به گزارش ترجمان صبح،اکبر فتحی در حاشیه بازدید از این شهرک گلخانه‌ای، وسعت آن را ۳۰ هکتار اعلام و اظهار کرد: در این شهرک سالانه هشت هزار تن انواع محصولات سبزی و صیفی تولید و ضمن ایجاد اشتغال مستقیم برای ۳۰۰ نفر، سالانه حدود هشت میلیون دلار محصول تولیدی صادر می شود.

وی با بیان اینکه در مرحله نخست ۱۰.۵ هکتار از سالن های آن تا پایان سال به بهره برداری می رسد، گفت: برنامه ریزی جهت بهره برداری از ۶.۵ هکتار آن تا اول دی ماه سال جاری و چهار هکتار تا اسفند امسال و مابقی نیز سال آینده صورت گرفته است.

فتحی ایجاد اکوسیستم کشاورزی با راه اندازی شهرک های کشاورزی، توسعه کشت در محیط های کنترل شده و گلخانه ها، توسعه کشت های متراکم گلخانه ای و انتقال تولید سبزی و صیفی از فضای باز به گلخانه و تنوع بخشی به کشت های گلخانه ای و استفاده از فناوری های کاهنده مصرف انرژی در گلخانه ها را در راستای تامین امنیت غذایی پایدار و از جمله برنامه های دولت سیزدهم برشمرد و افزود: در سال های اخیر یکی از مباحث اصلی ارتقا، کمیت و کیفیت محصول تولیدی و استفاده بهینه از منابع محدود آب شیرین، خاک، انرژی و نهاده های کشاورزی، بحث ایجاد گلخانه بود.

وی با بیان اینکه با عنایت به ارزش افزوده بالای محصولات گلخانه ای و استفاده بهینه از آب در کشت های گلخانه ای در مقایسه با کشت های فضای باز، این نوع کشت ها مورد استقبال بهره برداران منطقه قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: در صورت وجود امکانات زیربنایی همچون راه های ارتباطی و تامین انرژی لازم می توان شاهد توسعه گلخانه ها در شهرستان کلیبر بود.

رئیس جهادکشاورزی آذربایجان شرقی با بیان اینکه گلخانه ها مزیت بالایی از لحاظ اقتصادی برای تولید کنندگان و تامین نیاز داخلی و صادرات دارند و از طرفی میزان بهره وری تولید در آنها بالا است،  افزود: میزان اشتغالزایی در این بخش بیشتر از هر فعایت صنعتی و کشاورزی است و سرمایه گذار می تواند ظرف مدت دو سال بازگشت سرمایه داشته باشد.

وی با بیان اینکه در هر هکتار فضای گلخانه ای برای ۱۰ نفر شغل ایجاد می شود، ادامه داد: ایجاد گلخانه در شهرک های کشاورزی از نظر اقتصادی باصرفه است و همه هزینه های دریافت زیرساخت ها به صورت یکپارچه دریافت می شود.

فتحی با بیان اینکه بخش کشاورزی علاوه بر تامین امنیت غذایی کشور نقش مهم و قابل توجهی در ایجاد اشتغال دارد، افزود: با سرمایه گذاری یک میلیارد تومانی در بخش کشاورزی حدود ۱۴.۹ شغل مستقیم و غیرمستقیم ایجادمی شود در حالی که این عدد برای بخش صنعت و خدمات به ترتیب پنج و هشت شغل مستقیم و غیرمستقیم است.

وی با بیان اینکه فعالیت در شهرک های گلخانه ای مزایایی برای سرمایه گذران دارد و خدماتی مانند آب، برق و گاز به صورت یک جا برای آنها تامین می شود اظهار کرد: میزان بهره وری آب و خاک در شهرک های کشاورزی بالا است و هیچ بخشی در میان فعالیت های کشاورزی در مقایسه با فعالیت های موجود در شهرک های گلخانه ای بهره وری ندارد.

فتحی با بیان اینکه مسیر درست صادرات محصولات کشاورزی از مجتمع های گلخانه ای و شهرک های کشاورزی می گذرد،  افزود: محصولاتی که در شهرک های کشاورزی تولید می شود با توجه به داشتن مدیریت واحد و نظارت مستمر، صادرات محور هستند.