به گزارش ترجمان صبح به نقل از ایسنا، عابدین خر‍‌ّم استاندار آذربایجان شرقی روز پنجشنبه، ۲۷ آبان ماه در آیین تکریم و معارفه مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان اظهار کرد: سردار کارگر به‌عنوان شخصیت شناخته شده در بین فرماندهان دفاع مقدس و مسئولین کشوری است که اگر ایشان نبود شاید بخشی از روایت‌های دفاع مقدس به خوبی معرفی نمی‌شد.

وی ادامه داد: من با تمام وجود قبل از اینکه در مسئولیت استانداری باشم، خود را موظف می‌دانستم تا تمام توان خود را به‌عنوان وظیفه و تکلیف، در اعتلای از فرهنگ دفاع مقدس به کارگیرم و امروز این وظیفه به گردن بنده مضاعف‌تر شده است.

وی افزود: به‌عنوان مسئولین کشوری و لشکری برای اعتلای فرهنگ دفاع مقدس تحت سیاست‌هایی که به بنیاد ابلاغ شده است در نشر ارزش‌های دفاع مقدس، تدوین کتب، ثبت خاطرات و انتقال آن به نسل آینده تلاش خواهیم کرد تا این امر همانگونه که رهبر معظم انقلاب انتظار دارند، همواره در جامعه‌ای ما ماندگار باشد.

خرّم همچنین بیان کرد: بنیاد حفظ آثار امروز نقش فعالی را در سراسر کشور و یا حتی خارج از کشور دارد و نمونه‌ای از آن شب‌های خاطره‌ی رهبر انقلاب بود که محصول تفکر این بنیاد است، اما همچنان قطره‌ای از دریا را استخراج کرده و در اختیار جوانان قرار داده‌ایم.

 وی یادآور شد: شهدای ما هم عالم و عامل و هم عارف و واسط بودند؛ هم در دوران حیات و هم در دوران شهادت و بعد شهادت حیات طیبه را برای ما معرفی کردند و هر کس امروز هر حرفی از انقلاب اسلامی بزند باید آن را در خاطرات و زندگی عملکرد شهدا بررسی کند.

وی گفت: رزمندگان، ایثارگران و خانواده‌های معظم آنها، امروز از کم‌برخوردارترین طیف جامعه و راضی‌ترین آن هستند که این عظمت فرهنگ جهاد و شهادتی است که در هشت سال دفاع مقدس آفریده شد و امروز تمامی اصحاب فکر، فرهنگ، آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها و مسئولین کشوری و لشکری باید با اهتمام جدی و همت بالا هر روز ورقی از دفتر دفاع مقدس را ثبت و ضبط کند تا برای هزاران سال آینده ذخیره‌ی جاویدانی باشد که اگر نکنیم خودمان ضرر کرده و محروم خواهیم شد .

استاندار آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: حق استان ما بالاتر از این اقدامات است چرا که ده هزار شهید به جامعه تقدیم کرده است که نمونه‌ای از آن آن شهیدان تجلایی، باکری، شفیع‌زاده، فکوری، کسایی و چهره‌های درخشان جوانی است که به‌عنوان شهدای مدافع حرم در کنار سردار دلها جان دادند و این همان فرهنگی است که بنیاد حفظ آثار، امتداد دفاع مقدس را با دوران دفاع از حرم ائمه(س) پیوند زده است؛ دفاع مقدس در امتداد عاشورا و مدافعین حرم  در امتداد دفاع مقدس هستند.

وی در پایان تاکید کرد: زین پس به عنوان تکلیف و وظیفه با آنچه که در توان داریم، در کنار بنیاد بوده و بی‌منت و با افتخار از آنها حمایت خواهیم کرد.

امیر دریا دوم، دکتر رضا عباسی نیز اظهار کرد: مسئولیت‌های زیادی را پشت سر گذاشتم از خاکریزهای دفاع مقدس تا جزایری مانند منطقه دوم دریایی ولایت، جاسک در خطه جنوب شرقی و سواحل مکلوران که چون نگینی درخشان در کشور می‌درخشد و بسیار ارزشمند است و نزدیک به ۱۲ سال است که در این مکان به دنبال ایجاد منطقه‌ی جدید راهبردی به سوی آب‌های بین‌المللی و آزاد هستیم.

