به گزارش ترجمان صبح، به نقل از ایسنا، دکتر علی بیت الهی با اشاره به زلزله امروز شمال بندر عباس، گفت: در ۴۷ کیلومتری شمال بندر عباس زلزله‌ای به بزرگای ۶.۴ رخ داده است که بر اساس گزارش‌هایی که دریافت کردم این زمینلرزه در کرمان نیز احساس شده است.

وی زمان این رخداد لرزه‌ای را در ساعت ۱۵ و ۲۸ دقیقه و ۴۸ ثانیه امروز یکشنبه ۲۳ آبان ماه عنوان کرد و یادآور شد: هنوز اطلاعاتی از میزان خسارات این زلزله به دست ما نرسیده است، ولی اگر این زلزله در نزدیکی مراکز جمعیتی رخ داده باشد، با توجه به بافت مسکونی این مناطق که سازه‌های خشت و گلی و بنایی هستند، قطعا مخرب است.

بیت اللهی، به گسل‌های این منطقه اشاره کرد و افزود: در رابطه با گسل‌های مسبب این زلزله، احتمال داده می شود که منتهی الیه گسل‌های زاگرس است که در بالای تنگه هرمز واقع شده است، ولی نیاز به بررسی بیشتر دارد.

مدیر بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با بیان اینکه بندرعباس یک منطقه لرزه خیز است، گفت: به ویژه در شمال بندر عباس در جایی که جهت ساز و کار تکتونیکی تغییر می کند، بسیار لرزه خیز است. در این منطقه یک گره تکنونیکی واقع شده و زمینلرزه‌های زیادی در این منطقه ایجاد شده و از آن به عنوان یک زون لرزه ای یاد می شود.

آماده باش دستگاه‌های امدادی در پی وقوع زلزله در جنوب کشور/ اعلام یک کشته تا کنون

رییس سازمان مدیریت بحران کشور از آماده‌باش تمامی نیروهای امدادی و خدماتی در پی زلزله ۶.۴ ریشتری رخ داده در بندرعباس خبر داد.

اسماعیل نجار در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به زلزله رخ داده در جنوب کشور اظهارکرد:‌ در ساعت ۱۵:۳۶ امروز زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۶.۴ ریشتر عمق ۱۸ کیلومتری منطقه لافت در استان هرمزگان را لرزاند و چند ثانیه پس از آن نیز زلزله‌ای دیگر به بزرگی ۶.۳ ریشتر همین منطقه را در عمق ۱۰ کیلومتری از زمین لرزاند.

وی با بیان اینکه این زلزله در مناطق مختلفی از جنوب کشور احساس شده است، گفت:‌ تا کنون گزارشی از خسارات احتمالی ناشی از این زلزله گزارش نشده است. اما تمامی تیم‌های امدادی و خدماتی در استان هرمزگان و استان‌های معین به حالت آماده باش درآمده‌اند.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور افزود:‌ تیم‌های ارزیاب نیز به مناطق متاثر از زلزله اعزام شده‌اند و به زودی گزارش آن اعلام می‌شود.

وی از مردم خواست که خونسردی و آرامش خود را حفظ کنند و ادامه داد: مردم از توجه به شایعات پرهیز کرده و از تماس طولانی مدت با تلفن همراه پرهیز کنند تا ظرفیت خطوط اشغال نشود. همچنین لازم است پروتکل‌های بهداشتی نیز از سوی مردم رعایت شود.

آماده باش کامل اورژانس و بیمارستان‌ها

رییس سازمان اورژانس کشور از آماده باش کامل بیمارستان های کرمان و هرمزگان در پی وقوع زمین لرزه در جنوب کشور خبر داد.

دکتر جعفر میعادفر در گفت‌وگو با ایسنا، در این باره اظهار کرد: بیمارستان های کرمان و هرمزگان در پی وقوع زمین لرزه در هرمزگان در آماده باش در آمدند.

