به گزارش ترجمان صبح، رییس شورای اسلامی شهر تبریز با اشاره به روز فرهنگ‌ پهلوانی گفت: امیدواریم تمام ورزشکاران ما روحیه ایثار و گذشت را سرلوحه خود قرار دهند و همواره کمک حال مردم باشند که امیدواریم هم ورزشکاران و هم آحاد جامعه روحیه پهلوانی داشته باشن و این امر در کشور رواج یابد.
شهرام دبیری همچنین با اشاره به روز بدون دخانیات گفت: در کل دنیا مردم را به عدم استفاده از دخانیات تشویق می‌کنند که اقدامات بسیار خوبی نیز انجام شده است و هرروز باید ارتقا یابد .
وی اضافه کرد: مهمترنی موضوع نیز این است که جامعه ترغیب شود از دخانیات استفاده نکند تا از بسیاری از بیماری ها پیشگیری شود که شهرداری نیز می‌تواند در این زمینه اقدامات فرهنگی خوبی انجام دهد.
دبیری با تبریک کسب رتبه نخست کشوری معاونت میراث فرهنگی آذربایجان شرقی در سال ۱۳۹۹ را نیز به مسئولان میراث فرهنگی و گردشگری استان تبریک گفت و خواستار افزایش تعامل بیشتر شهرداری با این سازمان شد.

انتخاب عضو هیئت امنای مرکز پژوهش های شورای اسلامی کلانشهر تبریز

محمد باقربهشتی گفت: مرکز پژوهش های شورا ۹ عضو هیئت امنا دارد که سه عضو آن عضو شورای شهر، ۳ عضو متخصص شهری و سه نفر آن رییس شورای شهر، شهردار تبریز و رییس مرکز  است که دکتر حسین اصغرپور از متخصصین  امروز رییس مرکز پژوهش ها است که یک نفر اعضای هیئت امنا باید افزایش یابد ‌و پیشنهاد می‌دهیم دکتر فرهودی نیا کاندیدا شود .

این پیشنهاد با رای اعضا شورا به تصویب رسید.

در ادامه با پیشنهاد فرج محمد قلی‌زاده و تصویب اعضای شورای شهر دکتر محمد باقر بهشتی عضو افتخاری هئیت امنای مرکز پژوهش ها انتخاب شد .

فریدون بابایی اقدم گفت: دوره سوم دکتر بهشتی مرکز پژوهش ها را راه اندازی کردند اما در مقطعی که این مرکز را رها کردند مرکز پژوهش ها جمع آوری شده که لازم است دکتر بهشتی برای دوام وجود مرکز پژوهش ها همچنان در این مرکز مسئولیت داشته باشند.

بررسی موضوع تملک بخشی از زمین های واقع در پارک موزه دفاع مقدس

 لایحه شهرداری تبریز در خصـوص تجویز انجام توافق و مصالحه جهت تملک قسـمتی از پلاک ثبتی ۱۵ فرعی از ۱۰ اصلی قطعه ۱۳۰ تفکیکی واقـع در بخش ۹ تبریز به لحاظ واقع شدن در محدوده پارک موزه دفاع مقدس از محل تبصره ۷۸ بررسی شد.
شکور اکبرنژاد گفت: نباید برای تامین منابع برای پارک موزه دفاع مقدس زمین های فضای سبز را به مسکونی تبدیل کنیم.
سونیا اندیش اضافه کرد: نمیتوان وسط پارک موزه دفاع مقدس مجوز زمین مسکونی داد و درختانی که در این محدوده کاشته شده را نادیده گرفت.
فرج محمد قلی‌زاده نیز گفت: این پروژه، پروژه ای ملی است که مثل همیشه بر عهده شهرداری تبریز افتاده است، در این رابطه راه و شهرسازی نیز دخیل است و باید بخشی از هزینه‌ها را پرداخت کند.
عبداله تقی‌پور اضافه کرد : اگر قرار است راه و شهرسازی توافق کند، کار ما راحت است و تنها مجوز این توافق را می‌دهیم.
اکبرنژاد همچنین اظهارداشت: این توافق لازم است که انجام شود، باید استانداری را نیز پای کار بیاوریم تا از تحمیل هزینه برای شهرداری و دولت پیشگیری کنیم.
موضوع تملک بخشی از زمین های واقع در پارک موزه دفاع مقدس برای بررسی بیشتر به جلسات بعدی موکول شد.

بررسی لوایح شهرداری تبریز در صحن علنی شورا

لایحه شهرداری تبریز درخصوص تجویز واگذاری حق انتفاع عرصه حـدود ۱۵ هزار مترمربع از اراضی متعلق به شهرداری از محدوده شـهرک خـاوران بـا حفـظ مالکیت شهرداری و با طی مراحل قـانونی برای کاربری ملک صـرفاً به منظور طراحی احـداث بیمارستان به انجمن حمایت از بیماران سکته مغزی  بررسی شده و به تصویب اعضا شورای اسلامی شهر تبریز رسید.
 همچنین لایحه شـهرداری تبریز درخصوص تجویز مجوز انعقاد قرارداد فیمابین شـهرداری تبریز و کمیسـیون ملی یونسکو ایران به نمایندگی آقای حجت االله ایوبی با سمت دبیر کل به منظور پیوستن به شبکه های خلاق یونسکو بررسی شد.
محمد باقر بهشتی گفت: تبریز زمینه های قوی برای انتخاب شدن به عنوان شهر شعر و ادب از طرف یونسکو  را دارد که برای انتخاب تبریز لازم است محلی برای استقرار دفتر استانی یونسکو ارائه شود.
تاسیس دفتر ملی یونسکو در تبریز با مشارکت شهرداری به تصویب رسید.

