به گزارش ترجمان صبح، سعید رضانژاد کارگردان و تهیه کننده تئاتر تکه‌‌‌های سنگین سرب در جمع خبرنگاران عنوان کرد: هر حرکت فرهنگی به حضور خبرنگاران نیاز دارد و رسانه صدای رسای اهالی هنر است.

وی در ادامه سخنان خود شهادت شهید چمران را مظلومانه دانسته و گفت: شهید چمران شهادت مظلومانه‌ای داشت بگونه ای که زمان شهادت این شهید با زمان اعلام بی کفایتی بنی صدر توسط مجلس و آغاز ترورهای گروه منافقین همراه بوده است که اعلام خبر شهادت این شهید بزرگوار با چندین روز تاخیر انجام شده است.

رضا نژاد با اشاره به چهلمین سالگرد شهید چمران گفت: ما این حرکت فرهنگی را در راستای چهلمین سالگرد شهید چمران انجام دادیم که چهلمین سالگرد شهید چمران نیز مقارن با زمان انتخابات ریاست جمهوری بود که بازهم مظلومیت شهید چمران به چشم می‌خورد.

وی با اشاره به توانایی‌‌‌های نویسنده این اثر گفت:ایوب آقاخانی نویسنده نمایشنامه تکه‌‌‌های سنگین سرب نگاه دراماتیک به زندگی شهید چمران داشته است که باتوجه به مستندات جمع آوری شده از زاویه‌های دیگری زندگی این شهید را به نمایش درآورده است.

رضانژاد ادامه داد: مخاطب قبل از تماشای این تئاتر هیچ وقت نمی‌توانست تصور کند که یک مرد جنگی دارای این روحیات لطیف باشد اما نویسنده این نمایش اثر باشکوهی را به وجود آورده است.

وی این اثر با اشاره به مشکلات ژانر تئاتر جنگ گفت: عده ای از سیاستگذاران کارهای سفارشی و کلیشه ای را به هنرمندان تحمیل کرده اند و هنرمندان نیز این کارهای سلیقه ای و کلیشه ای را پذیرفته اند که اکنون سبب شده است مخاطب‌‌‌های زیادی  از این ژانر فراری باشند.

کارگردان نمایش نامه تکه‌‌‌های سرب در پایان گفت: یکی از ایده آل‌ها و خواسته‌‌‌های ما این است که بتوانیم این تئاتر را در لبنان به روی صحنه ببریم که درباره این کار برنامه ریزی هایی نیز انجام دادیم.

نیلوفر علیپور کامران بازیگر نقش همسر شهید چمران هم در ادامه این جلسه گفت:نمایشی که ما به روی صحنه آورده ایم سد شکنی‌هایی داشته است بطوری که ما همیشه در این سبک کار‌ها فقط صحنه‌‌‌های جنگ را مشاهده می‌کردیم اما این کار بخشی از زندگی چمران را نشان می‌دهد.

وی تشریح کرد:من این کار بعنوان جنگ‌نمیبینم بلکه بعنوان شخصیت چمران میبینم که عشق به همسر،عشق به فرزند و عشق به وطن داشته است.

همچنین حامد منافی بازیگر نقش شهید چمران در این نمایش با اشاره به تلاش‌‌‌های خود برای نزدیک شدن به شخصیت شهید چمران گفت: شهید چمران دریک برهه زمانی در جنگ تاثیر گذار بوده و حضور داشت و یکی از شهدای نامدار بود. من تلاش‌‌‌های زیادی درراستای نزدیک کردن خود به شخصیت این نمایش داشته ام و سعی کرده ام تا دقیقا کپی او نباشم. سعی کرده ام حامد منافی باشم که بتواند به درستی در قالب نقشی که آقای آقاخانی ارائه داده است، حاضر شوم.

وی اظهار داشت: این ژانر، ژانر جنگ نیست و بهانه ای بر زندگی شخصی شهید چمران و بعدی است که هیچ وقت گفته نشده است.

گفتنی است نمایش تکه‌های سنگین سرب تا ۱۳ آبان در مجتمع فرهنگی هنری ۲۹ بهمن تبریز به اجرا خواهد درآمد.