به گزارش ترجمان صبح، به نقل از ایرنا، محمدرضا پورمحمدی روز شنبه در مراسم تکریم و معارفه استاندار قبلی و جدید آذربایجان شرقی، از همراهی مردم استان با مسوولان اجرایی قدردانی کرد و گفت: برای بسیاری از مشکلات اقتصادی مردم نتوانستیم چاره‌اندیشی کنیم، اما این مردم با نجابت خود همواره در روزهای سخت پشتیبان ما بودند و من دست آنها را می‌بوسم.

وی همچنین از همکاری و همدلی خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران، روحانیون و نمایندگان مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی، نهادهای نظامی و امنیتی، دستگاه‌های اجرایی، فعالان بخش خصوصی، صنعت‌گران و تولیدکنندگان، نخبگان و هنرمندان، اصناف و کسبه، خبرنگاران و اهالی رسانه و اقشار مختلف جامعه قدردانی کرد و گفت: خدا را شاهد می‌گیرم که هر تصمیمی گرفتیم بر اساس قانون و اخلاق بوده و اگر قصوری صورت گرفته از همه عذرخواهی و طلب حلیت می‌کنم.

پورمحمدی از نقش نماینده ولی فقیه در استان به عنوان پشتوانه معنوی مدیران اجرایی نیز قدردانی کرد و با آرزوی موفقیت برای استاندار جدید، گفت: آقای خرم انسانی دلسوز، شیفته خدمت و عاشق ولایت است و بنده برای هر نوع هم‌فکری در خدمت ایشان هستم.

وی گفت: امیدوارم همان‌طور که رییس جمهور اعضای کابینه خود را شخصاً انتخاب می‌کند، روزی برسد که استاندار هم بتواند مدیران دستگاه‌های اجرایی را انتخاب کند و اختیارات استانداران افزایش یابد.

وی، صدور حکم استانداران از سوی رییس جمهوری را اتفاقی ارزشمند دانست و گفت: استانداران از نظر سازمانی زیرمجموعه وزارت کشور هستند، اما همه دستگاه‌ها باید با استانداران به عنوان نماینده عالی دولت هماهنگ باشند.

پورمحمدی اظهار کرد: علت طولانی شدن پروژه‌های بزرگ استان این است که همه این پروژه‌ها و ۸۵ درصد از بودجه استان در اختیار وزارتخانه‌هاست و اختیارات کافی برای استان‌ها وجود ندارد.

وی با بیان اینکه دوران پرفراز و نشیبی در استانداری داشتیم، افزود: تأمین امنیت و برگزاری انتخابات دو وظیفه اصلی استانداری است و در بقیه امور، استانداری وظیفه نظارت و هماهنگی دستگاه‌ها را بر عهده دارد.

وی ادامه داد: آذربایجان شرقی اکنون یکی از امن‌ترین استان‌های کشور است و انتخابات اخیر هم یکی از سالم‌ترین انتخابات‌ ها بود که با همکاری همه بخش‌ها این موفقیت‌ها به دست آمده است.

پورمحمدی با اشاره به تدوین سند آمایش و سند تدبیر توسعه و راه‌اندازی مجمع مشورتی استان برای همکاری همه افراد و نهادهای موثر در توسعه و پیشرفت استان، گفت: کارهایی که در این مدت انجام شده، در قالب گزارش‌هایی تقدیم شده و کارهای باقی‌مانده را هم برای پیگیری به استاندار جدید اعلام کرده‌ام.

وی، افزایش ۵۰ درصدی صادرات، بازگشت ۲۰۰ واحد تولیدی به چرخه تولید و کاهش نرخ بیکاری استان به ۷.۴ درصد را از دستاوردهای چند سال اخیر عنوان کرد و گفت: در حوزه زیرساخت‌ها هم کارهای زیادی شده است که افتتاح ۴ سد، احداث راه‌آهن میانه- تبریز بعد از ۱۸ سال، ساخت ۲ نیروگاه و امضای قرارداد اجرای طرح‌های معدنی مس و نفلین‌سینیت از جمله این کارهاست.