اسامی کارمندان تامین نیرو در اختیار تعداد محدودی از اعضا قرار دارد

محمد حسن اسوتچی در تذکری گفت: زحمات بسیاری برای تدوین بودجه کشیده می‌شود چند ماه است بودجه اسمی کارمندان تامین نیرو را خواسته‌ام این بودجه اسمی در اختیار برخ از اعضا شورا قرار گرفته اما به من داده نشده است.
 وی با بیان اینکه با وجود امضای رئیس شورا و درخواست عضو شورا هنوز جوابی در این خصوص داده نشده است.
عضو شورای اسلامی شهر تبریز تصریح کرد: دو نفر از کارمندان شهرداری در هیئت فوتبال کار می‌کنند اما از شهرداری حقوق می‌گیرند که براساس قانون باید بعد از مدتی این حقوق از مقصد گرفته شود.
اسوتچی تصریح کرد: موضوع استخدام و پرداخت حقوق برای  یکی از کارکنان شهرداری باید جواب داده شود قبلا کارکرد این فرد از شورای شهر صادر می‌شد اما از فروردین از شورای شهرستان صادر می‌شود.
اسوتچی اظهارداشت: بارها سوال کرده‌ایم و گفته‌اند از طریق قانونی اقدام شود. براساس کدام قانون برای  این کارمند گزارش کار ارسال می‌شود.

اختلال در امرار معاش شهروندان فروشنده ضایعات

محرم محمدزاده گفت: مدت‌ها است برخی شهروندان از طریق جمع آوری ضایعات امرار معاش می‌کنند اما برخی افراد سودجو که معلوم‌نیست از کجا حمایت می‌شوند با زور ضایعات جمع آوری شده را از آنها به قیمت پایین می‌گیرند و با قیمت بالا می‌فروشند و کسی جوابگوی این ها نیست که باید بدانیم چه کسی و با کدام مجوز این قشر را اذیت می‌کنند‌.
وی افزود: بعد از شیوع کرونا اعتبار کارت شهری تاکسیرانان به اتمام رسیده ولی شهرداری اعتبار کارت را تمدید نمی‌کند تا پول آن را دریافت کند در این شرایط کرونایی تجمیع رانندگان تاکسی درست نیست و باید به صورت غیر حضوری و رایگان به مدت یکسال اعتبار کارت شهری ها تامین شود.
محمدزاده تاکید کرد: آسفالت مسیر کوجوار مناسب نیست که باید به آن رسیدگی شود.

اجرای ناقص پروژه های شهرداری

فریدون بابایی اقدم گفت: پروژه‌های شهرداری به صورت کامل کار نمی‌شود و ناقص افتتاح می‌شود.
وی افزود: با مصوبه‌ای که نشان می‌دهد این مسیر حادثه آفرین است پل سرداران فاتح بسته شده است که لازم‌ است این مشکل حل شود.
بابایی اقدم اظهارداشت: بحث انتخابات فاجعه‌ای است که در شهر درحال وقوع است در دوسال گذشته شهدای بسیار کادر درمان و مردم جان خودرا از دست داده اند اما در ستادهای انتخاباتی ظاهرا پروتکل های انتخاباتی مشخص شده رعایت نمی‌شود.

بودجه مصوب سال ۱۴۰۰ بصورت کامل اجرا نشده است

محمدباقر بهشتی گفت: در جلسه قبلی شورا به شهرداری تذکر داده‌ام که بودجه مصوب سال ۱۴۰۰ را  بصورت کامل اجرا نکرده اند که یکی از آنها بودجه اسمی است.
وی افزود: بودجه اسمی که در اختیار شورا قرار گرفته ناقص است که یکبار نیز به نحو خنده دار ارایه شده یود برخی کارمندان در شهرداری وجود  دارد که شورا را دست انداخته اند.
بهشتی اضافه کرد: باید بودحه اسمی با امضای معاونت برنامه ریزی در اختیار شورا قرار گیرد.
وی با بیان اینکه انگار شهرداری معاونت برنامه ریزی ندارد اظهارداشت: ما تا آخرین روز اختیارات قانونی داریم‌ و از این اختیارات استفاده خواهیم‌کرد.
عضو شورای اسلامی شهر تبریز اظهارداشت: تجمع های انتخاباتی باید در فضای باز انجام شود که اموزش و پرورش نیز موظف شده مدارس را در اختیار کاندیدا ها قرار دهد که لازم‌است در این امر تسریع شود.از شورای شهر و فرمانداری و استانداری می‌خواهیم این فرایند را تسریع کنند تا شاهد موج جدید کرونا در شهر نباشیم.