ترجمان صبح/ سمیه گل محمدی؛ کاراته در استان آذربایجان شرقی از قدمت و سابقه خوبی برخوردار است اما ضعف در عملکرد مسئولان و همچنین عدم حمایت های لازم از طرف سازمان ورزش و جوانان کاراته کارهای آذربایجان شرقی را داغ دار روزهای با صلابت این ورزش کرده است.

کاراته آذربایجان شرقی حال خوشی ندارد

سولماز محمودی مربی تیم کاراته شهرستان ایلخچی با اشاره به مشکلات کاراته در آذربایجان شرقی می گوید: کیفیت وضعیت کاراته استان هم طی سال های اخیری که ویروس کرونا شیوع پیدا کرد کمی افت داشته و آسیب زیادی به این رشته وارد کرده است ولی باشگاه ما با وجود این شرایط همچنان به کار خود ادامه داده و تمرینات را هم با تعداد محدود به کاراته کاران ارائه می دهد.

محمودی با بیان اینکه مسئولان شهرستان ایلخچی حامی رزمی کاران نیستند، ادامه می دهد:در صورت نیاز مسئولان شهرستان ایلخچی ما را دست تنها می‌گذارند، تنها فرماندار اسکو، بخشدار و شورای شهر بخش ایلخچی و رییس هئیت کاراته این بخش حمایت های خود را هیچگاه از ما بی دریغ نمی کنند.

این کاراته کار و مربی در ادامه سخنان خود با اشاره به مشکل عدم تجهیز لباس رزمی کاران می گوید: تامین لباس های کاراته با سختی و مشکل همراه است چراکه قیمت ها بسیار بالا بوده و برخی وقت ها نمیتوانیم برای رزمی کارانی که به مسابقه می روند، تجهیزات تامین کنیم.

یونس روز مزد یکی از اساتید بنام رشته کاراته هم در این باره می گوید: مشکلات بیشماری در راستای ورزش کاراته وجود دارد؛ برخی ها معتقدند که زنان نمی‌توانند در رشته کاراته به صورت حرفه‌ای فعالیت کنند، در حالیکه بسیاری از استعدادهای نهفته در رشته کاراته از بین همین بانوان بوده که به درجه‌های قهرمانی رسیده‌اند.

او ادامه می دهد: نیاز است برخی از نفراتی که استعداد رزمی کاری دارند در هر صورتی تقویت شده و به مراحل بالاتر ارجاع داده شوند، بعضی از دختران استعداهای تحسین برانگیزی دارند که با همه نفرات متفاوت بوده و جنگده ای ماهر محسوب می شوند.

این استاد بنام رشته کاراته بیان می کند: در صورت استعدایابی چنین افراد ماهر با همکاران هماهنگ می شویم و آنها را به رزم با پسران هم می بریم تا بیشتر تقویت شده و سریعتر در این وادی حرفه ای شوند.

روز مزد اضافه می کند: برخی مسئولان از ورزش کاراته حمایت نمی کنند و مشکلات زیادی  گریبان گیر است ولی به دلیل علاقه کودکان سعی می کنیم این ورزش را سر پا نگه داریم تا آنها دلسرد نشوند.

 کاراته آذربایجان شرقی طی سال های گذشته، چندین سال بدون ناخدا درجا می زد

شیهان روز مزد در بخشی از صحبتهای خود در این رابطه می گوید: پس از فوت رییس هئیت کاراته( آقای معصومی)، چندین سال کاراته استان بدون ناخدا درجا می زد و همچون باد این ور و آن ور می وزید، بعد این موضوع سرپرستی آمدند که وقت زیادی برای پیگیری مشکلاتمان نداشتند که در این فاصله هم کاراته استان با وقفه مواجه شد و فعالبت ها با افت شدید مواجه کرد و از سوی دیگر هم شیوع ویروس کرونا منجربه افت این رشته ورزشی شد.

