولتی این مبلغ در سال جدید به بیش از ۴۰ میلیارد تومان برسد.

بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی در راستای رسالت اجتماعی خود و مطابق با سیاست ها و برنامه های محرومیت زدایی در سطح کشور، مناطقی را به عنوان جامعه هدف انتخاب کرده است تا با انجام پروژه های عمرانی و زیربنایی، اقتصادی و اشتغال ، فرهنگی و اجتماعی و سلامت جسمی و روانی؛ تحول و محرومیت زدایی آن منطقه را با مشارکت فعال مردم و دستگاه های دولتی با مدیریت و نظارت بنیاد علوی (یکی از موسسات تحت مسئولیت بنیاد مستضعفان) رقم بزند؛ ومطابق با این سیاستها و هدف گذاری ها، شهرستان چاراویماق از استان آذربایجان شرقی یکی از مناطق هدف در سال ۱۳۹۹ انتخاب شد .