وی با بیان اینکه این زمین لرزه از قدرت بالایی برخوردار بوده است، گفت: بالگرد اورژانس و دو قایق آمبولانس در حال ارزیابی منطقه هستند.

همچنین مجتبی خالدی -سخنگوی سازمان اورژانس کشو در گفت و گو با ایسنا در این باره اظهار کرد: زمین لرزه ای با قدرت بیش از ۶ ریشتر در هرمزگان رخ داده است.

وی ادامه داد: سال گذشته نیز شاهد وقوع زمین لرزه در این محدوده بودیم.

خالدی گفت: پنج آمبولانس و یک دستگاه اتوبوس آمبولانس از هرمزگان و پنج دستگاه آمبولانس و یک دستگاه اتوبوس آمبولانس از فارس در حالت آماده باش هستند. تیم های ارزیاب در محل در حال ارزیابی هستند و یک فروند بالگرد اورژانس نیز اعزام شد.

همچنین رییس سازمان اورژانس کشور از مرگ یک تن در زمین لرزه در جنوب کشور تاکنون خبر داد.

دکتر میعادفر به ایسنا گفت: متاسفانه بر اساس آمار تا کنون‌ یک تن جان خود را در پی وقوع زمین لرزه از دست داده است.

وی‌ گفت: این جوان ۲۲ساله در بندرعباس در حال فرار از زمین لرزه بوده که تیر برق بر سر وی سقوط می کند و جان خود را از دست می دهد.

زلزله بندرعباس در جزیره قشم هم احساس شده است

مدیرعامل جمعیت هلال احمر هرمزگان از وسعت شدید زلزله در استان هرمزگان و میزان خرابی ها خبر داد.

مختار سلحشور در گفت و گو با ایسنا، افزود: زلزله ای با قدرت ۶.۴ در مقیاس ریشتر در ساعت ۱۵:۳۶ در عمق ۱۸ کیلومتری به مرکزیت لافت جزیره قشم رخ داد و در کوه گنو هم احساس شد.

وی با بیان اینکه این زلزله به شدت در بندرعباس، میناب، رودان و جزیره قشم احساس شده است، تصریح کرد: گزارش های مردمی از میزان شدت خرابی ها خبر می دهد، اما جهت بررسی و ارزیابی دقیق اکنون تیم های ارزیاب به منطقه اعزام شده‌اند.

سلحشور با اشاره به اینکه میزان خرابی و وسعت آن بزودی اطلاع رسانی می شود، اضافه کرد: ستاد بحران در آماده باش کامل به سر می برد.

معاون هلال‌احمر فارس: آماده اعزام نیرو و کمک به هرمزگان هستیم

معاون امداد و نجات هلال احمر استان فارس با اشاره به وقوع زلزله در هرمزگان، اعلام کرد که این جمعیت در صورت اعلام نیاز، آمادگی اعزام نیروهای امدادی و اقلام مختلف به استان هرمزگان را دارد.

مهدی خوبیاری در گفت و گو با ایسنا، گفت: کانون زمین لرزه بعدازظهر امروز در استان هرمزگان بوده و به دلیل شدت بالا، در برخی مناطق خصوصا شهرستان لارستان نیز احساس شده است.

خوبیاری با بیان اینکه زمین لرزه یاد شده، خسارتی به مناطق حوزه استحفاظی استان فارس وارد نکرده است، گفت: ما نیز در حال رصد لحظه‌ای موضوع وقوع این زمین لرزه هستیم.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه فارس معین استان هرمزگان است، گفت: مرکز فرماندهی و هماهنگی کنترل عملیات هلال احمر فارس، آماده اعزام نیروی امدادی و اقلام مورد نیاز به استان هرمزگان، در صورت اعلام نیاز، است.

به گزارش ایسنا، ساعت ۱۵ و ۳۶ دقیقه و ۵۶ ثانیه، زمین لرزه ای با قدرت ۶.۴ ریشتر در عمق ۱۸ کیلومتری با مرکزیت لافت، سوزا و درگهان در استان هرمزگان، حادث شد.

