به گزارش ترجمان صبح، داوود طالب نژاد خبر از افتتاح فاز اول پارک باغشمال در وسعت ۴۶ هزار مترمربع در چهارم مرداد ماه داد.

شهردار منطقه، مساحت کل مجموعه تاریخی فرهنگی باغشمال را ۱۰ هکتار ذکر کرد و افزود: با توجه به بزرگی مساحت پارک باغشمال و لزوم استفاده هر چه سریعتر شهروندان از این فضای سبز و مفرح در ناحیه مرکزی شهر تبریز، مطابق برنامه­ ریزی­ ها مقرر شده است که در دو فاز احداث و افتتاح و مورد بهره برداری قرار گیرد و بنابر این ۴۶ هزار مترمربع آن در فاز اول و ۵۳ هزار مترمربع آن در فاز دوم مورد بهره­ برداری قرار خواهد گرفت.

طالب نژاد اظهار داشت: البته عملیات­های اجرایی فاز دوم نیز در حال حاضر اجرا می شود ولی تصمیم بر آن است که فاز اول هر چه سریعتر آماده و در روز چهارم مرداد ماه مورد بهره برداری و استفاده شهروندان قرار گیرد.

وی از زیرساخت های فاز اول به ۹ ساختمان نگه داشته شده ارتش و بازسازی و تعمیر متناسب با کاربری های تعریف شده ای همچون باغ های کتاب کودک، نوجوان و بزرگسال، سالن تماشاخانه، سالن صنایع دستی و مجسمه سازی، نگارخانه، موزه صدا و موسیقی، آمفی تئاتر اشاره کرد.

شهردار منطقه وسعت فضای سبز مجموعه تاریخی فرهنگی باغشمال در سطح حوزه را قابل توجه دانسته و گفت: پارک باغشمال بر افزایش سرانه فضای سبز سطح حوزه استحفاظی شهرداری منطقه ۳ به مقدار نیم مترمربع می افزاید.

طالب نژاد، طراحی و مصالح به کار گرفته شده در این مجموعه را منحصر به فرد عنوان کرد و یادآور شد: سعی کردیم مصالح و لوازم به کارگیری شده از زیبایی برخوردار بوده و حس تاریخی و قدمت مجموعه قدیمی باغشمال تبریز را تداعی‌ کند.

شهردار منطقه عملیات جدول کشی و کفسازی با کف پوش های رنگی در اشکال متفاوت را، یکی دیگر از ویژگی های پارک باغشمال عنوان کرد و افزود: در حال حاضر چندین اکیپ عمرانی نیز مشغول مراحل نهایی بازسازی ساختمان موجود هستند.

طالب نژاد به ساختمان های موجود در ضلع غربی –مشرف به خیابان ارتش- پارک باغشمال اشاره کرد و گفت: این ساختمان ها نیز مرحله مرحله بلافاصله بعد از تحویل گرفتن از ارتش، تخریب و نخاله­ برداری شده و مسیر موقتاً فنس­ کشی می شود تا بعد از تخریب کامل ساختمان های ضلع غربی -مشرف به خیابان ارتش- نسبت به عملیات های عمرانی لازم اقدام شود.

وی وسعت بناها در این قسمت را ۲۴۰۰ مترمربع ذکر کرد و افزود: از این مقدار ۱۷۰۰ مترمربع تا بحال تخریب و آزادسازی شده است و مابقی نیز در چند روز آینده تخریب خواهد شد.