به گزارش ترجمان صبح، حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم  در مراسم دیدار با ستاد برگزاری سومین کنگره منطقه ای شعر محرم گفت:  زبان شعر محرم تاثیرگذار، فاخر و ماندگار است و جلوه گری از این زبان برای حماسه عاشورا و محرم می‌تواند در تقویت و گسترش فرهنگ عاشورایی تاثیر گذار باشد.

امام جمعه تبریز افزود: مهمترین بستر فکری و فرهنگی ایرانیان در طول تاریخ،  شعر بوده است ، برگزاری کنگره شعر محرم در تبریز اتفاق بزرگی است و برگزاری مستمر و منظم آن می تواند تبریز را همچون ادوار گذشته مهد پرورش عالمان ،شاعران و مداحان معرفی کند و این مهم شاعران جوان را برای تولید آثار فاخر تشویق خواهد کرد که در ارتباط با محرم اشعار ویژه‌ای داشته باشند.

وی ادامه داد: تبریز با توجه به پیشینه تاریخی، فرهنگی مذهبی و ادبی برازنده برگزاری شعر محرم است و خوشبختانه شاعران در سال‌های اخیر بمانند صدها سال قبل ارادت خالصانه خود را به سید الشهدا و ائمه اطهار نشان داده اند ، اینها باید در این کنگره ها به خوبی شناسایی و تشویق شوند و با تقویت آثار جوانان اشعاری با مضامین محرم در اختیار مداحان قرار می‌دهند.

نماینده ولی فقیه در استان افزود : آذربایجان و تبریز شعرای بزرگی را در دامان خود پرورش داده که در ابعاد معنوی تاثیر فراوانی در جامعه داشته‌اند در دوره معاصر ادبیات تبریز شعرای بزرگی همانند استاد شهریار ، صحاف ، صراف ، صافی ، شهاب ، حسینی ، عابد و دیگران را تربیت کرده که نوحه هایی را به نظم درآوردند که با گذشت ده ها سال هنوز در هیئت ها ساری و جاری است .

وی در بخش پایانی سخنان خود ضمن تقدیر از رسانه ملی و صدا و سیمای استان آذربایجان شرقی گفت:  رسانه ملی ما در استان در بحث پخش عزاداری‌های عاشورا و ایام محرم سنگ تمام گذاشته و کمک بسیاری برای آنهایی که به خاطر شرایط کرونا قادر به حضور در مجالس نبودند کرد به همین جهت از رستانه ملی در ارتباط با گسترش فرهنگ عاشورایی و اربعین صمیمانه سپاسگزاریم .

حجت الاسلام والمسلمین ال هاشم تصریح کرد: برخی علاوه بر سوگ و  ماتم، از ادبیات اربعین و محرم به عنوان بستری برای اعتراض به ظلم و ستم استفاده کردند و در این کنگره انتظار می‌رود در محتوای ادبی خویش عرصه‌ای برای مقابله با ورود برخی بدعت ها و تحریف ها به  روضه های محرم باشد .

همچنین در این مراسم از مستند روایی دل گرد روایت زندگی سخنران و نویسنده هیئت های عزاداری تبریز آقای حاج اصغر عالوئی رونمایی شد
نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی گفت ؛ در ساخت فیلم مستند طرح و ایده اولیه بسیار مهم است این سوژه یک طرح بکر ، ناب و جذابی است که از زندگی نویسنده ای انقلابی و گمنام گرفته شده و معرفی شخصیت هایی مثل آقای عالوئی میتواند موجب افزایش معنویت و رنگ باختن ظواهر و مادیات دنیوی شود.