به گزارش ترجمان صبح، حسین قربانی روز شنبه، ۲۲ آبان‌ماه، در جلسه‌ای با اعضای شوراها و همیاران شوراهای حل اختلاف زندان مرکزی تبریز به مناسبت فرا رسیدن سالروز تاسیس شوراهای حل اختلاف در کشور، اظهار کرد: شوراها باید متفاوت از محاکم باشند و ضمن ارتقای جایگاه شوراهای حل اختلاف در استان، مردم وقتی به شوراها مراجعه می‌کنند باید به راحتی بتوانند خواست‌ها خود را مطرح کند.

وی با اشاره به بلاتکلیفی قانون شوراهای حل اختلاف، افزود: نگاه قوه قضاییه به شوراهای حل اختلاف صرفا هدایت به سمت صلح و سازش یعنی بازگشت به فلسفه وجودی شوراها است.

وی با تاکید بر این‌که متاسفانه تا به امروز تکلیف شوراها مشخص شده است، خاطرنشان کرد: با توجه به پرونده‌هایی که وارد شوراها می‌شود اگر بنا باشد صلاحیت شوراها فقط صلح و سازش باشد حجم ورودی پرونده‌ها به تشکیلات قضایی افزایش خواهد یافت که این موضوع نگران کننده است.

قربانی با قدردانی از تلاش‌های شورایاران زندان مرکزی تبریز در رابطه با حل و فصل مشکلات در زندان، ادامه داد: شوراهای حل اختلاف زندان‌ها زحمات مضاعفی متحمل می‌شوند و فارغ از ارجاعات در موضوعاتی که قابلیت صلح و سازش داشته در زندان ورود کرده و با تلاش بسیار، آن‌ها را حل و فصل می‌کنند.

وی اضافه کرد: شورا یاران نسبت به تک به تک این پرونده‌ها زحمات بسیاری می‌کشند، به خصوص در رابطه با قصاص‌هایی که با تلاش شورایاران منجر به رضایت اولیای دم می‌شود.