به گزارش ترجمان صبح، حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل هاشم در نشست شورای زکات استان با بیان اینکه در سبک زندگی اسلامی برخی فرایض ناظر بین خدا و انسان است، اظهار داشت: زکات یکی از ارکان فروع دین و پرداخت آن خدمت به خلق و رمز پیوند انسان با خداوند است.

امام جمعه تبریز افزود: پرداخت زکات باعث تزکیه نفس و موجب ارتقا درجات معنوی انسان‌ها می‌شود.

وی با اشاره به اهمیت زکات در آموزه‌های دینی و قرآنی ادامه داد: در قرآن زکات همراه با نماز مطرح می‌شود و شرط قبولی فریضه نماز پرداخت زکات واجب توسط مؤمنان است.

نماینده ولی فقیه در استان با بیان اینکه هیچیک از فرایض واجب دین مقدس اسلام به اندازه زکات همراه با اقامه نماز مورد تاکید قرار نگرفته است، ادامه داد: در قرآن کریم ۲۷ مرتبه زکات همراه با اقامه نماز ذکر شده است.

رئیس شورای زکات استان با تاکید بر اینکه نمازگزاران واقعی از اموال خود به نیازمندان احسان و انفاق می‌کنند، گفت: در سبک زندگی اسلامی رفتار مسلمانان باید بیانگر یکپارچگی اُمت باشد و در کنار اقامه نماز برای خداوند، زکات نیز برای نیازمندان و بندگان الهی در نظر گرفته شود.

وی در ادامه توجه به پرداخت زکات مستحبی و مال التجاره را مورد اشاره قرار داد و گفت: صداوسیما با نقش روشنگری و آگاه سازی که دارد در برای ترویج فرهنگ پرداخت زکات برنامه سازی داشته باشد.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با تقدیر از نهادی متولی و مرتبط با امر زکات گفت: افزایش ۱۰۱ درصدی پرداخت زکات در استان نسبت به مدت مشابه بیانگر تدین و آگاهی مردم است.

در پایان این نشست احکام اعضای جدید شورای زکات استان به آنها اهدا شد.