به گزارش ترجمان صبح، احمد حمزه زاده روز دوشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به قابلیت‌ها و ظرفیت‌های تاریخی این روستا، افزود: با اقدامات و تلاش‌های معاونت میراث فرهنگی استان و تبدیل این روستا به پایگاه ملی میراث فرهنگی، زمینه برای بهره برداری بهتر از ظرفیت های آن فراهم شد.

وی اظهار کرد: بر همین اساس تابلوی پایگاه ملی روستای صور در هفته میراث فرهنگی رونمایی می شود.

حمزه زاده ادامه داد: روستای تاریخی و گردشگری صور یکی از چند روستای مهم گردشگری شهرستان بناب است که با توجه به معماری خاص و منحصر به فرد، همواره مورد توجه گردشگران است و این روستای تاریخی که قدمت آن به صدر اسلام باز می‌گردد، دارای سازه ۲ طبقه ای است و خانه‌های آجری فعلی این روستا بر روی خانه‌های دست‌کند صخره‌ای گذشته بنا شده‌اند.

وی با بیان اینکه آذربایجان شرقی از جمله استان‌های برخوردار کشور در سه حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی است، گفت: روستای های این استان با دارا بودن ظرفیت‌های غنی در این سه حوزه نقش مهمی در توسعه گردشگری منطقه داشته‌اند که از آن جمله می‌توان به روستاهای تاریخی و دستکند کندوان، صور، حیله ور و اشتبین اشاره کرد.

حمزه زاده افزود: میراث فرهنگی آذربایجان شرقی در تلاش است تا با تبدیل روستاهای تاریخی و برخوردار به پایگاه ملی، علاوه بر فراهم‌سازی بستر مناسب در راستای صیانت از این ظرفیت‌های ارزشمند، زمینه توسعه بیش از پیش گردشگری فرهنگی استان را فراهم سازد.