وی ادامه داد: مسئولیتی که امروز به من محول شده بسیار ارزشمند است؛ بنیاد حفظ آثار مانند یک دانشگاه گوهر باری برای کشور است و ما موظف هستیم تا از این دانش‌ و علم‌ها به نیکی یاد کرده و نشر دهیم؛ علمی را می‌آموزیم که در مدرسه و دانشگاه گفته نشده و تنها با کسب تجربه در مسیر کاری یا حرفه‌ای به دست می‌آید و در هیچ کتابی ذکر نشده است لذا باید از خاطرات این پیشکسوتان استفاده کنیم که فرمانده معظم کل قوا نیز به این امر بسیار تاکید کرده‌اند.

وی افزود: نکته‌ی مهم، توجه به مواردی است که در بنیاد ترسیم شده که تا سال ۱۴۰۴ چه مولفه‌هایی را در نظر داشته باشیم . نکته‌ی بعدی عوامل محترم هیأت رئیسه بنیاد هستند، باید بدانند که چگونه تعامل برقرار کرده و از ظرفیت‌ها استفاده کنند.

عباسی گفت: دفاع مقدس، مختص یک قشر و جناح نبوده و اول مختص مردم است و در مرحله دوم، این رسالت به ارتشیان، سپاهیان و نیروهای مسلح مربوط می‌شود که امیدواریم بتوانیم از این ظرفیت‌ها استفاده کرده و این رسالت بزرگ را به نحو احسن انجام دهیم.

وی تاکید کرد: شخص و یگان مهم نیست، کشور ما در معرض تهدیدها است و اگر می‌خواهیم تا آن را از حوادث بیمه کنیم، باید از خاطرات دفاع مقدس و تمامی رزمندگان بهره گیریم، بنابراین از همه‌ی عوامل در خواست می‌کنم تا با حمایت خود به احیا و زنده نگهداشتن خون شهدا و ایثارگری رزمندگان  کمک کنند.

وی در پایان افزود: از فردا به عنوان سرباز، پشت این سنگر هستم که امیدوارم اول در پیشگاه خداوند و سپس  در محضر فرمانده معظم کل قوا و مسئولین رو سفید باشم.

 گفت: آذربایجان‌شرقی ۱۰ هزار شهید تقدیم انقلاب کرده که باعث افتخار نظام جمهوری اسلامی است.

سردار سرتیپ بسیجی دکتر بهمن کارگر رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس هم اظهار کرد: آذربایجان‌شرقی شهدای زیادی داشت که از جمله می‌توان به شهید باکری، فکوری و دو شهید محراب آیت الله مدنی و شهید قاضی طباطبایی اشاره کرد که مایه‌ی افتخار نظام جمهوری اسلامی هستند.

وی ادامه داد: آذربایجان همیشه در طول تاریخ درخشیده که نمونه‌ای از آن دوران دفاع مقدس است که سپاه، ارتش و نیروی انتظامی اقدامات بسیاری انجام دادند.

وی همچنین افزود: هرچه داریم از ایثارگری و مجاهدت رزمندگان و شهدا است چرا که هویت، عزت و امنیت ما از دفاع مقدس بود؛ رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند که اگر هشت سال زرین و درخشان دفاع مقدس نبود، امروزی خبری از امنیت نبود لذا اگر فعالیت‌هایی که در دفاع مقدس انجام شد، امروز هم انجام شوند، مشکلی نخواهیم داشت؛ امیدواریم دولت و جدید نیروهای جهادی و انقلابی مشکلات را رفع کرده و علیرغم وجود مشکلات و تهدیدات بسیار در مقابل آنها ایستادگی کنند.

سردار کارگر یادآور شد: در بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس افتخار نوکری دفاع مقدس را داریم و امیدواریم با همت همه‌ی عزیزان در کل نیروهای مسلح و مسئولان کشوری، اقدامات مفیدی انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: دفاع مقدس متعلق به همه‌ی مردم ایران بوده و تنها متعلق به نیروهای مسلح نیست لذا این مسئله بسیار مهم است که مراکز فرهنگی و موزه گ‌های دفاع مقدس، پاتوق این پیشکسوتان باشد.

وی در پایان تاکید کرد: دفاع مقدس متعلق به همه است لذا نباید تفکر جناحی یا سازمانی نسبت به این امر داشت و از همه مهم‌تر داشتن روحیه‌ی در مسئولان و مدیران این زمینه بسیجی است.