معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی گفت: در سه سال اخیر ۵۰ هزار واحد مسکن مهر را تحویل دادیم و اوایل سال آینده پرونده مسکن مهر در آذربایجان شرقی بسته می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترجمان صبح، محمد صادق پورمهدی صبح امروز در جلسه شورای اداری آذربایجان شرقی که در سالن جمهوری استانداری برگزار شد، با اشاره به اینکه عملکرد دولت به خوبی در سال‌های گذشته به مردم ارائه نشده ‌که شاید در ارائه عملکرد تقیه می‌کنیم، اظهار داشت: باید مردم در جریان جزئیات عملکرد دولت باشند و اطلاع رسانی دقیق صورت گیرد.

وی با بیان اینکه با تلاش‌های دولت در آذربایجان شرقی در سه و نیم سال گذشته، بیش از ۷ هزار پروژه عمرانی، خدماتی، درمانی و… افتتاح شده است، افزود: این پروژه‌ها با اعتبار ۱۰ هزار میلیارد تومان به بهره برداری رسیده که از همه ظرفیت‌های دولتی و بخش خصوصی و خیرین استفاده کرده‌ایم و پیمان می‌بندیم در سال آینده گام‌های بلندتری را علی رغم وجود محدودیت اعتباری برداریم.

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی در ادامه با ارائه گزارشی از وضعیت موجود پروژه‌های عمرانی استان، گفت: مشترکین آب ۱۴۶ درصد از سال ۹۲ افزایش یافته است. در ابتدای دولت برخی شهرها با بحران آب مواجه بودند که با افزایش ۷۸۰ کیلومتری شبکه آب‌رسانی، امروز در هیچ شهری با بحران آب مواجه نیستیم.

پورمهدی با اشاره به افزایش ۵۶ درصدی شبکه فاضلاب آذربایجان شرقی، ابراز داشت: ۴۵۰ کیلومتر فاضلاب در استان شبکه سازی شد و امروز ۶۳ درصد مردم استان از شبکه فاضلاب استفاده می‌کنند.

وی آب‌رسانی به ۳۵۵ روستای آذربایجان شرقی را در سه سال گذشته یادآور شد و خاطر نشان کرد: ساماندهی رودخانه‌های مرزی از ۶۰ کیلومتر به ۱۸۰ کیلومتر رسیده است و در سه سال اخیر در مرز بیش از ۱۲۰۰ میلیارد تومان بابت کنترل و هدایت آب‌های مرزی هزینه شده و ده‌ها پیمانکار مشغول فعالیت هستند.

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی به افزایش بزرگراه‌های استان از سال ۹۲ تاکنون را مورداشاره قرار داد و با بیان اینکه بزرگراه‌های استان از ۲۸۵ کیلومتر به ۴۵۰ کیلومتر رسیده است، گفت: با احداث ۱۶۵ کیلومتر، شاهد رشد ۵۸ درصدی شبکه بزرگراهی استان بودیم که بزرگراه اهر یکی از مه‌م ترین پروژه‌های در دست احداث است و به عنوان مطالبه عمومی مردم مطرح است.

وی با بیان اینکه در مسکن مهر ۵۰ هزار مسکن مهر افتتاح شد که برخی از آنها زیرساخت لازم را نداشتند ولی امروز مسکن مهر با مشکل زیرساختی آب و برق و… در استان نداریم، ابراز داشت: در سه سال اخیر ۵۰ هزار واحد مسکن مهر را تحویل دادیم و اوایل سال آینده پرونده مسکن مهر در آذربایجان شرقی بسته می‌شود.

پورمهدی با اشاره به اینکه از سال ۹۲ تاکنون بیش از ۱۲۰ هزار مترمربع به مساحت بخش درمان و سلامت افزوده شده است، گفت: ۳۶۰ هزار مترمربع هم در دست احداث داریم که از منابع دولتی، خیرین و… برای احداث آن استفاده شده است.

این مقام مسئول آذربایجان شرقی در ادامه با تاکید بر اینکه مترو تبریز که از ۸۱ شروع شده بود، تا سال ۹۲ حدود ۷۵۰ میلیارد تومان پرداخت شده بود، افزود: از ۹۲ به بعد ۱۱۵۰ میلیارد تومان از منابع شهرداری، دولت و اوراق مشارکت تزریق شده است که مترو تا میدان ساعت رسید و تلاش می کنیم خط یک را تا پایان سال آینده به اتمام رسانده و خط ۲ را هم بیشتر فعال کنیم.

پورمهدی با اشاره به اینکه دولت از محل ارزش افزوده و مالیات، بیش از ۱۰۰۰ میلیارد در ۳ سال گذشته به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها پرداخت کرده است، ابراز داشت: قیر رایگان، ماشین آلات و… در این مبالغ محاسبه نشده و به صورت گسترده خریداری شده و به شهرداری ها و دهیاری‌ها تحویل داده شده است.

وی توجه ویژه به افزایش اقامتگاه‌های گردشگری استان را مورد تاکید قرار داد و با بیان اینکه در سه سال گذشته تعداد تخت‌ها از ۸۵۰۰ تخت به ۹۵۰۰ تخت رسیده است، گفت: ۱۶ هتل با ۳۲۰۰ تخت تا «تبریز ۲۰۱۸» در دست ساخت داریم و امیدواریم با مشوق‌های ارائه شده به موقع شروع به کار کنند.

تسنیم