به گزارش ترجمان صبح، رسول هاشم‌کندی، نائب رئیس فدراسیون و رئیس هیات دوچرخه‌سواری آذربایجان‌شرقی در خصوص اقدامات چند سال اخیر این هیات عنوان داشت: ما در بخش‌های مختلف سعی کردیم فعالیت‌های قابل قبولی داشته باشیم و ورزش‌دوستان هم به خوبی مطلع هستند که آذربایجان‌شرقی از دیرباز قطب دوچرخه‌سوار در کشور بوده است.

پخش زنده تور بین‌المللی آذربایجان اتفاق بزرگی بود

وی ادامه داد: در زمان حضور بنده به عنوان رئیس هیئت دوچرخه‌سواری استان هم اقدامات بسیار خوبی انجام شده است. در آخرین دوره تور بین‌المللی ایران-آذربایجان که در مهر ماه سال ۱۳۹۸ برگزار شد، کامل‌ترین نمره فدراسیون جهانی را کسب کردیم و برای اولین بار این رویداد به مدت ۴۰ ساعت از شبکه‌ ورزش، شبکه سوم سیما و شبکه استانی سهند پخش شد که اتفاق بزرگی بود و زمینه حضور حامیان مالی در رشته دوچرخه‌سواری را مهیا کرد.

رئیس هیات دوچرخه‌سواری آذربایجان‌شرقی مطرح کرد: در رده‌های سنی مختلف هم عناوین متعددی در سطح کشوری کسب کردیم. در شرایط کرونایی حاکم بر کشور و استان ما سعی کردیم در بحث استعدادیابی نیز اقدامات مناسبی انجام دهیم. برگزاری مسابقات شهری و استانی و مدرسه استعدادیابی دوچرخه‌سواری نیز در قالب این موضوع نیز برنامه‌های خود را با اهدای جوایز انجام می‌دهند.

راه‌اندازی تیم دوچرخه‌سواری دانشگاه آزاد تبریز از اصلی‌ترین اقدامات هیئت بود

هاشم‌کندی گفت: یکی از اصلی‌ترین اقدامات هیات، بحث تاسیس و احیا تیم دانشگاه آزاد تبریز بود. همه مردم و ورزش دوستان به خوبی مطلع هستند که به دلایل اقتصادی کشورمان، تیمداری به یک معضل اصلی تبدیل شده است. اما پس از رایزنی‌های متعددی که با مسئولان مربوطه داشتیم، خدا را شاکریم که توانستیم پس از انحلال تیم‌های پتروشیمی‌و شهرداری تبریز، تیم دانشگاه آزاد را به عنوان نماینده آذربایجان راهی مسابقات کنیم.

وی افزود: بعد از گفت‌وگوهای لازم با مسئولان شرکت عمران شهر جدید سهند موفق شدیم تیم شرکت عمران سهند را در رده سنی جوانان راه‌اندازی کنیم. سعی بر این شده است در سال جاری نیز بحث حضور بانوان در مسابقات لیگ بانوان در قالب یک باشگاهی صورت پذیرد.

رئیس هیات دوچرخه‌سواری استان با اشاره به کسب عناوین قهرمانی رکابزنان آذربایجان‌شرقی در مسابقات کشوری، عنوان داشت: در چند هفته اخیر ما مسابقات کشوری را داشتیم که خوشبختانه آذربایجان‌شرقی در رده سنی بزرگسالان آقایان و جوانان بانوان توانست قهرمانی کشور را از آن خود کند. علی‌رغم مصدومیت رکابزن اولمان، جوانان پسرمان توانستند عنوان چهارمی‌را از آن خود کردند.

سعید صفرزاده بهترین نتیجه تاریخ المپیک دوچرخه‌سواری ایران را رقم می‌زند

هاشم‌کندی گفت: حضور سعید صفرزاده در المپیک ۲۰۲۰ توکیو یک اتفاق بسیار خوبی برای ورزش استان بود که تنها نماینده کشورمان در المپیک خواهد بود. صفرزاده در تورهای بین‌المللی خودش را به اثبات رسانده است و یک روند روبه‌رشد بسیار خوبی را تجربه کرده است و حضورش در المپیک حق او بود.

