به گزارش ترجمان صبح، لیگ قهرمانان آسیا در منطقه غرب، از روز چهارشنبه ۲۵ فروردین ماه سال جاری با حضور ۴ نماینده از کشورمان در کشورهای عربستان، امارات و هند آغاز می‌شود.

تیم‌های تراکتور، استقلال، پرسپولیس جواز حضور مستقیم در این رقابت‌ها را کسب کردند و تیم فولاد نیز در صورت پیروزی در مرحله پلی‌آف، دیگر تیم ایرانی حاضر در این رقابت‌ها خواهد بود.

اما تیم فوتبال تراکتور تابدین لحظه ۵ بار در لیگ قهرمانان آسیا حضور داشته است و فقط در یک دوره توانسته بود به مرحله حذفی مسابقات راه پیدا کند.

اولین حضور تراکتور در لیگ قهرمانان آسیا پس از نائب قهرمانی در لیگ برتر فصل ۹۱-۱۳۹۰ رقم خورد. تراکتور در اولین دیدار آسیایی‌اش در تبریز توانست با قدرت تیم الجزیره امارات را با نتیجه ۳ بر یک شکست دهد که گل‌های تراکتور در این دیدار را سیدمهدی صالحی، مسعود ابراهیم‌زاده و جواد کاظمیان به ثمر رساندند. البته تراکتور در اولین سال حضورش در این مسابقات نتوانست کاری از پیش ببرد و با قعرنشینی از لیگ قهرمانان خداحافظی کرد.

تراکتور در دومین سال حضورش نیز چندان نتوانست عملکرد جالب توجهی داشته باشد و با ۵ امتیاز و هم گروهی با تیم‌های العین امارات، الاتحاد عربستان و الدحیل قطر قعرنشین این گروه شد.

سرخ‌پوشان تبریزی در سومین سال حضورشان در لیگ قهرمانان آسیا باردیگر قعرنشین گروه شدند و این‌بار با تیم‌های نسف قارشی ازبکستان، الاهلی عربستان و الشباب هم گروه بودند.

بیشتر بخوانید؛
نیروی هوایی عراق هم‌‌گروه تراکتور در مسابقات آسیایی

تراکتوری‌ها در چهارمین سال حضور خود بهترین عملکرد را از خود به نمایش گذاشتند و توانستند با کسب ۱۲ امتیاز به عنوان تیم اول از مرحله گروهی صعود کنند. اما در مرحله حذفی مسابقات علی‌رغم نمایش یک دیدار تماشایی و زیبا در استادیوم یادگار امام تبریز، در مجموع با نتیجه ۵ بر ۴ نتیجه را واگذار کرد و نتوانست به مرحله بعدی صعود کند.

تراکتور در پنجمین سال حضور خود در این رقابت‌های آسیایی با تیم‌های الاهلی عربستان، الغرافه قطر و الجزیره امارات هم‌گروه شد و فقط با کسب ۲ امتیاز قعرنشین گروهش شد. تراکتور در آن فصل با پنجره بسته نقل‌وانتقالاتی مواجه شد و نتوانست عملکرد جالبی در لیگ برتر نیز داشته باشد.

این تیم تبریزی در فصل گذشته توانست با پیروزی مقابل استقلال تهران و قهرمانی جام حذفی فوتبال باشگاه‌های کشور، جواز حضور مستقیم در رقابت‌های آسیایی را کسب کند.

یک نکته جالب در خصوص تراکتور آسیایی، سرمربی این تیم بوده است. در فصلی که تراکتور توانست از مرحله گروهی صعود کند امیر قلعه‌نویی هدایت این تیم را برعهده داشت اما در ۳ مرتبه تونی اولیویرا هدایت تراکتور را برعهده داشت که علی‌رغم نتایج قابل قبول سرمربی پرتغالی در لیگ برتر، تراکتور وی در هر ۳ مرتبه در قعر گروه قرار گرفت.

در یک مرتبه نیز ارطغرول ساغلام سرمربی ترک‌تبار هدایت تراکتور در لیگ قهرمانان آسیا را برعهده داشت که وی نیز همانند تونی اولیویرا نتوانست کاری از پیش ببرد و قعرنشین گروهش شد.

اما تراکتور رسول خطیبی چهارشنبه ۲۵ فروردین ماه ششمین سال حضورش در رقابت‌های آسیایی را تجربه خواهد کرد. حال باید منتظر ماند و دید که سرخ‌پوشان تبریزی می‌توانند نتایج درخشان دوره چهارم خود را این‌بار در امارات تکرار کنند یا نه که البته خیلی از هواداران پرشور این تیم به رسول خطیبی و تیمش امیدوارند.