به گزارش ترجمان صبح، داود بهبودی ظهر روز دوشنبه در جمع خبرنگاران ضمن تبریک روز آمار عنوان کرد: وظیفه سازمان مدیریت و برنامه ریزی در عصر حاضر توسعه کشور است که الزاما این عمل نیازمند اشراف و بهره گیری ار آمار و اطلاعات است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: سهم آذربایجان شرقی از صنعت و خدمات هر کدام پنج درصد بوده در حالی که سهم کشاورزی به علت سنتی و معیشتی بودن آن پایین است اما از منظر اشتغال همواره آمار نشان داده که نرخ بیکاری از متوسط کشور پایین تر و نرخ مشارکت در این استان بالاتر است.

بهبودی در ادامه با بیان اینکه نرخ بیکاری در استان ما ۷/۸ درصد است؛ ادامه داد:میانگین کشوری این آمار ۱۰ درصد بوده علت پایین بودن نرخ بیکاری هم در استان ما به پویایی مردم آذربایجان شرقی باز می گردد، حجم بالای سرمایه‌گذاری و چسبندگی کمتر نیروی انسانی منجربه کاهش این نرخ شده است.

این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه سبد کالای مصرفی مردم استان در برخی اقلام متفاوت با کشور است، اعلام کرد: تورم در آذربایجان شرقی حدود ۲ درصد از متوسط کشوری بالاتر است که نشان می دهد شاخص قیمت بالاتر یا بهره وری در این استان پایین تر است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی ادامه داد: نرخ تورم نقطه به نقطه نیز در کشور ۳۹درصد است که در آذربایجان شرقی ۴۲درصد گزارش شده است.

بهبودی در بخش دیگری از سخنان خود نیز اضافه کرد: برای اشتغال بر روی صنعت و کشاورزی نمی توان اکتفا کرد بلکه همانند دنیا باید روی بخش خدمات سرمایه گذاری کنیم تا اشتغال زایی مورد نظر ایجاد شود.

وی همچنین با اشاره به اجرای طرح های احیا دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی یادآور شد: با اجرای این طرح ها،  ۴۰درصد در مصرف آب کشاورزی کاهش داشتیم که در این مورد و همچنین انسداد چاه ها و نظارت از استان های پیشرو بوده ایم.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی در بخشی نیز با اشاره به اینکه مدول دوم تصفیه خانه آب تبریز آبان ماه امسال وارد مدار می شود، گفت: دریاچه ارومیه چالش ملی است که اقدامات خوبی انجام شده است بر این اساس بخشی از آب دریاچه ارومیه توسط این تصفیه خانه تامین می شود.

این مقام مسئول در ادامه بیان کرد: همچنین تنها ۵۰۰ تا ۶۰۰ متر از مسیر ۳۵ کیلومتری انتقال آب از تونل زاب به دریاچه ارومیه باقی مانده است که به زودی به پایان می رسد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی سهم استان در اقتصاد کشور را حدود ۳.۵ درصد اعلام کرد و گفت: با توجه با زندگی ۴.۹ درصد جمعیت کشور در این استان، حداقل انتظار منطقی برای سهم اقتصادی همان ۴.۹درصد است.