این استاد بنام رشته کاراته ادامه می دهد: اکنون رییس هیت کاراته استان سخت در حال فعالیت است و خوشبختانه همه امور را از پایه شروع و زیرساخت ها را درست کرده است.

رقابت‌های انتخابی اردوی تیم ملی کاراته طی هفته‌ی جاری در زنجان برگزار می‌شود

شیهان روز مزد با اعلام مطلب فوق توضیح می دهد:معمولا در کاراته انتخابی تیم ملی بزرگترین مسابقه به شمار می رود که تمامی سبک‌ها می توانند در این مسابقه  شرکت کنند چون انتخابی های این مرحله از طرف فدراسیون به مرحله بعدی اعزام می شوند.

او ادامه می دهد: بخاطر شیوع ویروس منحوس کرونا این مسابقات در سال های اخیر محدود شده بود که اکنون به جایگاه خود بر می گردد.

این استاد رزمی کار بیان می کند: انتخابی استان ها تمرینات خود را آغاز کرده و این مسابقه اواخر هفته به میزبانی زنجان در کشور ما برگزار خواهد شد، من  نیز در این دوره از مسابقات سرپرست تیم اعزامی به مسابقه انتخابی تیم ملی را عهده دار هستم.

دختران رزمی کاری که با وجود مشکلات خود را آماده مسابقه کرده اند

محمودی، سرپرست تیم کاراته در این باره می گوید: سه تن از رزمی کاران با استعدادی از تیم ما به این دوره از مسابقات راه یافته اند، فاطمه پناهی در رده جوانان، مینا علیزاده در رده جوانان و زهرا سمعی هم در رده نوجوانان از جمله نفراتی هستند که طی هفته ی آینده قرار است با حریفان خود به رزم بپردازند.

فاطمه پناهی ۱۷ ساله با ابراز خوشحالی خود در این دوره از مسابقات می گوید: تقریبا ۴ سالی است که رشته کاراته را شروع کرده ام و در این وادی به فعالیت خودم همچنان ادامه می دهم

او ادامه می دهد: از ابتدای شروع این حرفه با خانم محمودی از تاسیس تا به الان همراه بودم و سپس از مهارت های شیهان روز مزد نیز استفاده کرد.

فاطمه پناهی در ادامه سخنان خود بیان می کند:  اگر مسئولان کاراته از ما حمایت کنند با با مقام آوری برای استان مان افتخار آفرینی می کنیم.

مینا علیزاده ۱۷ ساله هم می گوید: سه سالی می شود که ورزش کاراته را شروع کردم و در کنار مدرسه این حرفه را ادامه می دهم.

او در ادامه ابراز می کند: کاراته هیچ گونه لطمه ای به درس هایم نزده ، سعی می کنم هر دو را کنار هم با موفقیت پیش ببرم.

زهرا سمعی ۱۴ ساله  هم ادامه می دهد: نزدیک ۴ سال است که این رشته را شروع کرده ام و ۲ سالی می شود به صورت حرفه ای فعالیت دمی کنم، خوشبختانه در انتخابی اخیر استان هم مقام نخست را کسب کرد.

زهرا ادامه می دهد: هدفم این است که در انتخابی پیش رو هم که به میزبانی زنجان برگزار خواهد شد مقام نخست را از آن خود کنم.

 

مربیان همواره حامی رزمی کاران اند

شیهان روز مزد در پایان بیان می کند:در امتداد تحصیل ما همه دختران را حمایت خواهیم کرد تا کاراته کار حرفه ای شده و همیشه مقام آور برای استانمان باشند.

محمودی هم در پایان خاطر نشان می کند: پس از مسابقه انتخابی در زنجان امید بر این دارم که دختران بدرخشند و زین پس خودشان با اراده به تلاش هایشان ادامه دهند، من هم مثل همیشه حمایت خواهم کرد و در این وادی تنهایشان نخواهم گذاشت.