محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در حاشیه اخرین نشست هیات دولت در سال ۹۵ در گفت و گو با خبرنگاران، ‘ مهمترین موضوع سیاست خارجی ایران ‘ در سال ۹۵ را ‘ اجرای برجام’ عنوان کرد و گفت: امسال، سالی پرکار برای سیاست خارجی کشور بود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترجمان صبح،  محمدجواد ظریف روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران درباره مهمترین عملکرد وزارت امور خارجه در یک سال گذشته افزود:سال ۹۵ سالی بسیار پرکار برای وزارت امورخارجه بود، گفت: من ۵۷ سفر داشتم که بیشتر این سفرها به کشورهای آسیایی، آفریقایی و آمریکای لاتین بود و همواره گفته ایم که باید سیاست خارجی یک سیاست همه جانبه نگر باشد.
ظریف تصریح کرد: باید در نگرش همه جانبه به سیاست خارجی، کشورهای همسایه و مسلمان و کشورهایی که دارای دیدگاه مشابه و همسو هستند، در رفت و آمدهای سیاسی ما مدنظر قرار گیرد.
وی ادامه داد: بیش از سفرهای من، هیات های مختلف عالی رتبه سیاسی به ایران آمدند. بیش از ۸۴ سفر هیات سیاسی به ایران را داشته ایم و تعداد زیادی از هیات های اقتصادی به کشورمان آمدند و در مجموع سال پرکاری برای سیاست خارجی کشورمان بود.
وزیر خارجه مهمترین موضوعاتی که سیاست خارجی در سال گذشته با آن روبرو بود را اجرای برجام دانست و تصریح کرد: همانطور که بارها گفته شده ما برای اجرای برجام زمان زیادی را صرف کرده ایم به دلیل اینکه این واقعیت وجود داشت که بدعهدی های آمریکا برای ما قابل پیش بینی بود.
وی خاطر نشان کرد: ضرورت ایجاد می کرد که برای گرفتن حق و هریک از حقوقمان که بر روی کاغذ آنها را گرفته بودیم و با اجرایی شدن برجام، آمریکایی ها روی کاغذ انجام داده بودند، اقدام و فشار بیاوریم و در صحنه دیپلماتیک حضور داشته باشیم.
ظریف اظهار داشت: بطور مثال دیدیم که ۹ ماه طول کشید که آمریکایی ها را به این نقطه برسانیم که مجوز فروش هواپیما به ایران صادر کنند و همین مقدار شاید کمتر یا بیشتر طول کشید که تضمین بیمه های ما بتوانند از سقف لازم برخوردار باشند.
وی افزود: با تلاش بسیار خوبی که در صنعت نفت صورت گرفت در این حوزه توانستیم هم از نظر فنی و هم از نظر بین المللی سهم خود را از بازار نفت بگیریم و حتی قیمت را هم حفظ کنیم و در این زمینه مرهون دیپلماسی نفتی برادرانمان در وزارت نفت هستیم.
رییس دستگاه دیپلماسی کشور خاطر نشان کرد: در دی ماه سال گذشته حدود یک میلیون بشکه نفت زیر ۳۰ دلار می فروختیم و امروز دو میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه نفت فرآورده با قیمت بالای ۵۰ دلار می فروشیم که این توفیق بسیار زیادی برای جمهوری اسلامی است.
وی با اشاره به اینکه در سال ۹۵ نکته ای که وقت زیادی را از دستگاه دیپلماسی کشور گرفت، موضوعات منطقه ای بود، خاطر نشان کرد: در بحث سوریه مشاهده کردید ایرانی که در سه یا ۴ سال قبل در جلسات سوریه دعوت نمی شد، امسال یکی از سه پایه اصلی راه حل سیاسی در سوریه است و دیگران از ما درخواست مشارکت می کنند.
ظریف اظهار داشت: به هرحال ما امیدواریم در مجموعه تحرکاتی که حوزه دیپلماتیک داشته ایم، در سال های آینده، همکاران من بتوانند با توفیق بیشتر این مسیر را ادامه دهند.
وزیر امور خارجه همچنین ایام با سعادت ولادت حضرت زهرا(س) و آغاز سال جدید و روز زن و مادر را به ملت ایران و به بانوان، مادران و همسران شهدا تبریک گفت.

ایرنا