به گزارش ترجمان صبح، حجت‌الاسلام احمد حمیدی، روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه این دفتر در آستانه ۲۷ شهریور روز ملی شعر و ادب فارسی و بزرگداشت مقام شهریار راه اندازی می شود، افزود: تبریز به عنوان شهر خلاق ادبیات جهانی با همکاری نهادهای مختلف و شخصیت‌های فرهنگی و علمی از سوی دفتر نمایندگی یونسکو در ایران به سازمان یونسکو معرفی شده و در مرحله نهایی قرار دارد.

وی اظهار داشت: با توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های موجود در تبریز احتمال دارد در آبان امسال این عنوان در مجمع جهانی یونسکو در پاریس به تصویب برسد.

معاون فرهنگی شهردار تبریز گفت: باید برنامه‌ها و طرح‌های مختلفی در این راستا ارایه شود و نهادهای دیگر نیز آماده باشند تا به محض تصویب و ابلاغ این عنوان از سوی سازمان یونسکو، بر اساس زمان‌بندی مناسب این برنامه‌ها اجرا شود.

حجت الاسلام حمیدی، ادامه داد: شهر خلاق ادبیات جهانی چارت مشخصی دارد که بر اساس آن اعضای حقیقی و حقوقی و کمیته‌های تخصصی آن مشخص شده است و انتخاب اعضای شورای سیاستگذاری آن به بعد از ابلاغ موکول شده است.

وی یادآوری کرد: در این راستا تلاش می شود تا پایان سال، ایستگاه‌های کتاب به ۵۰ ایستگاه افزایش یابد و نمادها حجمی و تندیس هایی طراحی و در سطح شهر اجرا و نصب شود.