به گزارش ترجمان صبح، محمد حسین بلاغی برگزاری سومین کنگره شعر محرم در کهن شهر اولین‌ها را اقدامی بسیار مثبت دانسته و گفت: کنگره هایی که در حوزه‌ی تمدن اجرا می شود و ما هم از لحاظ فرهنگی با آن ها ارتباط داریم طبیعتا بر اعتقادمان هم تاثیر گذار است.

وی با بیان اینکه یکی از مفاخر تمدن آذربایجان شعر آیینی بوده و از همان ابتدای تاریخ وجود داشته است، ادامه داد: مردم آذربایجان همواره با ادبیات و شعر آیینی به ویژه محرم زندگی کرده و از این فرهنگ الگو برداری کرده اند.

بلاغی بیان کرد: ادبیات در حقیقت مدیون محرم و اعتقاد شیعی است ، اعتقاد شیعی نیز متقابلا بخشی از نشر وضبط خود را مدیون شعر و ادبیات است.

این مقام مسئول در ادامه با بیان اینکه شعر بستری برای اعتلای فرهنگ عاشورایی است، افزود: سال های اخیر در دوره های معاصر تاثیری که فرهنگ عاشورایی بر رفتار انسان‌ها و نگرششان گذاشته بی بدیل است.

رییس حوزه هنری استان آذربایجان شرقی در بخشی نیز سومین کنگره شعر محرم را محفلی برای گردهمایی بزرگان شعر آیینی و جوانان خواند و افزود: این رویداد مهم می تواند به کشف استعداد نو کمک کرده تا ما هم شاهد پیشرفت جوانان با کشف استدادهای نو باشیم.

این میام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد:آشنایی نسل جوان با شعر آیینی می تواند به محتوا و فرم این کنگره کمک کند چرا که هم می توانند از چنین محافلی استفاده کرده و هم به تعالی اندیشه دست‌ یابند.
بلاغی ادامه داد: اگر شعر را در کنار موسیقی آیینی همچون مداحی و تواشی و… باهم به روز رسانی کنیم ذائقه مردم را یافته و حتما تاثیر بسزایش را شاهد خواهیم شد

وی در ادامه سخنانش گفت:ما باید فعالیت های فرهنگی خود را متنوع و به روز کنیم تا مسیر فکری نو برای جوانان ایجاد شود و آنها هم بتوانند با حضور در چنین رویدادهایی پیشرفت کرده و به سوی پله های موفقیت گام بردارند.

رییس حوزه هنری استان آذربایجان شرقی در ادامه عنوان کرد:فضای مجازی نیز می تواند در راستای اطلاع رسانی این رویداد تاثیر فراوانی داشته و در برگزاری این مهم نقش آفرینی کند.

بلاغی در پایان سخنان خود خاطر نشان کرد: امید است دوستان بتوانند این رویداد را در سطح بین المللی پیش ببرند تا به یک رویداد ماندگارتر تبدیل شود.