به گزارش ترجمان صبح، محمد حسین صومی در یک گفت‌وگوی خبری در خصوص مبتلایان کرونا افزود: در مجموعه استان‌های کشور شاهد افزایش تعداد بیماران بستری و سرپایی هستیم و در آذربایجان شرقی نیز تعداد بیماران بستری رو به افزایش است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به شناسایی یکهزار کرونایی مثبت در شبانه روز گذشته در آذربایجان‌شرقی، پیش‌بینی کرد که وضعیت شیوع بیماری کووید ۱۹ در استان در هفته‌های آتی بدتر شود.

وی با اشاره به بستری بودن ۸۵۸ نفر کرونایی در بیمارستان های آذربایجان شرقی گفت: این آمار در تاریخ سی‌ام اسفند ماه پارسال ۳۸۵ نفر بود، اما آمار مبتلایان کرونا افزایش بیش از دو برابری را نشان می‌دهد.

وی همچنین به بستری بودن ۱۸۳ نفر کرونایی در بخش‌های ویژه بیمارستان‌های آذربایجان شرقی، اشاره و اظهار کرد: ۶۰ نفر از این تعداد به کمک دستگاه تهویه مکانیکی نفس می‌کشند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز همچنین از افزایش بیش از ۲.۵ برابری تعداد مراجعان سرپایی خبر داد و اضافه کرد: شهرستان‌های جلفا، سراب، شبستر، میانه و هشترود جزو شهرهای قرمز و پرخطر و پنج شهر تبریز، اهر، کلیبر، مرند و چاراویماق نارنجی بوده و در آذرشهر و بناب نیز تعداد بستری‌ها رو به افزایش است.

وی با بیان اینکه ۲۵ درصد بستری های کرونایی در آذربایجان شرقی در روزهای اول، افراد غیربومی بودند، تشریح کرد: بررسی آمارها بر اساس موبایل‌ها در طول ۱۵ روز گذشته افزایش ۱۲۷ درصدی ورودی مسافر به استان را نشان می‌دهد، در حالی که خروجی استان ما تنها ۱۵ درصد افزایش یافته است.

وی ادامه داد: این نشان می‌دهد که هنوز بسیاری از افراد غیر بومی در استان ما حضور داشته و عامل انتشار ویروس کرونا هستند.