افزایش فعالیت گشت‌های پلیس پس از وقوع زلزله در هرمزگان

فرمانده انتظامی استان هرمزگان با اشاره به وقوع دو زلزله نسبتا شدید به میزان ۶.۴ ریشتر در سطح استان ، گفت: پس از وقوع زلزله بلافاصله گشت‌های کلانتری‌ها برای تأمین امنیت در مکان‌هایی که افزایش حضور شهروندان را شاهد بودیم حاضر شدند که این مأموریت همچنان ادامه دارد و پلیس در آمادگی کامل برای تامین امنیت شهروندان قرار دارد.

سردار “غلامرضا جعفری”در گفت و گو با ایسنا، افزود: گشت‌های ویژه ای برای پیشگیری از سرقت منازل در سطح محلات فعال می‌باشند.

وی تاکید کرد: توصیه می‌کنیم به هنگام حضور در خودرو، مراقبت‌های لازم را داشته باشند و مجدداً تاکید می‌گردد شهروندان ضمن توجه به توصیه‌های پلیسی، به شایعات توجه نکنند و اخبار را از منابع رسمی و معتبر دنبال کنند.

جعفری با بیان این‌که با افرادی که شایعه کنند برخورد می‌شود ، گفت: آن دسته از افرادی که در فضاهای مختلف با شایعه پراکنی اقدام به تشویش اذهان عمومی می‌کنند اقدام‌شان جرم می‌باشد و قطعاً تحت تعقیب قانونی قرار خواهند گرفت.

وی خاطرنشان کرد: به شهروندان عزیز توصیه می‌کنم در صورت تصمیم برای حضور در بوستان‌ها و … از توقف دوبله و چند ردیفه در حاشیه معابر و مسیرهای عبور و مرور خودداری کنند و از به همراه داشتن اشیا قیمتی و طلاجات پرهیز نمایند.

زلزله ۶.۴ ریشتری لافت به استان کرمان خسارتی وارد نکرد

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان گفت: در پی زلزله ۶.۴ ریشتری در منطقه لافت تا این لحظه براساس گزارش تیم های ارزیاب، هیچ خسارت جانی و مالی به استان کرمان وارد نشده است.

“رضا فلاح” در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به زلزله ۶.۴ و ۶.۳ ریشتری در استان هرمزگان گفت: تیم های ارزیاب به مناطق جنوبی استان اعزام شده اند.

وی ادامه داد: تیم های ارزیاب در شهرستان های منوجان، جیرفت، کهنوج، فاریاب، سیرجان، شهربابک مناطق را بررسی کرده اند و تا این لحظه گزارشی مبنی بر خسارات جانی و مالی نداشته ایم.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان با بیان اینکه آماده باش به کل استان مخصوصا به شهرستان های جنوبی و غربی استان داده شده است، اظهار کرد: کرمان به استان هرمزگان جهت پشتیبانی اعلام آمادگی کرده است.

“مجید سعیدی” مدیرکل بحران استانداری کرمان نیز به ایسنا گفت: در ساعت ۱۵ و ۳۷ دقیقه زلزله ای به شدت ۶.۴ ریشتر در حوالی فین از توابع استان هرمزگان به وقوع پیوست که برخی از شهرستان های استان کرمان این زلزله را احساس کردند.

اعزام اکیپ اتفاقات برای بررسی آسیب احتمالی به تاسیسات آبفا پس از زلزله هرمزگان

آب تمام مناطق زلزله‌زده هرمزگان در حالت پایدار است/مردم نگران نباشند

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان از پایداری وضعیت آب استان پس از زلزله شش و چهار دهم ریشتری هرمزگان خبر داد.

