به گزارش ترجمان صبح، انحلال باشگاه شهرداری تبریز ضربه بسیار سنگینی برای ورزش آذربایجان و تبریز بود. باشگاهی که عملکرد بسیار قابل قبولی در تیمداری رشته‌هایی همچون والیبال، بسکتبال، دوچرخه‌سواری، شیرجه، شطرنج و… داشت و انحلال این باشگاه اتفاقی بسیار تعجب‌برانگیز بود.

اما در این بین، انحلال تیم بسکتبال شهرداری تبریز شاید بیشترین لطمه را به ورزش تبریز و آذربایجان زد. تیمی که با کمترین هزینه توانست مقابل تیم‌های قدرتمند لیگ به پیروزی برسد و در نهایت ضمن قهرمانی در لیگ برتر ایران، نماینده کشورمان در رقابت‌های آسیایی نیز باشد. (اینجا بخوانید)

در این خصوص سیدعطا شرفشاهی مربی بومی تیم بسکتبال شهرداری تبریز در خصوص هزینه تیمداری شهرداری تبریز در لیگ برتر گفت: من در این خصوص اطلاعات کافی ندارم اما تا جایی که مطلع هستم، شاید حدود یک میلیارد تومان بود که در این خصوص خیلی هم فشار زیادی به شخص خود من وارد شد.

سرپرست تیم پول شام نداشت از جیب خودم هزینه کردم!

وی ادامه داد: من حدود ۵۰ میلیون تومان از جیب شخصی برای تیم هزینه کردم اما تابدین لحظه ریالی از بابت هزینه‌هایی که کردم نتوانستم پولم را از شهرداری تبریز دریافت کنم. مدیر تیم هزینه پرداخت شام را نداشت و مجبور شدم از جیب خودم هزینه شام تیم را پرداخت کنم و حتی من مجبور به پرداخت هزینه‌های دارایی بازیکن خارجی تیم شدم که برای تمامی این مسائل مدارک و مستندات هم دارم.

بیشتر بخوانید؛
شهرداری تبریز، باشگاهی که خاطره شد/ شهر اولین‌ها قربانی اختلافات درونی!

شرفشاهی مربی سابق تیم منحل شده شهرداری اظهار داشت: یکی از مدیران ارشد ورزشی شهرداری تبریز الآن حدود ۲ سالی است که رسما من را مطلع رفتار و اعمال خود کرده و نمی‌توانم ۵۰ میلیون تومان که از جیب شخصی برای تیم پرداخت کردم را دریافت کنم. البته مبلغ قرارداد بنده با تیم حدود ۹۰ میلیون تومان بود که آن را دریافت کردم.

شرفشاهی افزود: همانطور که اطلاع دارید من معاون فنی و مهندسی اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان‌شرقی هم هستم و در این مدت شاید ده‌ها میلیارد تومان از دخل و خرج اداره کل ورزش استان را حسابرسی کردم اما خدا را شاکرم که تابدین لحظه هیچ شخصی از من بابت عدم پرداخت مطالباتش دلخور نیست. اما مدیران شهرداری ۲ سال است ۵۰ میلیون تومان پول بنده را به راحتی پرداخت نمی‌کنند.

مهران حاتمی رفیق چندین ساله من است و او را به تبریز آوردیم

وی در رابطه با حضور مهران حاتمی در تبریز عنوان داشت: من بسکتبالیستم و در دهه ۷۰ نیز من از اعضای تیم ملی بودم و در آن سال‌ها نیز با مهران حاتمی رفاقت دوستانه دارم. با رایزنی‌هایی که با شخص آقای حاتمی داشتم توانستیم وی را به تبریز بیاوریم.

مربی سابق تیم بسکتبال شهرداری تبریز گفت: تیم ما مقابل تیم‌های قدرتمندی مثل مهرام بازی کرد و توانستیم با بضاعت بسیار اندکی که داریم، قهرمان لیگ برتر شویم. بعد از انحلال باشگاه شهرداری، تعدادی از بازیکنان و سرمربی تیم ما را پتروشیمی بندرامام جذب کرد و با همین تیم توانست قهرمان آسیا شود. حتی خیلی از افراد به بنده فشار آوردند که چرا مهران حاتمی را به تبریز آوردم اما این شخص توانست با تلفیقی از بازیکنان آذربایجانی و دیگر استان‌ها بتوانیم قهرمان شویم. با اطمینان نیز می‌گویم که اگر مهران حاتمی در تبریز حضور داشت، تبریز و آذربایجان الآن یکی از قطب‌های برتر بسکتبال کشور بود.

