به گزارش ترجمان صبح، علی بینش روز دوشنبه در یک گفت وگوی خبری با اشاره به اینکه  کتاب و کتابخوانی محور اصلی تمامی فعالیت‌های مراکز فرهنگی هنری کانون در طول سال است، بیان کرد: توسعه و تعمیق فرهنگ کتابخوانی در میان کودکان و نوجوانان مهم ترین هدف آئین‌های بزرگداشت هفته کتاب است.

وی اجرای طرح «کتاب سلام» ویژه مناطق روستایی شهرستان مرزی جلفا و هادیشهر، برپائی نمایشگاه کتاب‌های کانونی در فرهنگسرای آنا و اجرا فعالیت‌های فرهنگی به صورت روزانه در همین فرهنگسرا با همکاری شهرداری منطقه ۴ تبریز، و اهداء کتاب و اجرای برنامه‌های مربوط به کتاب و کتابخوانی در روستای «اروتاسو» در شهرستان چاراویماق توسط کتابخانه سیار روستائی این شهرستان را از جمله برنامه‌ها و فعالیت‌هائی عنوان کرد که در این هفته برگزار خواهد شد.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آذربایجان شرقی، اجرای ده‌ها برنامه فرهنگی هنری و ادبی در مراکز کانون استان با موضوع کتاب از جمله قصه‌گوئی، مسابقه، معرفی کتاب، نمایش خلاق و سرود را از دیگر برنامه‌های این مناسبت عنوان کرد.

مشارکت نوجوانان علاقه‌مند به شعر و داستان در نشست مجازی که به همین مناسبت با حضور محمدرضا مرزوقی و بیوک ملکی در قالب برنامه دو پنجره در روزهای ۲۸ و ۲۹ آبان ماه برگزار خواهد شد نیز از برنامه‌های گرامیداشت هفته کتاب است.