به گزارش ترجمان صبح، انحلال باشگاه شهرداری تبریز ضربه بسیار سنگینی برای ورزش آذربایجان و تبریز بود. باشگاهی که عملکرد بسیار قابل قبولی در تیمداری رشته‌هایی همچون والیبال، بسکتبال، دوچرخه‌سواری، شیرجه، شطرنج و… داشت و انحلال این باشگاه اتفاقی بسیار تعجب‌برانگیز بود.

اما در این بین، انحلال تیم بسکتبال شهرداری تبریز شاید بیشترین لطمه را به ورزش تبریز و آذربایجان زد. تیمی که با کمترین هزینه توانست مقابل تیم‌های قدرتمند لیگ به پیروزی برسد و در نهایت ضمن قهرمانی در لیگ برتر ایران، نماینده کشورمان در رقابت‌های آسیایی نیز باشد. (اینجا بخوانید)

در این خصوص سجاد پذیرفته بازیکن بومی و جوان تیم شهرداری تبریز که با این تیم به بسکتبال حرفه‌ای کشور معرفی شد، در گفت‌وگو با ترجمان صبح اظهار داشت: من ۴ فصل در تیم شهرداری تبریز حضور داشتم و در زمانی که لیگ دسته یک بودیم، متاسفانه من سال سوم دبیرستان بودم و نمی‌توانستم شهرستان زندگی‌ام (اهر) را ترک کنم و در تبریز حضور داشته باشم و به همین علت در دومین سال حضور داشتیم.

بازیکنان بومی و جوان توسط کادرفنی قبل مهران حاتمی مورد بی‌احترامی قرار می‌گرفتند!

بسکتبالیست اسبق تیم منحل شده شهرداری تبریز ادامه داد: نمی‌خواهم برخی مسائل را مطرح کنم اما خیلی از بازیکنان جوان و بومی حتی خود من هم توسط کادرفنی تیم (کادرفنی قبل مهران حاتمی) اذیت می‌شدیم و شاید بارها به ما بی‌احترامی می‌شد و حتی آقای شرفشاهی از این موضوع مطلع شد و خوشبختانه این موضوع توسط وی حل و فصل شد.

سجاد پذیرفته گفت: در لیگ دسته یک با سرمربی‌گری بهزاد افرادی “با انصراف تیم کاله مازندران” توانستیم  به عنوان تیم چهارم لیگ دسته یک، جواز حضور در سوپرلیگ را دریافت کنیم. بعد از افرادی، سیدعطا شرفشاهی پیشکسوت بسکتبال آذربایجان با کمک و همت مدیران شهرداری توانستند مهران حاتمی را به تبریز بیاورند که بهترین اتفاق برای بسکتبال تبریز بود.

بیشتر بخوانید؛
شهرداری تبریز، باشگاهی که خاطره شد/ شهر اولین‌ها قربانی اختلافات درونی!

وی افزود: در زمان مربی‌گری مهران حاتمی، ما تیم بسیار خوب و قدرتمندی بودیم که شهرداری تبریز متشکل از بازیکنان جوان و باتجربه بود. حتی بازیکنان بسیار مطرح خارجی هم در تیم بازی می‌کردند اما در نهایت باتوجه به بضاعتی که داشتیم، عنوان چهارمی را کسب کردیم.

اعضای شورای شهر با چه منطقی تیم‌های قهرمانی را منحل کردند؟

بسکتبالیست تبریزی مطرح کرد: در سال دوم حضور مهران حاتمی با بودجه اندکی که نسبت به تیم‌های قدرتمندی همچون مهرام، پتروشیمی و… داشتیم، توانستیم در تبریز جشن قهرمانی بگیریم و برای اولین بار، قهرمان سوپرلیگ ایران شویم. اما بعد از کسب مقام قهرمانی و جواز حضور در مسابقات آسیایی تیم منحل شد و هنوز هم برای من این اقدام اعضای شورای شهر و مدیران جای سوال دارد که با چه اصول و منطقی اقدام به انحلال باشگاه شهرداری تبریز کردند.

پذیرفته با اشاره به عملکرد فوق‌العاده تیم بسکتبال شهرداری تبریز، عنوان داشت: کمتر تیمی می‌تواند در اولین سال حضورش در سوپرلیگ می‌تواند قهرمان لیگ شود مگراینکه بضاعت مالی بسیار خوبی داشته باشد. ما بضاعت مالی اصلا خوبی نداشتیم حتی پول شام را مربی تیم از جیب شخصی خود پرداخت می‌کرد.

وی ادامه داد: در فصلی که ما قهرمان لیگ برتر شدیم من ۲۱ ساله بودم و بهترین عملکرد بسکتبالی من در آن فصل رخ داد و استارت ورزش حرفه‌ای من از آن زمان زده شد که توانستم به تیم امید کشورمان هم دعوت شوم.

بازیکن اسبق تیم بسکتبال شهرداری تبریز گفت: بعد از انحلال شهرداری تبریز، من، مهران حاتمی (سرمربی)، اصغر کاردوست و روزبه ارغوان به پتروشیمی بندرامام نقل مکان کردیم و توانستیم با همین تیم در مسابقات قهرمانی آسیا هم تاریخ‌سازی کنیم و قهرمان قاره کهن شویم.