بازیکن جوان تبریزی تیم از لیگ آمریکا پیشنهاد داشت

شرفشاهی ادامه داد: یکی از دلایلی که من به تیم بسکتبال شهرداری تبریز ورود کردم، برخی مسائلی است که در تیم رخ داده بود. مربی سابق تیم به سجاد پذیرفته بازیکن جوان و مستعد تیم اهانت‌های بسیار بدی انجام داد بود که پذیرفته که اصالتا تبریزی داشت، از لیگ آمریکا پیشنهاد داشت.

وی اظهار داشت: ما با اندک هزینه توانستیم بازیکنان مطرحی همچون روزبه ارغوان، اصغر کاردوست، آرن داوودی، سجاد پذیرفته و چند بازیکن خارجی دیگر جذب کردیم و شاید هیچ کس باور نمی‌کرد که شهرداری تبریز بتواند قهرمان سوپر لیگ ایران شود.

مگر شهرداری و شورای شهر گرگان خلاف کرده است که تیمداری می‌کند؟

پیشکسوت بسکتبال تبریز با انتقاد از عملکرد شهرداری و شورای شهر تبریز، گفت: بعد از قهرمانی تیم شهرداری گرگان در فصل جاری لیگ برتر همه از شهرداری و شورای شهر گرگان تشکر می‌کردند. سوال من این است که آیا شهرداری و شورای شهر گرگان خلاف کرده است تیمداری قهرمانی می‌کند؟ چرا قانون صرفا برای تبریز انجام شد؟ و فقط می‌توانم بگویم که شورای شهر تبریز در این خصوص خیلی بی‌انصافی کرد.

سیدعطا شرفشاهی افزود: اگر تیم بسکتبال شهرداری تبریز همانند تیم فوتبال نتیجه نمی‌گرفت و شکست می‌خورد من هیچ توجیهی نداشتم اما تیم ما قهرمان ایران شد و واقعا انحلال این تیم حیف بود. از همه بدتر، عدم حمایت مسئولان ارشد استانی و شورای شهر هم حمایت نکردند تا یک کارخانه یا صنعت قدرتمند دیگری از بسکتبال حمایت کنند.

وی اظهار داشت: ما در تبریز و آذربایجان همیشه مدعی هستیم که بهترین و قدرتمندترین صنایع کشور را در اختیار داریم اما چرا هیچ یک از متمولین استانمان از بسکتبال، والیبال، دوچرخه‌سواری، شیرجه، شطرنج، دو و میدانی یا دیگر رشته‌های رزمی حمایت نمی‌کند؟ ورزش یک اتفاق بسیار خوب و مقدس است و باعث ایجاد نشاط و شور و شادی در جامعه می‌شود.

مربی سابق تیم بسکتبال شهرداری تبریز عنوان داشت: من ذاتا آدم سرتقی نیستم اما گله‌مندی خیلی ساده‌‌ای کردم که به نتیجه نرسید. متاسفانه در راس هیئت‌های ورزشی هم شخص مدیری وجود نداشت تا بتواند با صاحب کارخانه‌ای یا مدیر متمولی را برای تیمداری قانع کند.

شهرداری به تنهایی نمی‌تواند در ورزش تیمداری کند

شرفشاهی با بیان اینکه شهرداری به تنهایی نمی‌تواند عهده‌دار هزینه‌های ورزش تبریز شود، گفت: شهرداری هیچوقت به تنهایی نمی‌تواند برای ورزش قهرمانی هزینه کند و باید اسپانسر، دیگر سازمان یا ارگانی یا حتی صنایع دیگر باید از چنین اقداماتی حمایت کنند. ما هم هیچوقت نگفتیم که شهرداری از حقوق پاکبان زحمتکش یا از حقوق پرسنل خود مجموعه کسر کند و مطالبات شخص من را پرداخت یا تیمداری کند.

وی در پایان صحبت‌هایش خاطرنشان کرد: روی صحبت من این است که مسئولان ارشد شهری حتما باید مدیران کاربلدی را در راس ورزش شهرداری تبریز قرار دهند تا بتواند از طریق مختلف تامین اعتبار کند. من هیچوقت شکایتی نمی‌کنم به هرحال اخلاقیات برای بنده مهمتر از پول و طلبم است اما امیدوارم یک روزی یک سازمان یا کارخانه‌ای از بسکتبال، والیبال، دوچرخه‌سواری و دیگر رشته‌های ورزشی قهرمان‌آور حمایت کند. چون خطه آذربایجان قهرمان‌پرور بوده و واقعا حیف است این استعدادها تلف شوند.

بیشتر بخوانید؛
بناکار: شورای شهر زحمات چندین ساله برخی را هدر داد/ هیچ سازمان یا ارگانی از والیبال حمایت نکرد
صفرزاده: عملکرد شورای شهر تبریز اصلا جالب نبود/ ۳ سال است نتوانستیم ریالی از شهرداری بگیریم