به گزارش ترجمان صبح، اکبر فتحی با اشاره به برابری صادرات و واردات بخش کشاورزی استان در نیمه نخست امسال، اظهار کرد: در این مدت ماهانه ۲۴ میلیون دلار محصول کشاورزی از استان صادر و همین میزان به استان وارد شد.

وی افزود: سهم صادرات محصولات کشاورزی کشور از صادرات غیر نفتی، ۱۸ درصد است درحالیکه که سهم صادرات محصولات کشاورزی آذربایجان شرقی در بخش صادرات غیر نفتی ۲۰ درصد می باشد.

فتحی اضافه کرد: سهم صادرات محصولات کشاورزی آذربایجان شرقی در کشور در سال های گذشته حدود ۵.۴ درصد بوده و در ۶ ماهه نخست سال جاری صادرات محصولات کشاورزی از گمرکات استان حدود ۱۴۵ میلیون دلار تخمین زده می شود که نسبت به سال قبل تغییر چندانی نداشته است.

وی عمده اقلام صادراتی آذربایجان شرقی را در زیر بخش باغبانی حدود ۶۶ درصد عنوان کرد و افزود: بیش از ۶۰ هزارتن کشمش از آذربایجان شرقی با ارز آوری هر کیلوگرم ۳.۱ دلار در سال گذشته از استان صادر شده است.

فتحی گفت: صادرات سیب درختی نیز با بهره گیری از اجرای طرح بازار به ازای بازار به ۸۸۴ هزارتن در سال قبل رسیده است.

وی یادآور شد: با توجه به اینکه آذربایجان شرقی از نظر تولید سیب درختی رتبه دوم را در بین استان های کشور دارد و کیفیت سیب آن در مقایسه با دیگر نقاط کشور بهتر است بر این اساس بیش از ۱۵ درصد سیب صادر شده از کشور به تولیدات این استان اختصاص دارد.

فتحی گفت: سهم صادرات زیر بخش دام و طیور استان نیز معادل ۱۴ درصد شامل شیر، پنیر و غیره بوده و سهم صنایع تبدیلی ۱۶ درصد شامل رب گوجه فرنگی، آب میوه و سایر موارد است.

رییس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی ادامه داد: سهم زیر بخش زراعت نیز چهار درصد شامل پیاز، سیب زمینی، کاهو، کلم و موارد دیگری از این دست بوده است.

فتحی به تعداد شرکت های بازرگانی فعال استان در صادرات محصولات کشاورزی اشاره کرد و گفت: حدود ۱۰۰ شرکت در این زمینه فعالند که از این تعداد ۷۰ شرکت در آذربایجان شرقی فعالیت دارند و تعداد ۳۰ شرکت خارج از استان در استان های یزد، خراسان و گیلان فعالیت می کنند.

وی به الزامات توسعه صادرات اشاره کرد و گفت: افزایش درآمدهای ارزی، ایجاد فرصت های شغلی جدید، تقویت بنیه اقتصادی تشکل های صادراتی، دستیبابی به بازار های جدید، کاهش هزینه های تولید به سبب تولید به مقیاس اقتصادی و بهره گیری از ظرفیت های بلا استفاده از جمله مزایای صادرات محصولات کشاورزی است.