بیشتر بخوانید؛
شرفشاهی: سرپرست تیم پول شام نداشت از جیب خودم هزینه کردم!/ بازیکن جوان تبریزی تیم از لیگ آمریکا پیشنهاد داشت

شهرداری تبریز می‌توانست تیم تاریخ‌ساز بسکتبال ایران در آسیا شود!

سجاد پذیرفته افزود: بعد از انحلال شهرداری تبریز، سهمیه آسیایی تبریز به پتروشیمی بندرامام رسید و پتروشیمی با ترکیب بازیکنانش و بازیکنان شهرداری تبریز توانست قهرمان آسیا شود. روی صحبت من این است که اگر مسئولان یک سال دیگر برای تیمداری صبر می‌کردند، این تاریخ‌سازی به‌جای یک شهرستان دیگر نصیب تبریز و آذربایجان می‌شد.

وی با انتقاد از عملکرد مدیران ارشد استانی و شورای شهر تبریز، مطرح کرد: واقعا حیف شد. بهتر بود مسئولان تلاشی انجام می‌دادند تا سهمیه شهرداری تبریز با واگذاری به یک سازمان، ارگان یا یک صنعت آذربایجانی این تیم در استان حفظ می‌شد و مطمئن بودم می‌توانستیم با همین بضاعت و بازیکنان قهرمان آسیا شویم.

بسکتبالیست تبریزی ادامه داد: تبریز و آذربایجان معدن استعداد ورزشکاران حرفه‌ای است. شهرداری تبریز در بسکتبال، دوچرخه‌سواری، والیبال، شطرنج، شیرجه و حتی رشته‌های رزمی افتخارآفرین بود و صدمه این اقدام و البته عدم حمایت برخی دیگر از مسئولان ارشد و حتی متمولین این استان، هنوز هم دیده می‌شود.

پذیرفته اظهار داشت: من در شهرداری تبریز دیده شدم و توانستم با نام این تیم به تیم ملی امید کشورمان دعوت شوم و در مسابقات آسیایی هم در فینال با بدشانسی عنوان نائب قهرمانی را کسب کردیم.

ترامپ اجازه نداد به لیگ آمریکا بروم

وی گفت: عملکرد من در تیم ملی ایران و در تیم شهرداری تبریز به‌گونه‌ای بود که از جی لیگ آمریکا «لیگ توسعه‌ای NBA» پیشنهاد داشته باشم و دعوت نامه نیز دریافت کرده بودم. متاسفانه طرح ممنوعیت حضور ایرانی‌ها در آمریکا توسط دونالد ترامپ باعث شد تا نتوانم در لیگ آمریکا بازی کنم.

بیشتر بخوانید؛
شکول: من استخدام پله و سالن‌های شهرداری تبریز شدم!/ مالک تیمم یک‌بار هم به تماس و پیامک‌های من جواب نداد

بازیکن اسبق تیم بسکتبال شهرداری تبریز در پاسخ به این سوال که «آیا پیگیری برای تیمداری یک سازمان یا صنعت دیگر آذربایجانی در تیم بسکتبال رخ داد یا نه» عنوان داشت: من به شخص خودم پیگیر این موضوع نبودم اما بله آقای عطا شرفشاهی به عنوان مربی بومی تیم بارها زحمت کشید تا بتواند این سهمیه در تبریز حفظ شود اما متاسفانه هیچ اتفاق مثبتی رخ نداد.

سجاد پذیرفته اظهار داشت: در فصلی که ما قهرمان شدیم، بودجه ما خیلی کمتر از مهرام، پتروشیمی و حتی آبادان بود. حتی تیم گرگان هم که چند هفته پیش قهرمان ایران شد، بعد از سال‌ها توانست با هزینه‌های زیاد قهرمان شود، اقدامی که ما در عرض یک فصل با بودجه کم و حواشی زیاد انجام دادیم. روی صحبت من این است که ای‌کاش مسئولان این تفاوت‌ها را درک می‌کردند.

وی در پایان صحبت‌هایش خاطرنشان کرد: من بسکتبالم را مدیون شهرداری تبریز، شخص آقای مهران حاتمی و سیدعطا شرفشاهی هستم. با این تیم و به کمک این نفرات به سوپرلیگ ایران معرفی شدم و الآن هم خدا را شاکرم که در لیگ حرفه‌ای ایران با شرایط قابل قبولی بازی می‌کنم. ما در آذربایجان کارخانه‌های قدرتمند زیادی داریم و شاید بارها به این موضوع هم افتخار کردیم اما متاسفانه مالکان این کارخانه‌های عظیم هم به فکر ورزش قهرمانی تبریز و استان نیستند. هزینه تیمداری در بسکتبال، والیبال، دوچرخه‌سواری و… بسیار ناچیزتر از تیمداری در لیگ برتر فوتبال کشور است. این قول را می‌دهم که اگر تیم‌های ورزشی شهرداری تبریز احیا شوند یا با همان پتانسیل به یک بخش دیگر واگذار شوند، هر روز شاهد افتخارآفرینی تیم‌های تبریزی و آذربایجانی در سطح ورزش حرفه‌ای کشور خواهیم بود.