به گزارش ترجمان صبح، حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل هاشم روز یکشنبه در دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با وی، تاکید کرد: باید توجه بیشتری به مسائل فرهنگی شود تا در برابر هجمه‌های فرهنگی سربلند و پیروز میدان باشیم.

وی با بیان اینکه باید برای رفع مشکل موازی کاری در حوزه فرهنگ،  تدبیری اندیشیده شود، افزود: فعالیت‌های و سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها در امور قرآنی برای ثمربخشی بیشتر نیازمند همگرایی نهادهای متولی است و در این حوزه باید از موازی‌کاری پرهیز شده و هماهنگی بیشتری وجود داشته باشد.

آل هاشم با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری به مساله فرهنگ عنوان کرد: مقام معظم رهبری ضرورت فرهنگ برای جامعه را به مثابه ضرورت هوا برای تنفس می‌دانند و این امر نشان دهنده توجه ویژه ایشان به مسئله فرهنگ است.

وی با اشاره به مشکلات هنرمندان و اهالی فرهنگ در ایام شیوع کرونا و آسیب‌های وارد شده به این حوزه اظهار کرد: امیدواریم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اهتمام و تدبیر شایسته این شرایط را سامان بخشیده و زمینه بهبود اوضاع کسب و کارهای فرهنگی را فراهم آورد.

امام جمعه تبریز همچنین خواستار حمایت بیش از پیش از نویسندگان و هنرمندان استان شد و بر لزوم بازنگری به برخی مشکلات حوزه فرهنگ، ‌ هنر و رسانه همچون حل مشکل بیمه هنرمندان، حل مشکلات حوزه چاپ کتاب، تقویت روزنامه های محلی و ایجاد نمایشگاههای دائمی کتاب تاکید کرد.

آل هاشم همچنین به اهمیت و تاثیر اقدامات فرهنگی تاکید و اضافه کرد: تمام اقدامات نهادها و سازمان های مختلف باید پیوست فرهنگی داشته باشد.

 وی با اشاره به برگزاری مرتب جلسات شورای فرهنگ عمومی در استان گفت: استان آذربایجان شرقی در ارائه برش استانی مهندسی نقشه فرهنگی و بومی سازی آن جزو استان های پیشتاز در سطح کشور است.

تبریز از قله‌های دست‌نیافتنی فرهنگ و هویت ایران است

محمدمهدی اسماعیلی هم در این دیدار اظهار کرد: حضور شخصیت های بزرگ علمی و فقهی در تبریز زبانزد عام و خاص است و این شهر پایگاه بزرگ عاشوراییان و جبهه انقلاب است.

وی همچنین با اشاره به آسیب‌ اهالی فرهنگ و هنر و مشاغل این حوزه از همه‌گیری کرونا، گفت: موضوع فرهنگ از اصلی‌ترین موضوعات دولت سیزدهم است و نخستین مسئله مطرح شده در نخستین روز کاری ما توجه به مسئله معیشتی هنرمندان آسیب دیده از کرونا بود و امیدواریم با برنامه‌ریزی‌های انجام شده اندکی از بار مشکلات این حوزه کاسته شود.

وی همچنین به مشی و نگرش مردمی امام جمعه تبریز اشاره کرد و گفت: حرکت های خوبی که در این دوره از سوی ایشان شکل گرفته در سرمایه اجتماعی نظام تاثیرات مثبتی داشته است.

اسماعیلی به گسترش واکسیناسیون و سیر صعودی آمار افراد واکسینه شده اشاره کرد و گفت: امیدواریم فعالیت های فرهنگی و هنری که بیشتر اجتماع محور هستند از سر گرفته شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین از اهتمام این وزارتخانه برای توجه بیش از پیش به مناطق کمتر توسعه یافته فرهنگی خبر داد.

اسماعیلی همچنین با اشاره به موضوع نیروی انسانی شاغل در بدنه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از برنامه‌ریزی‌ها کلان برای بهره‌گیری از نیروی متعهد، جوان و انقلابی در فعالیت های این وزارتخانه خبر داد.

وی گفت: شورای فرهنگ عمومی ظرفیت بالایی در استان ها محسوب می‌شود که با محوریت نماینده ولی فقیه در استان برگزار می‌شود و از این رو می‌تواند محلی برای تصمیم‌گیری‌های کلان باشد و شورای فرهنگ عمومی آذربایجان‌شرقی نیز جرو شوراهای فعال در سطح کشور است و امیدواریم این روند ادامه یافته و زمینه تصمیم‌گیری های کاربردی و راهبردی فرهنگی برای استان در این شورا فراهم آید.

وی همچنین از تلاش وزارت فرهنگ و ارشاد اسامی و توجه ریاست جمهوری به سامان دهی موازی کارهای فرهنگی خبر داد و گفت: امیدواریم این مشکل با تبعیت از یک حکمرانی واحد فرهنگی مرتفع شود.

اسماعیلی همچنین از ساماندهی امور بیمه اهالی فرهنگ، هنر و رسانه و تدابیر ویژه برای بیمه فعالان قرآن نیز خبر داد.

محمد مهدی اسماعیلی برای حضور در آیین اختتامیه نخستین جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان باغچه بان به آذربایجان‌شرقی سفر کرده است./ایرنا