به گزارش ترجمان صبح، یونس ژائله روز یکشنبه در جلسه با اعضای اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان چرم آذربایجان شرقی اظهار کرد: از اتحادیه صادرکنندگان چرم انتظار داریم تدوین کننده نقشه راه چرم و کفش تبریز باشد چرا که بدون راهبردهای درست نمی توانیم شاهد تبدیل کفش چرم تبریز به یک برند معتبر ملی باشیم.

وی با اشاره به توان و ظرفیت تبریز در حوزه چرم و کفش و بی مانند بودن فرهنگ کار در این شهر گفت: هم اکنون قطار تکنولوژی و پیشرفت صنعتی و اقتصادی در سراسر جهان با سرعت در حال حرکت است و اگر ما متناسب با سرعت این قطار حرکت نکنیم، از قافله پیشرفت و توسعه جا خواهیم ماند.

ژائله با تاکید بر احداث و تاسیس واحدهای بزرگ چرم در شهر تبریز گفت: هم در حوزه چرم و هم کفش باید شاهد راه اندازی واحدهای بزرگی باشیم به گونه ای که درصد بالایی از کفش های تولیدی کشور مربوط به شهر تبریز باشد که البته این شهر پتانسیل این امر را دارد به شرطی که فعالان این حوزه به فکر کارهای بزرگی برای پیشرفت صنعت چرم و کفش باشند و اتاق بازرگانی نیز آماده همکاری برای تحقق این موضوع است.

رییس اتاق تبریز ادامه داد: چرم تولید شده باید به کفش و یا دیگر ملزومات چرمی تبدیل شود تا ارزش افزوده آن چندین برابر شده و به دنبال آن ارزش صادراتی و دستاورد حاصل از آن برای سرمایه ملی چند برابر شود.

وی با بیان اینکه بخش خصوصی استان باید در کنار هم و به فکر توسعه و پیشرفت یکدیگر باشند، گفت: فرد کارآفرینی که حتی برای یک نفر اشتغالزایی می کند، باید مورد احترام قرار گیرد و اینکه سرمایه گذارانی به خاطر شرایط، مجبور به مهاجرت به ترکیه یا دیگر کشورها می شوند، برای تمامی ما دردناک است.

ژائله با تاکید بر هم بستگی میان صنعت چرم و کفش در استان گفت: باید شاهد تبدیل چرم تولیدی به کفش باشیم اینکه تاجری از چین کفش وارد کشور کرده و این کفش ها خریدار نیز داشته باشند، باید بررسی شود.

وی ادامه داد: باید منتظر روزی باشیم که ۲۰ میلیون جفت کفش در خود شهر تبریز تولید شده و این شهر به قطب تولید کفش در کشور تبدیل شود و برند ویژه و خاص خود را در جهان داشته باشد که برای این کار نیاز به تنظیم استراتژی های کوتاه و بلند مدت است و تشکل های فعال در حوزه چرم و کفش باید در این راستا، هم نظر شوند.

رییس اتاق تبریز افزود: برای ایجاد شرکت و کارخانه ای بزرگ هم تراز با نام تبریز، می توان شاهد تشکیل یک شرکت تعاونی از فعالان این حوزه باشیم تا بهترین کارخانه ها با جدیدترین تکنولوژی روز را در این شهر راه اندازی کنیم.

در این جلسه جمعی از اعضای اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان چرم آذربایجان شرقی به بیان دیدگاه ها و دغدغه های موجود در صنف خود پرداختند.