وی ادامه داد: به عنوان یک مربی دوچرخه‌سواری و باتوجه به تجربیاتم در مسابقات قهرمانی جهان و بازی‌های آسیایی، معتقدم اگر اتفاق خاصی نیافتد یکی از بهترین نتایج دوچرخه‌سواری کشورمان در تاریخ المپیک را سعید رقم خواهد زد.

در تمامی‌رقابت‌ها از ورزشکاران و صفرزاده تست دوپینگ گرفتیم

انتخاب سعید صفرزاده به المپیک حاصل نتایج سال‌های اخیر و شرایط کنونی ایشان در اردوها و تمرینات بوده او در رقابت‌های مختلف کشوری که تقریباً مشابه مسیر المپیک بوده عناوین قهرمانی را از آن خود کند. مسیر المپیک نیز به‌گونه‌ای است که با عملکرد و نتایج صفرزاده کاملا مطابقت دارد. البته در این مدت همکاری خوبی با ستاد ملی مبارزه با دوپینگ ایران صورت گرفته و در تمامی‌رقابت‌ها و در اردوها نیز از وی تست دوپینگ گرفته شده و برای رسیدن به المپیک هم یک روند کاملا معقولانه را طی کرده است.

هاشم‌کندی مطرح کرد: البته رقبای آقای صفرزاده هم که برای المپیک انتخاب نشدند هر کدام ورزشکاران زبده‌ای در مسیرها و مسابقات خاصی هستند که در مسابقات آتی و در مسیرهای متفاوت امید اول کشورمان برای کسب موفقیت خواهند بود.

کرونا اجازه نمی‌دهد تور بین‌المللی ایران-آذربایجان را در سال جاری برگزار کنیم

وی در ارتباط با برگزاری یا عدم برگزاری تور بین‌المللی ایران-آذربایجان در سال جاری، گفت: در سال گذشته متاسفانه به دلیل شرایط کرونایی کشور نتوانستیم تور را برگزار کنیم. در سال ۱۴۰۰ هم باتوجه به شرایط بعید به نظر می‌رسد که بتوانیم تور را برگزار کنیم.

رئیس هیات دوچرخه‌سواری استان ادامه داد: تور ایران-آذربایجان با حضور تیم‌ها و رکابزنان خارجی برگزار می‌شود و طبیعی است که بحث حضور و واکسیناسیون این افراد عملا برای ما غیرممکن بود. اما با روند و پیشرفت واکسیناسیون مطمئنا ما سال آینده می‌توانیم تور را برگزار کنیم.

خبر تعلیق فدراسیون دوچرخه‌سواری شیطنت برخی افراد است

هاشم‌کندی که به تازگی به عنوان سرپرستی نائب رئیسی فدراسیون دوچرخه‌سواری منصوب شده است، مطرح کرد: خوشحالم از اینکه بنده را به این عنوان قابل دانستند و امیدوارم که بتوانم تجربیات چندین سال اخیر را با همفکری دیگر عزیزان در راستای رشد دوچرخه‌سواری پیش ببریم.

وی در پایان صحبت‌هایش اشاره‌ای به خبر تعلیق فدراسیون دوچرخه‌سواری ایران داشت و گفت: در چند روز اخیر اخبار متعددی در خصوص تعلیق فدراسیون دوچرخه‌سواری منتشر شده است اما لازم است مطالبی در این خصوص حتما عنوان کنم. تغییر نام رئیس فدراسیون در اتحادیه دوچرخه‌سواری و به رسمیت شناختن انتخابات فدراسیون دوچرخه‌سواری یک روندی است که به صورت عادی در اتحادیه جهانی در حال انجام شدن است.

نائب رئیس فدراسیون دوچرخه‌سواری خاطرنشان کرد: برخی افراد معلوم الحال که منافع شخصی‌شان به خطر افتاده است، سعی بر این دارند با برخی شیطنت‌ها اقدام به کارشکنی کنند. در این خصوص نیز اتفاق خاصی رخ نمی‌دهد و به‌زودی وضعیت به روال عادی برمی‌گردد.