به گزارش ترجمان صبح، احمد حمزه زاده روز دوشنبه در جلسه هیات راهبردی پایگاه ملی کندوان در خصوص طرح‌های مطالعاتی و مرمتی کران‌ها افزود: با توجه به اهمیت و جایگاه روستای تاریخی کندوان در ابعاد ملی و بین‌المللی، آسیب‌شناسی مشکلات موجود و همچنین رعایت ضوابط بافت تاریخی در این روستا ضروری است.

وی اظهار داشت: کران‌های دستکند به‌ عنوان ویژگی منحصر به‌فرد این روستا بوده و نگهداری از آن‌ها وظیفه‌ای عمومی برای اهالی روستا همچنین دستگاه‌های ذی‌ربط است.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی آذربایجان‌شرقی با اشاره به برگزاری نخستین جلسه هیات راهبردی پایگاه ملی کندوان در سال جدید، در خصوص طرح‌های مطالعاتی و مرمتی کران‌ها گفت: همچنین نصب درب، پنجره و پل‌های چوبی در این روستا براساس ضوابط تاریخی در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت.

حمزه زاده ادامه داد: با توجه به ظرفیت غنی این روستای تاریخی در زمینه توسعه گردشگری، چندین طرح سرمایه‌گذاری و اعطای مجوز بومگردی در کندوان نیز در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت و تصمیمات لازم برای اجرای آن‌ها اتخاذ می شود.

*

کندوان یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی در شهرستان اسکو است که از پیشینه تاریخی هفت هزار ساله برخوردار است.

 این روستای تاریخی و باستانی دارای جاذبه‌های گردشگری فراوانی در ۱۸ کیلومتری شهر اسکو است.

این روستای تاریخی و باستانی دارای جاذبه‌های گردشگری فراوانی‌است که به‌دلیل قرار گرفتن در مسیر طلوع خورشید گون دوقان (محل طلوع خورشید) نامگذاری شده.

 این اثر در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ۱۳۷۶ با شمارهٔ ثبت ۱۸۵۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.. با توجه به سنگی بودن خانه ها ، در زمان های قدیم نام این مکان تاریخی کندجان بود [ محلی برای حفظ جان ] که در حال حاضر نیز در شناسنامه متولدین کندوان از واژه کندجانی استفاده شده است.

روستای کندوان در دامنه‌های سهند قرار دارد و به خاطر معماری صخره‌ای آن معروف است که در اثر فعل و انفعالات آتشفشانی کوه‌های سهند ایجاد شده‌است. توده‌ها و گدازه‌های مذاب آتشفشانی، به وسیله باد، برف و باران در طی هزاران سال متمادی شکل گرفته و به فرم کران درآمده‌است.

معماری بومی روستای کندوان معماری صخره‌ای است، این روستا به سبب ویژگی معماری صخره‌ای و بافت مخصوص آن در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده‌است. کندوان یکی از سه روستای صخره‌ای جهان است که این موجب جذابیت بی‌نظیر آن شده‌است.