امین قصمی در گفت و گو با ایسنا، با بیان این‌که تمامی اکیپ اتفاقات آبفا در سراسر استان هرمزگان به حالت آماده باش در آمده اند، افزود: تمامی تاسیسات تامین آب بندرعباس از جمله آب‌شیرین‌کن یکصد هزار متر مکعبی بندرعباس با ظرفیت کامل در مدار تولید هستند و مردم نگران تامین آب شرب خود نباشند.

به گفته قصمی، در برآوردهای اولیه مشخص شده که هیچ گونه آسیبی که موجب قطعی و خسارت جدی به تاسیسات شرکت آب و فاضلاب باشد، گزارش نشده و نگرانی بابت قطعی آب وجود ندارد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان ادامه داد: در حال حاضر کارشناسان و اکیپ های اتفاقات و امداد با حضور در محل تاسیسات شهرها و روستاهای استان هرمزگان به ویژه شهرستان های بندرعباس، قشم، فین، خمیر و میناب در حال بررسی حادثه احتمالی بروی تاسیسات آبفا هستند.

دستور فوری رئیس جمهور درباره وضعیت زلزله زدگان جنوب کشور

رئیس جمهور برای برای رسیدگی به وضعیت زلزله زدگان در جنوب کشور دستور فوری صادر کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از صدا و سیما، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه هیئت دولت در پی زلزله امروز جنوب ایران به معاون اول خود ردستور داد تا در اسرع وقت به استان هرمزگان سفر کند.

رئیس جمهور تاکید کرد: از تمام توان دستگاه های امدادی در استان هرمزگان و در صورت لزوم سایر استانها استفاده شود.

در ساعت ۱۵ و ۳۶ دقیقه امروز (یکشنبه) ۲۳ آبان زمین لرزه‌ای به بزرگای ۶ در شمال بندر عباس رخ داد و یک دقیقه بعد یعنی در ساعت ۱۳ و ۳۸ دقیقه زلزله دیگری با بزرگای ۶.۵ در این منطقه به ثبت رسید.

استاندار هرمزگان: تیم های ارزیاب زلزله به مناطق مختلف اعزام شده اند

استاندار هرمزگان گفت: بیمارستان‌ها و مراکز درمانی و دستگاه‌های امدادی و مجموعه دستگاه های ستاد مدیریت بحران استان هرمزگان در حالت آماده‌باش قرار دارند.

مهدی دوستی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به وقوع زمین لرزه های ۶.۴ و ۶.۳ ریشتری در استان هرمزگان، عنوان کرد: مرکز این زلزله ها بخش فین بوده و تیم های ارزیاب به مناطق مختلف اعزام شده اند.

وی ادامه داد: براساس ارزیابی صورت گرفته خسارت ها و آسیب هایی به منازل در بخش فین منازل وارد شده است.

استاندار هرمزگان افزود: با توجه به اینکه این زمین لرزه ها طولانی بوده، باعث وحشت مردم شده است که از مردم می خواهیم خونسردی خود را حفظ کنند.

دوستی تصریح کرد: بیمارستان‌ها و مراکز درمانی و دستگاه‌های امدادی و مجموعه دستگاه های ستاد مدیریت بحران استان هرمزگان در حالت آماده‌باش قرار دارند.

وی گفت: مشکلات پیش آمده در خصوص قطع برق و تلفن در برخی مناطق نیز در دست بررسی و رفع است.

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی: زلزله به تأسیسات اسکله‌ها نفتی هرمزگان خسارتی وارد نکرده است

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه هرمزگان گفت: در جریان زلزله عصر امروز استان هرمزگان، تاکنون گزارشی از خسارت به تأسیسات یا جایگاه‌های عرضه سوخت فرآورده‌های نفتی دریافت نشده است.

فضل‌اله اکبری در گفت و گو با ایسنا، در این باره گفت: طی تماس‌های تلفنی با نواحی منطقه، خوشبختانه هیچ‌گونه حادثه و یا خسارتی به ما گزارش نشده است، اما به کانون زلزله نیرو اعزام شده است تا درباره خسارت ندیدن تأسیسات اطمینان حاصل کنیم.

