به گزارش ترجمان صبح، اواسط مرداد ماه سال ۱۳۹۷ بود که خبری عجیب در رسانه‌ها منتشر شد و شوک بزرگی به ورزش آذربایجان وارد کرد. انحلال باشگاه شهرداری تبریز با وجود درخشش تیم‌های والیبال، بسکتبال، دوچرخه‌سواری و…، اتفاقی بسیار تعجب‌برانگیز بود.

این باشگاه از سال ۱۳۵۸ با نام آتش‌نشانی تبریز فعالیت خود را آغاز کرد و از سال ۱۳۶۵ نیز تحت عنوان شهرداری تبریز به کارش ادامه داد اما یک تصمیم باعث شد تا بطور کامل از صفحه روزگار محو شود.

حذف هزینه‌های اضافی و صرف هزینه برای ورزش همگانی اصلی‌ترین دلیل انحلال باشگاه شهرداری تبریز بود، جایی که پس از اختلاف شورای شهر و فرمانداری تبریز بر سر تیمداری شهرداری تبریز در ورزش قهرمانی، کار به هیات حل اختلاف کشید و این هیات رای به انحلال باشگاه شهرداری تبریز داد.

این تصمیم باعث شد تا کارنامه فوق‌العاده باشگاه شهرداری تبریز در ورزش قهرمانی از قبیل قهرمانی تیم‌های بسکتبال، دوچرخه‌سواری، شطرنج و شیرجه در لیگ برتر، درخشش تیم‌ والیبال، عملکرد جالب توجه تیم‌ دوومیدانی و کاراته و … به خاطرات بپیوندد.

نشاط اجتماعی که به راحتی از بین رفت!

با نگاهی ساده و جستجو در شبکه‌های اجتماعی به راحتی می‌توان متوجه شد که در دیدارهای خانگی تیم‌های والیبال و بسکتبال شهرداری تبریز هزاران نفر از عاشقان ورزش تبریز و آذربایجان در سالن‌های ورزشی حضور پیدا می‌کردند تا از تیم محبوب خود حمایت کنند.

بیشتر بخوانید؛
قهرمان ۹۶ از لیگ بسکتبال ۹۷ انصراف داد!

یک کارشناس مدیریت ورزشی در گفت‌وگو با ترجمان صبح، در خصوص تبعات عدم تیمداری شهرداری تبریز گفت: همه دوست‌داران ورزش آذربایجان به خوبی مطلع هستند که شهرداری پرتگاهی بسیار مناسب برای رشد و دیده شدن بازیکنان مستعد و جوان در ورزش حرفه‌ای کشور بود.

وی ادامه داد: هزینه‌های تیمداری در دوچرخه‌سواری، والیبال، بسکتبال، شیرجه، دو و میدانی، شطرنج و… بسیار کم است. مجموع هزینه‌های تیمداری چنین رشته‌هایی شاید به اندازه یک تیم متوسط لیگ برتری فوتبالی نباشد. خیلی از کارشناسان ورزشی و حتی اجتماعی معتقدند که این اتفاق باعث شد تا یک نشاط اجتماعی سالم در تبریز و آذربایجان به راحتی از دست برود.

کارشناس مدیریت ورزشی عنوان داشت: شور و شادی جوانان و حتی افراد پا به سن گذاشته در دیدارهای خانگی شهرداری تبریز بدون شک هیچوقت از ذهن و خاطر مردم آذربایجان پاک نمی‌شود. چون من خودم در تمامی دیدارهای خانگی تیم والیبال شهرداری تبریز حضور داشتم و از تماشای این دیدارها واقعا لذت می‌بردم.

ورزش همگانی هم هیچ خیری ندید!

شهرداری تبریز در رشته‌های ورزشی متعددی فعالیت داشت و تیم‌های پایه این باشگاه ورزشی نیز ورزشکاران زیادی را پرورش دادند.

ناصر هوشیار دبیر هیئت دوچرخه‌سواری و سرپرست سابق تیم دوچرخه‌سواری شهرداری تبریز در گفت‌وگو با ترجمان صبح، در خصوص انحلال تمامی تیم‌های ورزشی شهرداری تبریز عنوان کرد: مشکلات اقتصادی در کشور متعدد است اما انحلال ورزش قهرمانی شهرداری تبریز ضربه بسیار سنگینی به ورزش آذربایجان بود.

وی ادامه داد: مشکل از جایی گسترده‌تر می‌شود که اعضای شورای شهر تبریز مدعی شدند که هزینه‌های تیم‌های قهرمانی صرف ورزش همگانی می‌شود که یکی از روسای هیئت‌های ورزشی این ادعا را بی‌اساس دانست و مدعی شد که خبری از هزینه برای ورزش همگانی نیست و خیری هم از این موضوع ندیدیم.

بیشتر بخوانید؛
عضو شورای شهر به جای کمک به تراکتور، مطالبات دوچرخه‌سواران را پرداخت کند

دبیر هیئت دوجرخه‌سواری آذربایجان‌شرقی گفت: دوچرخه‌سواری یک بعد قهرمانی دارد و یک بعد همگانی. بنده به عنوان یک مدیر در هیئت دوچرخه‌سواری صراحتا می‌گویم که ما از شورای شهر تبریز در راستای همگانی کردن این رشته ورزشی هیچ کمکی ندیدیم و خیلی هم بعید می‌دانم هزینه‌ای برای همگانی کردن ورزش مبلغی خرج شده باشد و من هم معتقدم که نشاط اجتماعی که شهرداری توانسته بود در شهر ایجاد کند، از بین رفت.

هوشیار خاطرنشان کرد: مجموع تیمداری تیم قدرتمند دوچرخه‌سواری شهرداری تبریز با هزینه سفر، خرید تجهیزات، پرداخت مطالبات رکابزنان و اعضای تیم کلا ۷۰۰ میلیون تومان بود که ما از قرارداد سال ۲۰۱۸ یک ریال هم نتوانستیم از شهرداری یا شورای شهر مبلغی دریافت کنیم.

قانونی که فقط برای تبریز بود!

بهمن عبدی قائم مقام سازمان ورزش شهرداری تبریز مرداد ماه سال ۹۷ در گفت‌وگو با ایسنا مدعی شد بود که علاوه بر مسائل اقتصادی، موضوع قانونی باعث انحلال تیم‌های ورزشی شهرداری تبریز شده است.

با نگاهی ساده می‌توان دریافت که این قانون فقط در تبریز اجرا شده است یا اصلا شاید در تبریز وجود دارد. در لیگ برتر والیبال تیم‌های شهرداری ارومیه، قزوین، گنبد و ورامین تیم‌داری می‌کنند. تیم والیبال شهرداری جوان ارومیه در لیگ دسته یک حضور دارد.

در لیگ برتر بسکتبال تیم‌های شهرداری گرگان، بندرعباس و قزوین و تیم شهرداری نوین گرگان نیز در لیگ دسته یک حضور دارد. در لیگ دسته یک فوتبال تیم‌های شهرداری آستارا و بوشهر حضور داشته و در لیگ دسته ۲ نیز تیم‌های شهرداری همدان و بندرعباس حضور دارند.

بیشتر بخوانید؛
تیم‌های ورزشی شهرداری تبریز به تاریخ پیوستند!