به گزارش ترجمان صبح، موسی خلیل اللهی روز چهارشنبه، ۲۶ آبان ماه در نشست شورای حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی دادگستری آذربایجان‌شرقی اظهار کرد: طی سال‌های اخیر جزیره‌ای عمل کردن دستگاه‌های اجرایی فرصتی برای زمین‌خواران ایجاد کرده است که برای پیشگیری از این موضوع دوایر دولتی باید نسبت به تثبیت اراضی تحت مالکیت خود اقدام جدی کنند.

وی قانون جامع حدنگار (کاداستر) را مانعی جدی برای جلوگیری از زمین خواری اعلام کرده و گفت: در راستای اجرای قانون جامع حدنگار اقداماتی از زمان اجرا، این قانون در آذربایجان‌شرقی انجام شده و عملکرد استان در این خصوص قابل قبول است.

خلیل اللهی با بیان اینکه تنها راه پیشگیری از زمین‌خواری، اجرای دقیق قانون جامع حدنگار است، بیان کرد: جزیره‌ای عمل کردن دستگاه‌های اجرایی و سازمان‌های دولتی فرصتی برای زمین‌خواران ایجاد می‌کند که برای جلوگیری از این شرایط همه‌ی دستگاه‌ها باید با دادگستری هماهنگ شوند.

وی یادآور شد: برای پیشگیری از این موضوع دستگاه‌هایی که ادعای مالکیت نسبت به اراضی را دارند باید به صورت جدی موضوع تثبیت مالکیت را پیگیری و دستگاه قضائی را همواره در کنار خود حس کنند.

رئیس کل دادگستری آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه در راستای اجرای قانون جامع حدنگار در حوزه صدور اسناد مالکیت بخش کشاورزی، مشکلاتی وجود دارد، ادامه داد: متاسفانه بروکراسی‌های موجود در مسیر اخذ اسناد مالکیت منجر به بی‌رغبتی نسبت به اخذ سند در کشاورزان می‌شود.

خلیل اللهی گفت: در این رابطه باید با اعمال تدابیر قانونی ضمن تسهیل صدور اسناد مالکیت بر اساس قانون، برای تمام اراضی کشاورزی سند صادر شود.