وی با اشاره به این که کانون این زلزله در منطقه فین واقع در ۶۴ کیلومتری شمال‌غرب بندرعباس بوده است، تصریح کرد: هیچ‌گونه کمبودی در تأمین و توزیع سوخت مناطق زلزله‌زده وجود ندارد.

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی هرمزگان افزود: مشکلی در زمینه عرضه سوخت در مناطق زلزله زده و مسیرهای مواصلاتی منتهی به آن وجود ندارد.

اکبری توضیح داد: هیچ موردی از وقوع سانحه در جایگاه‌های سوخت در مناطق زلزله زده وجود ندارد و فرآورده به میزان کافی در تمام استان توزیع شده و جایگاه های عرضه سوخت آمادگی ارائه سوخت به مراجعان را دارند.

آماده باش دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر به دنبال زمین لرزه استان هرمزگان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر سیستان و بلوچستان گفت: همه پایگاه‌های اورژانس ۱۱۵ بدنبال زلزله ۶.۴ ریشتری استان هرمزگان در حال آماده باش هستند.

دکتر کامران کردی در گفت وگو با ایسنا افزود: به دنبال وقوع زلزله در استان هرمزگان و اعلام آماده باش مرکز فرماندهی عملیات و بحران وزارت بهداشت( EOC )، کلیه مراکز درمانی و پایگاه های اورژانس پیش بیمارستانی آماده باش کامل هستند.

دکتر کردی افزود: ۳ تیم عملیات ویژه به همراه آمبولانس آماده اعزام به مناطق زلزله زده در استان هرمزگان هستند که در صورت اعلام سازمان اورژانس کشور به منطقه اعزام خواهند شد.

آماده باش هلال احمر بوشهر در پی زمین لرزه هرمزگان

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان بوشهر از آماده باش تمامی تیم های عملیاتی ستاد و شعب جمعیت هلال احمر استان، بهمراه تیم واکنش سریع هلال احمر بر اثر وقوع زمین لرزه زمین لرزه فین در استان هرمزگان خبر داد.

دکتر غلامرضاحاجیانی گفت: این زمین لرزه به قدرت ۶.٣ و۶.۴ ریشتر در عمق ١۵ کیلومتری زمین در بخش فین شهرستان بندرعباس رخ داده و و در برخی مناطق استان های همجوار احساس شده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان بوشهر، وی افزود: در حال حاضر تمامی تیم های عملیاتی ستادی و شعب بعنوان پشتیبان استان هرمزگان در وضعیت آماده باش قرار دارند تادر صورت وقوع هرگونه نیاز به مناطق زلزله زده اعزام شوند.

استاندار هرمزگان: بر اثر زلزله، خرابی و ریختگی جزئی برخی دیوارها اتفاق افتاده است

مهدی دوستی استاندار هرمزگان پس از حضور در بخش فین، افزود: بر اثر زلزله، خرابی و ریختگی جزئی برخی دیوارها اتفاق افتاده است ولی خوشبختانه خانه های مردم سالم است و تلفاتی انسانی نیز در این بخش گزارش نشده است.

دوستی گفت: اختلال در قطعی موبایل ایجاد شده بود که برطرف شده و آب و برق هم وصل است.

یک فوتی و ۱۱ مصدوم در زلزله ۶.۴ ریشتری

میعادفر، رییس سازمان اورژانس کشور اعلام کرد: تاکنون جان باختن یک نفر و مصدوم شدن ۱۱ تن براثر زلزله امروز گزارش شده است.

وی افزود: در منطقه فین، در مجموع ۱۳۷ روستا وجود دارد که تاکنون ۵۴ روستا به صورت میدانی مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند.

میعادفر اعلام کرد: تلفات جانی جدی نداشتیم و عمده خسارات، ترک خوردگی دیوارهای برخی از منازل است.

ادامه دارد…