به گزارش ترجمان صبح، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم روز پنج‌شنبه به مناسبت هفته جهاد کشاورزی و ۲۷ خرداد سالروز تشکیل جهاد سازندگی در دیدار با مدیران جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه در دهه‌های اخیر به موازات توسعه اقتصادی سهم بخش کشاورزی در اقتصاد کشور روند کاهشی داشته است، اظهار کرد: افزایش قابل ملاحظه واردات محصولات کشاورزی و غذایی باعث شده یکی از نقش‌های اصلی بخش کشاورزی که تامین غذا و پاسخ گفتن به تقاضای فزاینده است با چالش روبرو شود.

وی افزود: گندم به عنوان محصولی اساسی در سبد غذایی جامعه پس از یک دوره کوتاه خودکفایی دوباره به یکی از مهم‌ترین اقلام وارداتی کشور تبدیل شده و همچنان در تامین روغن نباتی مصرفی و برنج، نهاده‌هایی چون ذرت و جو و گوشت قرمز به واردات نیازمندیم.

وی با تاکید بر اینکه باید واردات در بخش کشاورزی به حداقل برسد، اظهار داشت: در فرایند توسعه اقتصادی، بخش کشاورزی باید به گونه‌ای مورد حمایت قرار گیرد که بتواند غذا و مواد خام مورد نیاز برای تحقق اهداف تعیین‌شده را تولید کند؛ در غیر این صورت منابع ارزی مورد نیاز توسعه صنعتی باید به واردات محصولات غذایی و کشاورزی اختصاص یابد.

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌شرقی با انتقاد از سیاست عدم حمایت و اخذ مالیات پنهان از بخش کشاورزی ادامه داد: برآیند این سیاست‌های دوگانه در بیشتر موارد و به ویژه در مورد محصولات اساسی منفی بوده و موجب تضعیف بازدهی سرمایه‌گذاری در این بخش در مقایسه با بخش‌های دیگر اقتصاد و کاهش انگیزه تولید شده است.

امام جمعه تبریز همچنین با بیان اینکه جهاد کشاورزی یکی از نهادهای اثرگذار و سودمند نظام اسلامی است، اضافه کرد: نقش‌آفرینی جهاد سازندگی در هشت سال دفاع مقدس و ساخت ابنیه‌های دفاعی، سنگرها و پل‌ها فراموش‌شدنی نیست و از این‌رو باید با جمع‌آوری تاریخ شفاهی جنگ و رشادت‌های سنگرسازان بی‌سنگر، موزه دفاع مقدس را تجهیز نماییم و این آموزه‌ها را به نسل آینده منتقل کنیم.

حجت‌الاسلام آل‌هاشم تاکیدکرد: جهادکشاورزی امروز در مسیر جهادسازندگی سابق قرار دارد و در عرصه‌های مختلف کشاورزی، دامپزشکی، امور اراضی، منابع طبیعی، تحقیقات کشاورزی و روابط عمومی موفقیت‌های قابل توجهی به دست آورده است.

وی با بیان اینکه هر زمان دشمن اتحاد ملی را هدف قرار داده، انسجام مردم بیشتر شده، افزود: حضور گسترده و مشارکت مردم در پای صندوق‌های رأی توطئه های دشمنان را خنثی می‌کند و حتی یک رأی هم در انتخابات تعیین‌کننده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی نیز در این دیدار با اشاره به بهره‌برداری از ۷۳ طرح کشاورزی استان طی هفته جهادکشاورزی، بیانکرد: این طرح‌ها در حوزه‌های آب و خاک، باغبانی، صنایع تبدیلی بخش کشاورزی، شیلات و آبزیان، امور دام، زراعت و امور عشایر اجرا شده است.

اکبر فتحی افزود: یک پروژه ملی تحت عنوان بهره‌برداری از ۱۰ هزار هکتار شبکه‌های فرعی آبیاری و زهکشی در قالب آب‌های مرزی است که در نیمه تیرماه افتتاح خواهد شد و اراضی در شهرستان‌های مرند، جلفا، خداآفرین و ورزقان تحت شبکه فرعی آبیاری و سیستم آبیاری قطره‌ای و بارانی قرار خواهد گرفت تا چهره منطقه از کشاورزی سنتی به کشاورزی مدرن و مکانیزه تغییر کند.

وی ادامه داد: همه تلاش خدمتگزاران در این سازمان در راستای تامین امنیت غذایی سالم است بطوریکه به همت کشاورزان و کارشناسان ترویج این سازمان مازاد بر نیاز استان محصولات کشاورزی تولید و روانه بازار می‌شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان افزود: به فرمان امام جهاد سازندگی در ۲۷ خرداد سال ۱۳۵۸ تاسیس شد و این روز همواره یادآور رشادت‌ها، دلاوری‌ها و فداکاری‌های جهادگران خواهد بود چرا که پس از تشکیل جهاد سازندگی و اقدامات این سازمان چهره کریه و ناپسند فقر و محرومیت در مدت زمان کوتاهی از روی روستاها رخت بربست و امروز جهاد کشاورزی بعد از ۴۰ سال دنباله‌رو جهاد سازندگی است و برای محرومیت‌زدایی تلاش می‌کند.

وی به اقدامات جهادسازندگی در طول خدمت به جامعه و روستائیان اشاره و بیان کرد: ساخت مدارس، احداث و توسعه راه‌ها، تامین آب شرب، بهداشت و تامین برق و مخابرات در روستاها از اقدامات به یادماندنی جهادسازندگی است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌شرقی افزود: جهاد سازندگی در دوران جنگ تحمیلی همواره در پی حفظ جان مردم بوده و اقدامات اثرگذاری در بخش سازندگی انجام داد و لقب سنگرسازان بدون سنگر را از بنیانگذار کبیر انقلاب به خود اختصاص داد.

«فتحی» با بیان اینکه امروز جهاد کشاورزی از ادغام کشاورزی در جهاد سازندگی، مسئولیت سنگینی به دوش دارد، ادامه داد: جهاد کشاورزی با ماموریت تامین امنیت غذایی جامعه، ادامه‌دهنده راه جهاد سازندگی با روحیه جهادی است.

وی افزود: امروز پنج میلیون و ۲۰۰ هزار تن محصولات کشاورزی در زیربخش‌های مختلف بخش کشاورزی اعم از حوزه دام و طیور، زراعت و باغبانی تولید می‌شود که در مقایسه با اوایل انقلاب برغم افزایش جمعیت، توانسته نیازهای جامعه را با تامین امنیت غذایی برطرف کند و این حاصل زحمت‌های کشاورزان عزیز و روحیه جهادی همکاران در جهادکشاورزی و ادارات تابعه است.

فتحی به اقدامات اداره‌کل عشایر استان در آبرسانی به مناطق روستایی و عشایری اشاره و بیان کرد: تلاش این همکاران بی‌ادعا در حوزه آبرسانی و طراحی مخازن آب و استقرار آنها در مناطق عشاری قابل ستایش است.